آلودگی هوا ابتلا به کرونا را افزایش می دهد، ذرات آلوده ؛ بستری برای رشد ویروس

به گزارش پیکورو، دانشمندان می گویند کسانی که در مناطقی با هوای آلوده زندگی می نمایند بیشتر از افرادی که در هوای پاک استقرار دارند در خطر ابتلا به کرونا هستند.

آلودگی هوا ابتلا به کرونا را افزایش می دهد، ذرات آلوده ؛ بستری برای رشد ویروس

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، آلودگی هوا ریسک ابتلا به ویروس کرونا را از افزایش می دهد چرا که ذرات آلوده معلق در هوا راحت ویروس کرونا را با خود حمل می نمایند و اینور و آنور می برند. اکنون با آنالیز هوای چند شهر پرجمعیت در دنیا نتایجی هم حاصل شده است.

در این تحقیق شرایط پنج شهر آلوده لندن و بیرمنگام در انگلیس، نیویورک در آمریکا، مکزیکوسیتی در مکزیک و دهلی در هند مورد آنالیز نهاده شد. نرخ ابتلا به ویروس کرونا در این شهر که دارای شاخص های بالای آلودگی هوا هستند بسیار بالاست.

همچنین یک سری تحقیقات بین المللی که به رهبری دانشگاه پزشکی چین تایپه انجام شد به این نتیجه رسید که آلودگی هوا نقش اساسی در انتشار ویروس کرونا ایفا می نماید و باعث می گردد افراد به راحتی به کرونا مبتلا شوند.

بر اساس این تحقیقات ارائه شده، ویروس های کرونای معلق در هوا احتمالا از سوی ذرات آلوده معلق در هوا جذب می شوند و سپس ساعت ها و یا حتی روزها در هوا باقی می مانند و احتمال اینکه فردی آنها را تنفس کند بسیار زیاد است.

بیشتر این ذرات معلق در هوا توسط اگزوز اتومبیل ها و ضایعات ساخت و ساز فراوری می گردد که این موضوع در بسیاری از شهرهای مختلف دنیا دیده می گردد.

این ادعا هوایی بودن ویروس کرونا راتایید می نماید. به این معنی بیشتر افرادی که مبتلا به کرونا می شوند به وسیله هوا این ویروس را گرفته اند.

تیمی به سرپرستی نگوین تان تونگ ، از دانشگاه پزشکی برای حمایت از نظریه خود تحقیقات مختلفی را تهیه کردند که در مجله Science of The Total Environment منتشر شد.

تا پیش از این مقامات بهداشتی تاکید می کردند که ویروس کرونا عمدتاً به وسیله قطرات تنفسی عظیمی که از سرفه یا عطسه بیرون می آید ، پخش می گردد. اما حالا شواهد در حال ظهور نشان می دهند که انتقال هوا نیز نقش دارد.

دانشمندان حالا بیشتر از هر زمانی می گویند که ویروس ها ممکن است توسط ذرات آلوده جذب بگردد و ساعت ها یا روزها در هوا باقی بمانند. سپس همین ذرات ریز می توانند وارد ریه ها شوند و در ادامه ویروس در ریه آغاز به تکثیر می نماید.

در مقاله یاد شده تاکید شده است که ذرات آلوده معلق در هوا بستر مناسبی برای حمل ویروس کرونا هستند. الگوی انتقال مستقیم ویروس کرونا از هوای آلوده به ریه ترسیم شده است. بعضی مطالعات دیگر وجود دارد که تا حدودی از این نظریه پشتیبانی می نماید.

پیش از این نیز محققان ایتالیایی با یک الگوی پیش فرض این موضوع را مطرح کردند که ماده ژنتیکی موجود در ویروس کرونا در ذرات آلوده معلق در هوا در شهر برگاموی این کشور مشاهده شده است. از 34 نمونه 19 مورد حامل ویروس کرونا بودند.

تحقیقات دیگر در نقاط مختلف ایتالیا حاکی از این است شهرهایی که در این کشور بیشترین آلودگی را داشتند به همان میزان نرخ ابتلای بیشتری را هم داشتند.

مناطق لومباردی و امیلیا رومانا واقع در شمال ایتالیا دارای کارخانه های زیادی هستند و همواره هم ترافیک های سنگین دارند. این مناطق با کوه احاطه شده اند که این کوه ها مانع از انتقال جریان هوا هستند. نرخ شیوع ویروس کرونا در این دو منطقه واقعا بالا بود. هر دو مکان از لحاظ مرگ و میر نیز بالاتر از سایر مناطق و شهرهای ایتالیا نهاده شده اند.

اما با تمامی این تفاسیر دلایل اساسی دیگری غیر از آلودگی در شیوع ویروس کرونا در شهرهای مختلف دنیا تاثیر دارد.

در مطالعه دیگری که در 120 شهر چین صورت گرفته است تحقیقات نشان داد که هر افزایش 10 میکروگرم بر متر مکعب در غلظت ذرات آلوده معلق در هوا که به PM2.5 معروف است منجر به افزایش بیش از دو درصدی موارد جدید کرونا شده. این ذرات PM2.5 عمدتا توسط ترافیک های سنگین و صنایع مختلف و سیستم گرمایش خانگی فراوری می گردد. این ذرات آلوده از موی انسان نازک تر هستند.

با این حال تحقیقات دیگری نشان داده است که آلودگی هوا باعث انتقال ویروس نمی گردد اما اگر فرد آلوده به ویروس در معرض هوای آلوده قرار بگیرد عفونت موجود در بدن او شدیدتر می گردد.

با تمام این اوصاف ریسک بالای ابتلا به کرونا در هوای آلوده همچنان یک نظریه جدی و نگران نماینده است. البته این نخستین بار نیست که یک ویروس برای زنده ماندن به هوای آلوده می چسبد. پیش از این نمونه های ویروس های مربوط به آنفولانزای مرغی و آنفولانزای فصلی در ذرات آلوده معلق در هوا کشف شده بودند و حالا این فرضیه درباره کرونا هم وجود دارد.

فرضیه این است که ذرات آلوده معلق در هوا با افزایش بیان گیرنده های ACE-2 ، ریه ها را بیشتر مستعدآلوده شدن به کرونا می نماید.

گیرنده های ACE-2 به عنوان دروازه ای برای ویروس کرونا جهت ورود به سلول ها مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین فردی که هوای آلوده را استنشاق می نماید می تواند نقاط ورودی بیشتری برای کرونا داشته باشد.

همچنین کار قبلی این تیم نشان داده است که سه ماه قرار دریافت در معرض ذرات آلوده باعث افزایش بیان ACE-2 در ریه های موش شد.

یکی دیگر از نتایج این تحقیق چنین است: ترکیب ذرات آلوده و ویروس کرونا ممکن است آسیب های ریه را با افزایش التهاب تشدید کند.

با این وجود هنوز اثبات این مسئله سخت است که اگر کسی بیش تر گیرنده ACE-2 داشته باشد در معرض بیشتر خطر ابتلا به کرونا و یا همان کووید19 قرار گرفته است.

آلودگی هوا همه مناطق دنیا را تحت تأثیر قرار می دهد وهم اکنون یکی از عظیم ترین و خطرناک ترین مسائل کنونی دنیا برای سلامتی تمامی افراد است. این موضوع به خصوص در کشورهای در حال توسعه دیده می گردد.

آلودگی هوا منجر به ایجاد مسائل تنفسی و آسم، بیماری های قلبی و مغزی و حتی ژنتیکی در مردمان مختلف نقاط دنیا می گردد.

منبع: دیلی میل / مترجم: هیلدا حسینی خواه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1145

به "آلودگی هوا ابتلا به کرونا را افزایش می دهد، ذرات آلوده ؛ بستری برای رشد ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا ابتلا به کرونا را افزایش می دهد، ذرات آلوده ؛ بستری برای رشد ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید