علاقه کم اروپاییان برای تعهد به اصل دفاع جمعی در ناتو

به گزارش پیکورو، نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که بیشتر شهروندان کشورهای عضو ناتو تعهد نسبت به اصل دفاع جمعی در این ائتلاف نظامی در صورت حمله به یکی از اعضاء مثلا از طرف روسیه را رد می نمایند.

علاقه کم اروپاییان برای تعهد به اصل دفاع جمعی در ناتو

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا لحظه آخری ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه سوئیسی نویه زوریخه سایتونگ، بر اساس جدیدترین نظرسنجی مؤسسه پیو، شهروندان بیشتر کشورهای عضو ناتو نظر مثبتی درباره این ائتلاف نظامی دارند، اما بخصوص آلمانی ها و فرانسوی ها علاقه ای به تعهد دفاع جمعی در این ائتلاف نظامی ندارند.

بر اساس این نظرسنجی میزان موافقت با ناتو در دو کشور مهم عضو این ائتلاف نظامی یعنی فرانسه و آلمان در سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته است. در حالی که امروزه حدود 57 درصد شهروندان آلمانی این ائتلاف نظامی را مثبت ارزیابی می نمایند، در سال 2007، 73 درصد شهروندان آلمانی چنین دیدگاهی داشتند. در فرانسه نیز میزان محبوبیت ناتو در بین شهروندان در این دوره زمانی از 71 به 49 درصد کاهش داشته است.

نتایج این نظرسنجی البته نشان می دهد که شهروندان در پاسخ به این پرسش که آیا اگر یک کشور عضو ناتو هدف حمله قرار گیرد کشور شما هم باید وارد مداخله نظامی گردد موضع محتاطانه ای اتخاذ نموده و تنها 34 درصد شهروندان آلمانی و 41 درصد شهروندان فرانسوی در پاسخ به این پرسش گفته اند که نیروهای کشورشان را باید وارد عمل نمایند.

63 درصد شهروندان آلمانی و 57 درصد شهروندان فرانسوی بر این عقیده اند که در موارد جدی تمایل دارند که نیروهای آمریکایی وارد عمل شوند.

نظرسنجی این مؤسسه در فاصله ماه می تا ماه آگوست سال 2019 میلادی در میان 21 هزار و 29 شهروند 16 کشور عضو ناتو به اضافه روسیه، اوکراین و سوئد اجرا شده و نتایج آن در اختیار روزنامه آلمانی زود دویچه قرار گرفته است.

در پاسخ به این پرسش که در صورت وقوع یک رویارویی نظامی میان روسیه و یکی از کشورهای عضو ناتو، آیا کشور شما بایستی در آن دخالت مستقیم کند یا نه، تنها شهروندان پنج کشور از 16 کشور عضو ناتو پاسخشان در مجموع مثبت بوده است؛ 64 درصد هلندی ها، 60 درصد آمریکایی ها، 56 درصد کانادایی ها، 55 درصد بریتانیایی ها و 51 درصد لیتوانیایی ها .

پیمان کشورهای آتلانتیک شمالی، ناتو، در سال 1949 بسته شد و در امسال میلادی با پیوستن مقدونیه شمالی به این پیمان تعداد کشورهای عضو آن به 30 کشور رسید. پیمان ناتو در اصل در پاراگراف پنجم پیمان واشنگتن تبیین شده که بر اساس آن کشورهای عضو متعهد به دفاع از یکدیگر هستند .

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که در ترکیه تنها 21 درصد شهروندان از عضویت در ناتو حمایت می نمایند. تنها در کشور روسیه محبوبیت این ائتلاف نظامی با 16 درصد کم تر بوده است.

به طور خلاصه نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که 53 درصد از کشورهای عضو ناتو نظر مثبتی درباره این ائتلاف داشته و تنها 27 درصد نظر منفی داشتند.

با این همه اراده برای دفاع از یکدیگر تقریباً در همه کشورها پایین است. تنها در 5 کشور از 16 کشور شرکت نماینده در این نظرسنجی از جمله هلند (64 درصد)، آمریکا (60 درصد)، کانادا (56 درصد)، انگلیس (55 درصد) و لیتوانی (51 درصد) بیشتر شهروندان بر این عقیده اند که در صورت حمله به یک عضو مثلا از طرف روسیه باید از نظر نظامی کشورشان مداخله کند.

این نظرسنجی در آستانه برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ منتشر شده و می تواند پیغام های واضحی ارسال کند.

در کنفرانس امنیتی مونیخ امسال که از 14 تا 16 فوریه (25 تا 27 بهمن ماه) برگزار می گردد 40 تن از سران کشورها، از جمله رئیس جمهور فرانسه و همتای آلمانی وی و همچنین 60 وزیر امور خارجه و 40 وزیر دفاع از جمله وزرای امور خارجه آلمان، روسیه و ایران شرکت خواهند کرد .

وزرای امور خارجه، دفاع و وزیر انرژی آمریکا هم در این نشست شرکت خواهند کرد .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 782

به "علاقه کم اروپاییان برای تعهد به اصل دفاع جمعی در ناتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقه کم اروپاییان برای تعهد به اصل دفاع جمعی در ناتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید