آلمان: ایران آخرین فرصت را از دست ندهد

به گزارش مجله پیکورو، نشست غیررسمی وزرای امور خارجه ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) با حضور جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از حدود دو ساعت و نیم دقایقی پیش سرانجام یافت و در سرانجام آن بیانیه ای مشترک صادر شد.

آلمان: ایران آخرین فرصت را از دست ندهد

این بیانیه پنج بند دارد که به این توضیح است:

1. نشست وزرای خارجه سه دولت / اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز21 دسامبر 2020 (1 دی 1399) به صورت مجازی برگزار گردید. این نشست به ریاست آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار گردید.

2. اعضای برجام ضمن تاکید دوباره بر تعهدشان جهت حفظ توافق، کوشش­ هایشان در این راستا را تصریح کردند. آنها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف­ ها و پرداختن به چالش ­های کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم­ اشاعه هسته­ ای و تعهدات برطرف تحریمی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

3. وزرا بر اهمیت نقش آژانس به عنوان تنها سازمان بین­ المللی مستقل و بی­طرف که از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم­ اشاعه هسته­ ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی­ آزمایی کند، تاکید کردند. آنها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید کردند.

4. وزرای خارجه خاطرنشان کردند برجام، که توسط قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان به عنوان عنصری کلیدی در نظام عدم­ اشاعه هسته­ ای جهانی و یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید کردند. آنها تاکید کردند که قطعنامه 2231 همچنان کاملا لازم الاجرا است.

5. وزرا توافق کردند که به گفت وگو برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف­ ها ادامه دهند. وزرا دورنمای یک بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این موضوع با نگاهی مثبت و در یک کوشش مشترک تاکید داشتند.

پیش از این معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه های ایران و گروه مذکور روز چهارشنبه 26 آذر ماه در نشست کمیسیون مشترک برجام برای برگزاری این نشست توافق نموده بودند. روز چهارشنبه هلگا اشمید هماهنگ کننده کمیسیون مشترک در بیانیه ای بیان کرد مشارکت کنندگان در مورد برگزاری یک نشست غیررسمی وزاری امور خارجه دولت های عضو برجام در تاریخ اول دی 1399 (دوشنبه/ 21 دسامبر) به صورت ویدئو کنفرانس، توافق کردند.

بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز قبل از این نشست هدف از تشکیل آن را تأکید مجدد طرفین بر لزوم حفظ برجام توصیف کرد.

درخواست از ایران: آخرین فرصت را از دست ندهید

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس بعد از نشست غیررسمی مجازی وزرای خارجه ایران و 4+1 (انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، روسیه)، در توییتی توسعه برنامه هسته ای ایران را مانع پیشرفت در ارتباط با برجام دانست.

او در این توییت نوشت: امروز با اعضای برجام ملاقات داشتم و در این ملاقات به وضوح روشن کردم که ایران نباید توسعه برنامه هسته ای خود را که اخیرا بیان کرد، اجرایی کند. انجام چنین کاری فرصت های پیشرفت را که امیدواریم در سال 2021 شاهد آن باشیم، تضعیف می نماید.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان هم بعد از نشست غیررسمی مجازی وزرای خارجه ایران و 1+4 (انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، روسیه) بدون اشاره به عدم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان ذیل برجام از ایران خواست تا برای حفظ برجام اقدامی انجام دهد.

وزیر خارجه آلمان در این خصوص از ایران درخواست کرد که آخرین فرصت برای نجات برجام را از دست ندهد.

وزیر خارجه آلمان سپس از ایران خواست تا از هرگونه گام های تاکتیکی که شرایط را برای جو بایدن به منظور لغو تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام سخت می نماید، بپرهیزد.

هایکو ماس با تأکید بر لزوم همکاری ایران برای حفظ برجام، ادامه داد: به منظور امکانپذیر شدن روابط حسنه با آمریکا در دوران (ریاست جمهوری) بایدن، نباید دیگر شاهد نمایش های تاکتیکی این چنینی باشیم که اخیراً بارها شاهد آن بوده ایم. این فرصت که آخرین شانس است، نباید از دست برود.

هایکو ماس بار دیگر به اقدام ایران در نصب سانتریفیوژ های پیشرفته در نطنز واکنش نشان داد و آن را نشانه ای از عدم پایبندی به تعهدات برجامی توصیف کرد.

این دیپلمات آلمانی در ادامه به تمایل جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برای پیوستن به برجام اشاره نمود و گفت: بایدن گفته است که در صورت پایبندی ایران به تعهداتش، به توافق هسته ای بازمی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1379

به "آلمان: ایران آخرین فرصت را از دست ندهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان: ایران آخرین فرصت را از دست ندهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید