واشنگتن پست: تحریم های آمریکا مانع دسترسی ایران به دارو و تجهیزات پزشکی هستند

به گزارش مجله پیکورو، یک روزنامه آمریکایی در گزارشی به بررسی موانعی پرداخت که تحریم های آمریکا علیه ایران برای دسترسی این کشور به داروها و تجهیزات پزشکی ایجاد کرده اند.

واشنگتن پست: تحریم های آمریکا مانع دسترسی ایران به دارو و تجهیزات پزشکی هستند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی به قلم ارین کانینگهام، نوشت: تحریم های آمریکا در جهت تلاش های ایران برای واردات دارو و سایر ملزومات دارویی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا مشکل ایجاد می کند.

بنابر این گزارش، محدودیت های اعمال شده بر سیستم بانکی ایران و تحریم صادرات نفت توانایی تهران را برای تامین مالی و خرید اقلام ضروری از خارج شامل دارو و مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز برای تولید دارو در داخل محدود کرده اند.

بر اساس گزارش فصلی دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک)، دولت ترامپ تعداد مجوزهای صادر شده برای شرکت ها جهت صادرات دارو به ایران را کاهش داده است.بر اساس این گزارش که خلاصه ای کوتاه از آن در این خبر در اختیار مخاطبان قرار می گیرد، کارکنان بخش دارویی ایران و کارشناسان بهداشت جهانی می گویند روشن است که سیستم بهداشتی ایران از تجهیزات ضروری برای حفظ جان مردم و جلوگیری از شیوع گسترده تر [ویروس کرونا] محروم شده است.

واشنگتن پست به نقل از یکی از کارکنان یک شرکت دارویی در ایران نوشته که تحریم ها باعث شده اند واردات و فرآیند تولید زمان برتر و گران تر شود. برخی تامین کنندگان [از تحریم های آمریکا] بیم دارند و دیگر تمایل ندارند با ما کار کنند. تحریم ها ظرفیت ایران را در کنترل شیوع بیماری کاهش داده است.

این روزنامه آمریکایی در بخش دیگری از این گزارش در خصوص ادعای وزیر امور خارجه آمریکا که می گوید محدودیتی برای صادرات دارو به ایران وجود ندارد، نوشت: در عمل، محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا از جمله جرایم مربوط به همکاری با طیفی از بانک ها و شرکت های ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران، شرکت های غربی را برای تجارت با ایران بی میل کرده است.

گزارش مزبور در خصوص آنچه کانال تجارت بشردوستانه سوییس خوانده شده نیز می نویسد: برای استفاده از این کانال، شرکت ها باید اطلاعات گسترده ای در خصوص ذی نفعان ایرانی صادرات کالاها هر ماه ارائه دهند. اسناد مربوطه شامل روابط تجاری شرکت های ایرانی، جزئیات مالی و تعهد کتبی از سوی توزیع کنندگان است که اجازه نمی دهند کالاها به افراد یا نهادهای تحریم شده در ایران فروخته شود.

واشنگتن پست همچنین به نقل از یک منبع نوشته است که معافیت های تحریمی جریان بلاانقطاع کالاهای بشردوستانه به ایران را تضمین نمی کنند. به گفته او ایالات متحده یک محیط قانونی و تجاری را ایجاد کرده که همچون راه رفتن در میدان مین است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 907

به "واشنگتن پست: تحریم های آمریکا مانع دسترسی ایران به دارو و تجهیزات پزشکی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پست: تحریم های آمریکا مانع دسترسی ایران به دارو و تجهیزات پزشکی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید