ترامپ یا بایدن چه سیاستی در برابر ایران خواهند داشت؟

به گزارش مجله پیکورو، تهران (پانا) - یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه کشور چاره ای جز مذاکره با آمریکا ندارد، سیاست های احتمالی رئیس جمهور بعدی آمریکا نسبت به ایران و احتمالات برقراری ارتباط و ایجا مذاکره بین دو کشور را تشریح کرد.

ترامپ یا بایدن چه سیاستی در برابر ایران خواهند داشت؟

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا به روزهای انتهایی و داغ خود نزدیک می گردد. این انتخابات در حالی 13 آبان به سرانجام می رسد که تا به امروز طبق نظرسنجی ها جو بایدن، نامزد حزب دموکرات از رقیب خود دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا پیش است. بیش از 239 میلیون نفر در آمریکا واجد شرایط رای هستند که تا به امروز بیش از 82 میلیون نفر آرای خود را در انتخابات زودهنگام به صندوق ها انداخته اند، بیش از 28 میلیون آرای حضوری و بالغ بر 53 میلیون آرای پستی. مساله مهم اما برای ایران بازگشت آمریکا به راستا عقلانی و پذیرش سیاست شکست خورده این کشور در برابر جمهوری اسلامی ایران است. در حالیکه مقامات کشورمان بارها اعلام نموده اند که برای ایران تفاوتی ندارد که چه کسی در آمریکا به عنوان رئیس جمهور انتخاب خواهد شد، اما فارغ از اینکه چه کسی رئیس جمهور آمریکا گردد، شرایط مالی کشور به دلیل تحریم های یکجانبه دونالد ترامپ علیه کشورمان به صورتی است که خارج شدن از زیر بار تحریم ها شاید اولین کوشش و دلیل مقامات داخل برای برقرای ارتباط و ورود به انجام نوعی مذاکره با رئیس جمهور بعدی آمریکا باشد. در این ارتباط علی بیگدلی، تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی به پانا گفت: انتخابات آمریکا تا روز آخر آن هم قابل پیش بینی نیست، هرچند در دوره فعلی نظرسنجی ها در آمریکا با دقت بیشتری انجام شده اما تجربه نظرسنجی ها هم خیلی پیروز نبوده است و معلوم نیست چه کسی رئیس جمهور آمریکا گردد. طبق نظرسنجی ها فعلا جو بایدن جلوتر است اما ممکن است در روزهای آخر به ویژه از سوی حزب جمهوری خواه و شخص دونالد ترامپ حادثه ای اتفاق بیافتد که شرایط را تغییر دهد. باید منتظر ماند تا اولین سه شنبه نوامبر یعنی 14 آبان و دید چه کسی مهمان بعدی کاخ سفید خواهد بود.

وی ادامه داد: حوادث هم قابل پیش بینی نیستند، نمونه آن را در سال 2016 شاهد بودیم، رقابت دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون. آن سال، کلینتون جلوتر بود اما ترامپ دستبردی به توئیت های کلینتون داشت و این اتفاق مقدار زیادی بر روی شکست کلینتون اثر گذاشت. در همان سال کلینتون تمرکز زیادی بر رای مردم داشت و بر روی رای های الکترال زیاد بها نداده بود. کلینتون به ایالت های تاثیرگذار سفر نداشت و فکر می کرد به طور طبیعی رای این ایالت ها متعلق به دموکرات هاست ولی با سفرهای مکرر ترامپ و معاون وی، آن ها توانستند آراء را به نفع خود و به زیان خانم کلینتون جمع آوری نمایند.

این تحلیلگر ارشد روابط بین الملل به احتمال انتخاب هرکدام از نامزدهای انتخابات آمریکا و سیاست آن ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و گفت: اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گردد، با توجه به سیاست های خشمی که ترامپ نسبت به ایران در چهار سال گذشته داشته است به نظر نمی رسد او بخواهد از مواضع خود عقب نشینی کند. ترامپ نماینده لابی های یهودی است و بعید است خود به خود این خصومت محو گردد. بنابراین اگر ترامپ به کاخ سفید برگردد، با توجه به شرایط سخت و سنگین مالی کشور، ناچار هستیم با ترامپ حتی به طریقی وارد مذاکره شویم. مخصوصا اینکه چون این چهارسال، دوره آخر ترامپ است، ممکن است رفتارهای خشونت آمیز بیشتری نسبت به ایران داشته باشد. ما ناچاریم استراتژی های خود را هم در داخل و هم در منطقه و هم در فضای بین الملل تغییر دهیم. باید تجدیدنظری در نگاه ما نسبت به دنیا صورت بگیرد.

بیگدلی گفت: اما اگر جو بایدن، نامزد حزب دموکرات رئیس جمهور آمریکا گردد، بارها اعلام نموده که با ایران بر سر برجام دوم مذاکره خواهد نمود. اما نوع برجام بایدن با برجام اوباما تفاوت خواهد داشت. در برجام اوباما، مذاکره فقط بر سر مسائل هسته ای بود اما با توجه به اظهارنظرهای بایدن، این مذاکره به موضوعات دیگری هم گسترش پیدا خواهد نمود؛ مسائل و ادعاهای آمریکایی ها در ارتباط با حقوق بشر، مسائل موشکی، ارتباط ایران و کشورهای همسایه و ... . مطمانا انتظارات بایدن از ما بسیار زیاد خواهد بود. حال اینکه دولت تا چه حد بخواهد و بتواند جواب این انتظارات را بدهد، مشکل دیگری در این زمینه خواهد بود. اما به هر حال به همان شرایط و واقعیت خودمان در کشور برمی گردیم که این شرایط مالی دیگر برای مردم قابل تحمل نیست که بخواهیم آن را به دوره دیگری منتقل کنیم.

این مورخ و پژوهشگر معاصر تاکید نمود: تحریم ها علیه کشورمان بعد از امضای برجام از بین رفت، اما بعد از نقض برجام از سوی ترامپ، دو نوع تحریم علیه کشورمان به اجرا درآمد؛ یکی تحریم های خود ترامپ و دیگری تحریم های ثانوی. با توجه به اینکه ما عضو اف ای تی اف هم نشدیم، آن تحریم ها نه اینکه لغو نشد عملا هنوز هم در حال اجراست؛ یعنی ما هنوز با اتحادیه اروپا نمی توانیم معامله کنیم، هنوز نمی توانیم پول های مان را از کره جنوبی و عراق و چین بگیریم. ما نزدیک به 40 میلیارد دلار از این کشورها طلب داریم ولی به این خاطر که سیستم سوئیس به سوی ما بسته شده است و ما هم اف ای تی اف را نپذیرفتیم، بنابراین عملا تحریم هستیم و هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. ما مقداری از تعهدات برجامی خود عدول نموده ایم و هیچ تغییری هم در تحریم ها صورت نگرفته است. مجموعه این شرایط ما را در همان نقطه صفر نگه داشته است و مطمئنا از همان زمان پاره شدن برجام تا به امروز، هیچ راهی جز مذاکره با آمریکا برای مان باقی نمانده است.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی درباره اینکه چه کسی و چه دولتی خواه توانست ارتباط ایران و آمریکا را برقرار نموده و کشور را از زیر بار تحریم ها خارج کند، گفت: با توجه به این فضای تلخی که علیه آقای روحانی شکل گرفته است، به نظر نمی رسد این دسته گل مذاکره با آمریکا، به گردن آقای روحانی انداخته گردد و خیلی بعید به نظر می رسد. به نظر می رسد بهتر است که این کار از سوی جناح راست صورت بگیرد که هیچ کسی هم متهم نگردد. اگر این موضوع افتخارآفرینی است باید از طریق آنها صورت بگیرد. ولی قطعا به دوره آقای روحانی نخواهد رسید، فاصله رفتن رئیس جمهور آمریکا از 20 ژانویه 2021 تا انتخابات ما حدود 5 ماه طول می کشد. اما نکته مهمتر این است که اگر ما اجازه بدهیم تحریم ها همینطور باقی بماند بر روی انتخابات آینده ما هم اثر خواهد داشت و حتی میزان مشارکت از انتخابات اخیر مجلس هم کاهش بیشتری خواهد داشت. اگر می خواهیم بازار انتخابات را گرم کنیم باید امتیازاتی به مردم داده گردد تا این فشار مالی و این تنگی معیشت از بین برود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1262

به "ترامپ یا بایدن چه سیاستی در برابر ایران خواهند داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ یا بایدن چه سیاستی در برابر ایران خواهند داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید