آمار واقعی قربانیان کرونا در دنیا 7 میلیون نفر است

به گزارش پیکورو، محققان بر اساس نتایج یک مطالعه ادعا می نمایند که ویروس کرونا بیش از دو برابر شماری که به طور رسمی گزارش شده، تلفات داشته است.

آمار واقعی قربانیان کرونا در دنیا 7 میلیون نفر است

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، تحلیل گران در آمریکا برآورد می نمایند که میزان مرگ و میر کرونا در دنیا 6 میلیون و 900 هزار نفر، یعنی سه برابر آمار سازمان دنیای بهداشت است. آن ها هشدار دادند که تعداد کم آزمایشات و سیستم های ضعیف مراقبت های بهداشتی در کشور های در حال توسعه تا حدی مسئول این آمار های انحرافی است.

بر اساس این مطالعه، مقدار زیادی از شمار تلفات کم گزارش شده در کشور های غربی که دچار اپیدمی های بزرگی شده اند، از جمله انگلیس، آمریکا و ایتالیا بوده است. گفته می گردد که این موضوع بیشتر به دلیل نگرفتن آزمایش کرونا در ابتدای همه گیری است یعنی زمانی که بسیاری از بیماران کووید بدون اینکه بیماری آن ها تایید گردد، فوت کردند.

محققان موسسه تحقیقاتی IHME وابسته به دانشگاه واشنگتن هشدار دادند که بر اساس داده ها تلفات واقعی همه گیری به مراتب بدتر از آنچه که تصور می گردد است. بر اساس تجزیه و تحلیل ها، آمریکا با 905 هزار و 289 مورد مرگ، بیشترین تلفات ناشی از کرونا را در سطح دنیا دارد که این آمار بسیار بیشتر از 574 هزار و 43 مورد تلفات ناشی از کرونایی است که رسما گزارش شده است.

پس از آن هند و مکزیک قرار دارند که هر کدام بیش از 600 هزار قربانی ویروس کرونا را متحمل شده اند یعنی سه برابر بیشتر از آماری که سازمان دنیای بهداشت ثبت نموده است.

البته دلایل تفاوت آمار ها در کشور های مختلف فرق دارد و مثلا در پاره ای کشور ها ناشی از پنهان کاری است. مثلا مصر تعداد رسمی قربانیان کرونا را 13 هزار و 529 نفر اعلام نموده است در حالی که آمار واقعی می تواند 170 هزار و 41 نفر باشد.

پژوهشگران در مقایسه با میانگین نرخ مرگ و میر کشور ها در سال های گذشته و آنالیز علت های فوت چنین نتایجی را گرفته اند. به طور مثال، کاهش سفر ها و تردد، باعث شده که مرگ و میر جاده ای بسیار کمتر باشد و مدارک بیمه ها و مطب ها نیز افت ابتلا به سایر بیماری ها را نشان می دهند. پس می توان فرض گرفت که افزایش مرگ و میر ناشی از پاندمی باشد ولو آن که مرگ تحت عنوان ابتلا به کرونا ثبت نشده باشد.

پژوهشگران شرح داده اند که تقریبا در همه کشور ها و با شدت و ضعف، شکاف آشکاری در ثبت تعداد واقعی جان باختگان وجود دارد. آن ها مورد آلمان را مثال می زنند؛ این که طبق پژوهش ها 120 هزار و 700 نفر بر اثر ابتلا به کرونا در این کشور جان باخته اند، در حالی که سازمان دنیای بهداشت می گوید آلمان با 84 هزار مرگ و میر کرونایی در شرایط بدی نیست.

به نظر محققان علت تفاوت آمار ها این است که حتی در کشور های ثروتمندی مثل آلمان، مرگ سالمندان به ویژه در خلال مراقبت های طولانی تر، جزو آمار های کرونایی لحاظ نمی شوند.

تجزیه و تحلیل محققان موسسه تحقیقاتی IHME وابسته به دانشگاه واشنگتن تنها شامل مرگ های می گردد که به طور مستقیم ناشی از کووید است و مرگ هایی را که به طور غیرمستقیم از این همه گیری ناشی شده باشد، از جمله اخلال در مراقبت های بهداشتی را دربرنمی گیرد.

به هر حال بحران کووید یکی از 10 همه گیری مرگبار در طول تاریخ است. طاعون بوبونیک که به آن مرگ سیاه نیز می گویند، کشنده ترین بیماری بود و در قرن چهاردهم حدود 200 میلیون نفر را به کام مرگ کشاند. آبله، دومین همه گیری کشنده در تاریخ است که ادعا می گردد جان 56 میلیون نفر را در طول 400 سال قبل از اینکه در سال 1980 ریشه کن گردد، گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1610

به "آمار واقعی قربانیان کرونا در دنیا 7 میلیون نفر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار واقعی قربانیان کرونا در دنیا 7 میلیون نفر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید