چالش حاکمیت سایبری پیش روی قانونگذاران در آمریکا

به گزارش مجله پیکورو، کارشناسان منتقد عملکرد شرکت های فناوری در آمریکا بر این باورند که اکنون زمان اتخاذ رویکردی نو و آگاهانه در مقابل شرکتها فرا رسیده و باید اقدام به مقابله با رویکردهای انحصاری شرکت ها کرد.

چالش حاکمیت سایبری پیش روی قانونگذاران در آمریکا

با اطلاع از وقایع اخیر و چالش های قرار گرفته پیش روی شبکه های اجتماعی، می توان نتیجه گرفت که شعار دیرینه فیس بوک سریع حرکت کن و همه چیز را بشکن.، رویکردی اشتباه برای ایجاد و مدیریت یک پلتفرم فعال در حوزه محتوا بوده است. در مقطع کنونی به نظر می رسد که بعضی از اعضای کنگره ایالات متحده آمریکا، با الهام از همین شعار، در پی وارد ساختن ضربه به انحصار و قدرت روزافزون فیس بوک هستند.

در حالی که بسکمک از طرفداران شرکت های فناوری، رویکرد قانون گذاران آمریکا را نامعقول و عجولانه می دانند و مدعی هستند که مدافعان طرح های یاد شده به عواقب تصمیمات خود فکر نمی نمایند؛ اما سناتورهای حاضر در کنگره بر تدوین، تصویب و اجرای قوانین ضد انحصار در راستای ایجاد رقابت پذیری و تضمین تأمین امنیت ملی ایالات متحده آمریکا تاکید دارند.

کارشناسان منتقد عملکرد شرکت های فناوری بر این باورند که اکنون زمان اتخاذ رویکردی تازه و آگاهانه فرارسیده است. به نظر می رسد آمریکا احتیاج دارد مانند مقاطع تاریخی پیشین، یک بار دیگر اقدام به مقابله با روینمودهای انحصاری شرکت ها و صنایع بزرگ کند.

از سوی دیگر، راهبردهای حکمرانی فضای مجازی روسیه و چین نیز، موضوع دیگری است که تئوریسین های ایالات متحده، خطر ظهور و تقویت آن را احساس و درک نموده اند.

دولت ایالات متحده آمریکا که زمانی به واسطه فشار و انتقاد بین المللی در خصوص در اختیار داشتن انحصار شبکه اینترنت طی سال های نخست ظهور این پدیده، قدرت و توان اعمال اراده خود بر این فضا را به شرکت های خصوصی فناوری تفویض نموده بود در مقطع کنونی، با بحران قدرت گیری بیش از حد پلتفرم های یاد شده، روبرو شده است.

امروزه، آلفابت، شرکت مادر گوگل با در اختیار داشتن 236 شرکت فناوری و شرکت های مایکروسافت، اپل، آمازون و فیس بوک، به ترتیب با 225، 109، 85 و 79 شرکت زیرمجموعه، صنعت فناوری را به انحصار خود در آورده اند.

با این وجود، دیوید سیسلین و امی کلوبشار پیشنهاد دهندگان طرح مقابله با انحصار شرکت های فناوری با چالش هایی بیش از خرد کردن ابر شرکت های فناوری روبرو هستند. آنها بی شک پس از اجرای طرح یاد شده به نهادی برای نظارت مستقیم بر عملکرد صدها شرکت فناوری کوچک احتیاج دارند و قطعاً افزایش تعداد فعالان این حوزه، شناسایی مسائل و تخلفات را بسیار سخت می سازد. این در حالی است که علاوه بر مسائل و مسائل متناقض موجود در داخل ایالات متحده بر سر نظام حکمرانی فضای مجازی، گفتمان های حاکمیتی متفاوتی در دیگر نقاط دنیا در حال ظهور و پیشرفت است.

شرکت هایی چینی چون تنسنت و بایت دنس از یک سو و وی کی و یاندکس در روسیه، از سوی دیگر، با حمایت مستقیم دولتی و سرعتی شگفت آور در حال پیشرفت هستند و همین امر، سبب روبرو شدن دولت آمریکا با چالش های بین المللی متعدد بر سر راه احیای خود به عنوان رهبر حوزه فناوری دنیا، می گردد.

از همین روی، لیندسی مارک لوئیس، مدیر و عضو سابق هیئت مدیره مؤسسه مطالعاتی PPI، طی یادداشتی در وبگاه The Hill، به ارائه دیدگاه های خود در راستای بهبود طرح یاد شده پرداخته است. بی شک نگاهی گذرا به دیدگاه متخصصان حوزه فناوری آمریکا و توصیه های کارشناسان به سیاستمداران این کشور، می تواند ما را در درک بهتر اولویت های حاکمیتی ایالات متحده و جزئیات کوشش این کشور برای تغییر شرایط به نفع خود، کمک کند.

به عقیده وی، به جای وارد کردن ضرباتی کاری مانند خرد و تقسیم کردن شرکت های بزرگ، به راه های هوشمندانه تری برای تسهیل حکمرانی فناوری در داخل و خارج احتیاج است. وی در این مورد می نویسد: اولین و حیاتی ترین قدمی که کنگره می تواند بردارد، تصویب یک قانون جامع حریم خصوصی است که بر اساس مقررات عمومی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا (GDPR) و قانون اخیر حفاظت از داده های مصرف نماینده استان ویرجینیا طراحی و اجرا گردد. با این اقدام، اطمینان حاصل گردد که آسیب هایی که از فیس بوک دیده ایم دیگر تکرار نخواهند شد.

وی در ادامه مقاله خود، به موضوع حکمرانی در لایه محتوا نیز پرداخته است: در خصوص حاکمیت محتوا ما باید از بچه ها و خانواده های آنلاین محافظت کنیم و آنها را در زمینه درک و ارزیابی نحوه مدیریت مسئولانه محتوا و نشر داده های جعلی، توانمند سازیم. کنگره و دولت بایدن با برداشتن گام های مثبت در این زمینه، می توانند اثری عمیق را برای مقابله با محدودیت های فناوری اتحادیه اروپا ایجاد نمایند و به بقیه دنیا نشان دهند که یک جایگزین فناورانه و دموکراتیک برای روینمودهای دیگر کشورهای دنیا چون چین و روسیه، هستند.

سرمایه گذاری در زمینه زنجیره تأمین فناوری ایالات متحده نیز یکی دیگر از توصیه های این کارشناس حوزه فضای مجازی به سیاست گذاران آمریکا است. لوئیس معتقد است که راهنمایی سرمایه گذاری کلان موجود به حوزه هایی چون رایانش کوانتومی، نیمه هادی ها و هوش مصنوعی، می توانند بار دیگر فاصله آمریکا با رقبای دیرینه چون چین را افزایش دهند.

لیندسی مارک لوئیس در بحث پایانی خود، به موضوع دیپلماسی سایبری نیز اشاره نمود و نوشت: کنگره و دولت بایدن باید در زمینه مقابله با تهدیدات امنیت سایبری و ایجاد یک محیط نظارتی برای محافظت از زیرساخت های دیجیتالی، با اتحادیه اروپا و سایر دموکراسی ها همکاری نمایند.

این پیشنهاد در حالی مطرح شد که اخیراً خبری مبنی بر عزم جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برای ایجاد اتحادی با کشورهای قدرتمند اروپایی، جهت توافق برای آینده حکمرانی اینترنت، منتشر شده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1871

به "چالش حاکمیت سایبری پیش روی قانونگذاران در آمریکا" امتیاز دهید

1 کاربر به "چالش حاکمیت سایبری پیش روی قانونگذاران در آمریکا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش حاکمیت سایبری پیش روی قانونگذاران در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید