انگلیس بر لزوم بازگشت بدون پیش شرط به برجام تاکید کرد

به گزارش مجله پیکورو، وزیر امور خارجه انگلیس با انتقاد از اختلاف نظر آمریکا و اروپا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بر سر توافق هسته ای ایران، از تمایل دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام استقبال کرد و تاکید کرد؛ باید بدون پیش شرط به جهت دیپلماسی بازگردیم.

انگلیس بر لزوم بازگشت بدون پیش شرط به برجام تاکید کرد

به گزارش ایرنا، دومینیک راب با ایراد سخنانی در اندیشکده آمریکایی اسپن که به صورت مجازی برگزار شد، اعلام کرد که از نگاه او ایران و آمریکا بر سر بازگشت به دیپلماسی تمایل دارند و دولت لندن نیز در کنار شرکای اروپایی برای موفقیت این جهت تلاش می کند.

وی با اشاره به اهمیت روابط فراآتلانتیک و برگزاری جلسات اخیر وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام و آمریکا ادعا کرد: هدف راهبردی ما در خصوص ایران این است که این کشور هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند. ما گمان می کنیم که اجرای برجام و در صورت نیاز توسعه آن، بهترین ابزار برای رسیدن به این هدف است و این مساله باید به شکلی از طریق یک توافق دیپلماتیک صورت گیرد.

وزیر امور خارجه انگلیس بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد در تائید این توافق خواستار اجرای تعهدات برجامی ایران و بازگشت به میز مذاکره شد.

وی همچنین با نادیده دریافت تعلل دولت لندن و سایر طرف های اروپایی در اجرای تعهدات برجام ادعا کرد: با شرکای اروپایی و دوستان آمریکایی تلاش می کنیم از ایران حساب بکشیم و اطمینان حاصل کنیم که این کشور به سلاح اتمی دست پیدا نمی کند. اما این مساله از طریق دیپلماسی محقق می شود.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز کرد.

رییس جمهوری جدید آمریکا جو بایدن، بازگشت به برجام را مشروط دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران هم اعلام کرده است که در صورت لغو تمام تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

هفته گذشته بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در گفت وگوی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان شرح داد که لندن به موفقیت برجام پایبند است. وی بدون اشاره به رفتار های غیرقانونی آمریکا، فرصت حاصل از آمادگی واشنگتن برای بازگشت به برجام در صورت اجرای این توافق از سوی ایران را حائز اهمیت توصیف کرد.

با این حال رئیس جمهوری ایران، آمریکا را ناقض بزرگ برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست و تاکید کرد: اگر دنبال دیپلماسی هستیم راه روشن؛ رفع تحریم ها و ایفای تعهدات آمریکا است و گزینه دیگری وجود ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1542

به "انگلیس بر لزوم بازگشت بدون پیش شرط به برجام تاکید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس بر لزوم بازگشت بدون پیش شرط به برجام تاکید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید