اساس قیمت گذاری واکسن های ایرانی کرونا ، شرط انتخابی شدن واکسن برای تزریق

به گزارش مجله پیکورو، رییس سازمان غذا و دارو ضمن شرح موضوعاتی مانند قیمت واکسن کرونا، امکان انتخابی بودن این واکسن و شرایط واردات آن و... گفت: امیدواریم تا سرانجام سال واکسیناسیون همگانی را انجام دهیم و تا پاییز هم 60 میلیون نفر از جمعیت کشور، حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت نموده باشند.

اساس قیمت گذاری واکسن های ایرانی کرونا ، شرط انتخابی شدن واکسن برای تزریق

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا شانه ساز در تبادل نظر با ایسنا درباره نحوه قیمت گذاری واکسن های کرونای فراوری داخل، گفت: قیمت گذاری واکسن های کرونا بر اساس قیمت تمام شده آن ها محاسبه می گردد. در عین حال قیمت هم بر اساس تامین با ارز نیمایی است. زیرا تمام ارزی که به فراورینمایندگان واکسن برای فراوری داده می گردد، ارز نیمایی است و محاسبه هم بر همان اساس است.

وی با بیان اینکه واقعا قیمت واکسن های کرونای داخلی نسبت به میانه قیمت های واکسن کرونا، بسیار پایین تر است، گفت: طبیعی است که باید قیمت واکسن های داخلی را با میانه قیمت واکسن های مختلف مقایسه کنیم. به هر صورت اینکه بخواهیم پایین ترین قیمت را در نظر بگیریم، اجحاف به فراورینماینده است. ضمن اینکه مردم ما هیچ پولی بابت واکسن کرونا پرداخت نمی نمایند و تزریق واکسن در کشور ما رایگان است. شبکه های معاند همواره در این موارد فضاسازی هایی می نمایند.

امکان انتخابی بودن واکسن کرونا؛ آری یا خیر؟

شانه ساز درباره امکان انتخابی بودن واکسن های تزریقی از سوی جامعه هدف دریافت واکسن کرونا، گفت: اولا باید توجه کرد که در کشور ما واکسیناسیون اجباری نیست و هیچکس را به زور وادار به تزریق واکسن نمی نمایند. برای کرونا هم شاهد بودیم که بعضی در سنین بالا که نوبت شان بود، برای تزریق واکسن مراجعه نکردند. در عین حال امکان انتخاب نوع واکسن بر اساس موجودی واکسن وجود دارد. البته در هیچ کجای جهان اینگونه نیست. به نام مثال کشوری که فقط واکسن کرونای فایزر یا جانسون اند جانسون دارد، در نتیجه افراد باید همان را تزریق نمایند. حال اینکه خدا را شکر در کشور ما تنوعی وجود دارد و می توانند انتخاب نمایند، تزریق واکسن ها بستگی به موجودی واکسن کرونا و نظرات همکاران مان در معاونت های بهداشتی دانشگاه ها دارد که در این زمینه تصمیم می گیرند.

واردات واکسن کرونا را ادامه می دهیم

وی با بیان اینکه البته در عین فراوری داخلی واکسن، ما واردات را تا جای ممکن ادامه می دهیم، گفت: زیرا برای ما یک روز انجام زودتر واکسیناسیون علیه کرونا هم مهم است. اگر بتوانیم واکسن وارد کنیم، از آن غفلت نمی کنیم. با این حال امید و برنامه ریزی اصلی مان بر روی فراوری داخلی است. منتظر محموله های جدیدی هم هستیم، با این حال از آنجایی که بین گفته ها و عمل، تفاوت بسیار زیادی است، ممکن است اعلام جزئیات آن، اعتماد عمومی را به نوعی تحت الشعاع قرار دهد، اما برای واردات برنامه داریم و قول هایی برای واردات چند میلیون دوز گرفته ایم، اما تا به اجرا نرسد، جزئیات آن را اعلام نمی کنیم. بنابراین اگر سازمان غذا و دارو هیچگاه درباره این پیش بینی ها جزئیاتی اعلام نمی کند، به این علت است که می خواهد اعتماد عمومی حفظ گردد.

تزریق حداقل دوز اول واکسن کرونا به 60 میلیون نفر تا پاییز

شانه ساز درباره شرایط واکسیناسیون علیه کرونا در کشور تا انتها سال، گفت: امیدوار هستیم تا انتها سال تمام جمعیت کشور را واکسینه نموده و واکسیناسیون همگانی را انجام دهیم و تا پاییز هم ان شاءالله 60 میلیون نفر از جمعیت کشور، حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت نموده اند.

فرایند ثابت واکسیناسیون علیه کرونا با تغییر دولت

رییس سازمان غذا و دارو درباره فرایند واکسیناسیون بعد از تغییر دولت، گفت: با تغییر دولت هم تغییری در فرایند واکسیناسیون ایجاد نخواهد شد. واکسیناسیون علیه کرونا مساله ای نیست که با تغییر نفرات، دچار تغییر گردد. این موضوع مساله ای حاکمیتی است و تغییر افراد و مسئولان تغییری در فرایند واکسیناسیون ایجاد نمی کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1705

به "اساس قیمت گذاری واکسن های ایرانی کرونا ، شرط انتخابی شدن واکسن برای تزریق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اساس قیمت گذاری واکسن های ایرانی کرونا ، شرط انتخابی شدن واکسن برای تزریق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید