چین وارد عصر تسویه حساب فرهنگی می گردد

به گزارش مجله پیکورو، تام کلیفورد* ؛ شی قدرتمندترین رهبر چین از زمان مائوتسه تونگ به این سو محسوب می گردد. با این حال، واقعیت آن است که شی کنترل کم تری در مقایسه با مائو بر امور دارد. با این وجود، او قدرت بیش تری در اختیار دارد، زیرا چین در زمان مرگ سکاندار بزرگ چین (مائو) در سال 1976 میلادی، غول مالی دنیا نبود.

چین وارد عصر تسویه حساب فرهنگی می گردد

شی، اما احساس راحتی کم تری نسبت به موقعیت اش دارد، زیرا او می خواهد رئیس جمهوری مادام العمر باشد. بهشت بلند و وسیع است و امپراطور دور ضرب المثلی چینی است که نشان می دهد اداره کشوری با 1.4 میلیارد نفر جمعیت در 23 استان، پنج منطقه خودمختار، چهار شهرداری و دو ناحیه اداری خاص تا چه مقدار سخت است. علاوه بر آن سه هزار منطقه در سطح استان و شهرستان و دست کم 40 هزار بخش در چین وجود دارند. در نتیجه، دولت های محلی مدت ها است که چشم خود را بر روی بعضی از دستورات صادر شده از سوی پکن بسته اند. سان تزو نظریه پرداز هنر های رزمی چینی در جمله ای معروف می گوید: یک ژنرال در میدان جنگ ملزم به پیروی از دستورت حاکمیت اش نیست.

قطعنامه تازه صادر شده از سوی حزب کمونیست چین اشاره می نماید که پیش از روی کار آمدن شی ظرفیت چین برای حفاظت از امنیت خود اندک بود و بدون ذکر نام، رهبران پیشین را مورد انتقاد قرار می دهد. در این قطعنامه آمده است: شی نفوذ دنیای چین را توسعه داده است. با این وجود، حزب باید برای مقابله با مخاطرات پیش رو هوشیار باقی بماند. امتیاز دادن برای رسیدن به هدف ما را به تنگنا های تحقیرآمیزی می کشاند. بهتر است اگر یک سانتی متر می دهید یک متر به دست آورید.

اراده شی به او اقتدار بی چون و چرای لازم برای پیشبرد دستور کارش را بخشیده است. قطعنامه اخیر سومین مورد از نوع خود از زمان تاسیس حزب کمونیست آن کشور بوده است. اولین قعطنامه در دوره مائو در سال 1945 میلادی و دومین در دوره دنگ شیائوپینگ در سال 1981 میلادی تصویب شدند. پرسش این است که چرا صدور قطعنامه تازه از دید حزب ضروری به نظر رسیده است؟ چین زمانی آینده دنیا قلمداد می شد و اکنون تصور می گردد گذشته آن کشور پیش رویش قرار خواهد داشت.

لیبرالیسم نسبی و ملایم در دوران زمامداری جیانگ زمین و هو جینتائو به خاطره ای دور و دست نیافتنی و تکرار ناشدنی تبدیل شده است. مخالفت در دوران ریاست آنان به صورت آنلاین مجاز بود و دانشگاه ها می توانستند درباره دموکراسی و تغییر قانونی اساسی هرچند با رعایت احتیاط بحث نمایند.

در دوره شی، چنین فضایی دوران خوب گذشته و سپری شده قلمداد می گردد. به نظر می رسد غروری در چین نسبت به رشد آن کشور و موقعیت دنیای آن ایجاد شده و همین موضوع طبقه میانه را به طور گسترده ای در صف حمایت از حزب نگه داشته است، اما این شرایط چک سفید امضا نیست.

فرایند مالی می تواند معادله را تغییر دهد. در حال حاضر ارزش و قیمت املاک در چین در حال کاهش است و سرمایه گذاران در حوزه املاک و مستغلات ضرر نموده اند. این احساس به وجود آمده که فرصتی از دست رفته است و فضای بین المللی در حال تغییر است. چین در حال متوجه شدن این موضوع است چهار سال پیش زمانی که در سطح بین المللی وجهه بهتری در مقایسه با امروز داشت باید سرمایه خارجی بیش تری را جذب می کرد. مسئله تایوان نیز از دیدگاه پکن مسئله ای حل نشده به جای مانده است.

12 ماه آینده برای برگزاری کنگره بزرگ حزب در سال آینده برهه ای کلیدی است زمانی که شی جین پینگ در پی تایید سومین دوره نامحدود ریاست خود خواهد بود. جیانگ و هو هر دو پس از دو دوره پنج ساله حاضر به کناره گیری از مقام شان شدند. این به معنای جلوگیری از قدرت گرفتن مادام العمری بود که مائو از آن بهره مند شد.

شی در مقابل به صراحت اعلام نموده که میخواهد برای سومین دوره رئیس جمهور شده و فراتر از آن نیز محدودیت زمانی ای برای خود قائل نیست. به نظر می رسد احتمال کمی وجود دارد که مخالفان سیاسی داخل حزب بتوانند او را از جهت خارج نمایند شی ارتش و ریاست جمهوری را در اختیار دارد. شی اولین حاکم مادالعمر چین از زمان مائو است که با تمجید از فضایل رویای چینی به قدرت رسید. امروز، اما کم تر به آن رویا اشاره می گردد.

*روزنامه نگار ایرلندی که اکنون در پکن مستقر است. او در طول سه دهه فعالیت حرفه ای خود رویدادهایی، چون سقوط حکومت مارکوس در فیلیپین، حمله نظامی و آزادسازی کویت، تحولات آفریقای جنوبی پیش از ریاست جمهوری ماندلا و تحولات هنگ کنگ را پوشش داده است.

منبع: اینترشنال پالسی دایجست

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1917

به "چین وارد عصر تسویه حساب فرهنگی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین وارد عصر تسویه حساب فرهنگی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید