گام مجدد اسکاتلند برای جدایی از انگلیس با برگزاری همه پرسی

به گزارش مجله پیکورو، وزیر اول اسکاتلند گفت که میخواهد تا انتها سال 2023 همه پرسی جدایی از انگلیس را در این کشور برگزار کند.

گام مجدد اسکاتلند برای جدایی از انگلیس با برگزاری همه پرسی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزای فارس، وزیر اول اسکاتلند غروب سه شنبه به وقت تهران گفت که میخواهد تا سرانجام سال 2023 همه پرسی را برای جدایی از انگلیس برگزار کند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی نیکولا استورجن وزیر اول اسکاتلند با اعلام برنامه دولت خود گفت که استقلال از انگلیس در دستور کار او واقع شده است ، اما سال جاری در مجلس اسکاتلند بحث لایحه همه پرسی برگزار نمی گردد.

وی گفت که دولت اسکاتلند اکنون کار بر روی یک برنامه تفصیلی را شروع می نماید که در صورت برگزاری ساز و کار همه پرسی، به رای دهندگان ارائه می گردد.

استورجن در سخنرانی خود در مجلس اسکاتلند در شهر ادینبورگ، مرکز این کشورگفت: با رهایی از کرونا، انتخاب هایی باید انجام گردد که اقتصاد و جامعه ما را در دهه های آینده شکل خواهد داد. کدام مجلس، وست مینستر انگلیس یا هلی رود اسکاتلند باید این انتخاب ها را انجام دهد و بر اساس چه اصولی راهنمایی خواهند شد؟ اینها سئوال هایی است که نمی توان از آنها اجتناب کرد. ما قصد داریم این انتخاب را ارائه دهیم.

وی ادامه داد: ما این کار را تنها زمانی انجام می دهیم که بحران کرونا به سرانجام برسد، اما هدف ما، البته اگر کرونا اجازه دهد ، این است که دقبل از سرانجام سال 2023 باشد.

در ژانویه 2020 و قبل از شیوع کرونا مجلس اسکاتلند به برگزاری همه پرسی دوم استقلال رای مثبت داد. پس از رای گیری،استورجن امکان برگزاری همه پرسی استقلال نو را از دولت انگلیس درخواست کرد، اما درخواست وی به وسیله بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس رد شد.

جانسون در نامه خود به استورجن گفت که با هیچگونه درخواست انتقال قدرت که منجر به همه پرسی استقلال بیشتر گردد، موافقت نخواهد کرد.

اولین همه پرسی جدایی از انگلیس در سال 2014، تنها دو سال قبل از همه پرسی تاریخی درباره برگزیت، برگزار گردید. دولت تحت فرمان دیوید کامرون، نخست وزیر وقت انگلیس متعهد شد که به اسکاتلندی ها اختیارات گسترده ای دهد. مردم اسکاتلند در همه پرسی اول استقلال با این اقدام مخالفت کردند. با این حال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که مردم اسکاتلند با آن مخالف بودند، موجب شده انگیزه بیشتری برای استقلال داشته باشند.

حزب اس ان پی در اسکاتلند که رهبری مبارزات استقلال را بر عهده دارد مطمئن است که این کشور با جدایی از انگلیس قادر به ادامه حیات است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1766

به "گام مجدد اسکاتلند برای جدایی از انگلیس با برگزاری همه پرسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام مجدد اسکاتلند برای جدایی از انگلیس با برگزاری همه پرسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید