خبرنگاران روسیه: به تصمیم ایران برای امتناع از گفت گو با آمریکا احترام می گذاریم

به گزارش مجله پیکورو، مسکو - خبرنگاران - سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده مسکو در مذاکرات هسته ای ایران گفت: به تصمیم تهران مبنی بر امتناع از گفت و گوهای رسمی و غیر رسمی با آمریکا در مذاکرات 6 آوریل (17 فروردین) احترام می گذاریم.

خبرنگاران روسیه: به تصمیم ایران برای امتناع از گفت گو با آمریکا احترام می گذاریم

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش عصر دوشنبه خبرنگاران به نقل از رسانه های روسی ریابکوف گفت: مسکو از ایده سیاست خارجی اروپا برای برگزاری تماس غیررسمی میان اعضای برجام و همچنین آمریکا حمایت نموده بود، اما ایران تصمیم دیگری در این باره اتخاذ کرد؛ روسیه به تصمیم تهران بر امتناع از مذاکرات مستقیم با واشنگتن احترام می گذارد.

وی در عین حال توضیح داد که مسکو انتظار دارد پس از نشست فردا در وین رایزنی های تخصصی، در واقع گفت و گوهای غیر مستقیم بین ایران و آمریکا در باره احیای توافق هسته ای شروع گردد.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: ایران برای کار روی پارامترهای بازگشت به اجرای کامل تعهدات خود در برجام ابراز آمادگی می نماید. هیچ گونه تاریخ نهایی برای احیای کامل برجام اعلام نشده است.

ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه دو روز پیش که به نمایندگی از مسکو در کنفرانس ویدیویی کمیسیون مشترک توافق هسته ای ایران شرکت داشت، با تاکید بر غیرقابل جایگزین بودن برجام خواهان کوشش هرچه بیشتر همه اعضا برای بازگشت به چارچوب اولیه این توافق بین المللی شد.

ریابکوف در گفت و گو با رسانه ها بر غیرقابل جایگزین بودن توافق هسته ای تاکید و اعلام نمود که طرف روسی مصرانه از همه طرف های شرکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران می خواهد تا حداکثر کوشش خود را برای بازگشت هر چه سریع تر به چارچوب اولیه مشخص شده در این توافقنامه انجام دهند.

میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین نیر امروز گفت که کشورش آماده است در صورت لزوم تماس های غیرمستقیم بین ایران و آمریکا درباره برنامه جامع اقدام مشترک را تسهیل کند.

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روزدوشنبه نیز در توئیتی با بیان اینکه فردا (سه شنبه) نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار می گردد، اضافه نمود: امیدواریم این نشست نقطه عطفی در مساله ایران و شروعگر حرکت به سوی لغو تحریم های آمریکا در خصوص ایران و بازگشت تهران به اجرای کامل تعهدات هسته ای خود گردد.

توافق هسته ای ایران و قدرت های عظیم دنیا (برجام)، میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان سال 2015 منعقد شد. براساس آن تحریم های اعمال شده علیه این کشور در برابر محدودیت های هسته ای تهران لغو یا تعلیق شد.

در سال 2018دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا از این توافق خارج و ضمن احیای تحریم های پیشین ، تحریم های سنگین جدیدی را علیه تهران وضع کرد. جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به بازگشت تحریم های آمریکا و عدم تحقق وعده های کشورهای باقی مانده در توافق برای جبران آثار منفی این تحریم ها، به مرور تعهدات خود را در چارچوب برجام کاهش داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1550

به "خبرنگاران روسیه: به تصمیم ایران برای امتناع از گفت گو با آمریکا احترام می گذاریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روسیه: به تصمیم ایران برای امتناع از گفت گو با آمریکا احترام می گذاریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید