رکوردشکنی ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه، خریداران 10 برابر شدند!

به گزارش مجله پیکورو، خبرنگاران : میزان خرید ملک از سوی ایرانی ها در کشور ترکیه تنها در سه سال افزایشی 10 برابری را تجربه نموده است.

رکوردشکنی ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه، خریداران 10 برابر شدند!

به گزارش به نقل از خبرآنلاین، در حالی ایرانی ها در سال گذشته میلادی 7 هزار و 189 ملک در ترکیه خریداری کردند که طبق آمارای ارائه شده در سال 2017 حجم در محدوده 700 واحد بوده است.

این افزایش 10 برابری، درست در مقطعی اتفاق افتاده است که ایران با یکی از سخت ترین دوره های تحریمی روبرو بوده و در نتیجه تشدید تحریم های آمریکا، ایران با بحران ارزی شدیدی روبرو بود.

طبق برآوردهای انجام شده تا پیش از سال 2017 حجم خرید ملک از سوی ایرانی ها هر چند بالا بود اما در محدوده 600 تا 700 واحد در سال قرار داشت اما درست از سال 2018 تعداد خریداران با افزایشی شدید روبرو شد.

بسیاری از کارشناسان ریشه این افزایش را در سیاست های اعلامی دولت ترکیه جستجو می نمایند و معتقدند این رشد فزاینده زمانی حاصل شد که ترکیه بیان کرد بیش از هفت هزار خارجی از صد کشور جان به واسطه خرید ملک در ترکیه حق شهروندی دریافت نموده اند. این آمار محدوده زمانی از سال 2017 را در برمی گیرد. از سوی دیگر افت ارزش لیردر برابر دلار و مهار شده بخش در ترکیه نیز در افزایش شمار خریداران تاثیر داشته است.

مسعود خوانساری،رییس اتاق بازرگانی تهران اما با بیان اینکه فرار سرمایه از کشور و خرید واحدهای مسکونی توسط ایرانیان در دیگر کشورها باید عارضه یابی جدی گردد اضافه نمود: ایرانی ها رتبه نخست خرید واحد مسکونی در ترکیه را به خود اختصاص داده اند و کشورهایی مانند روسیه و عراق در رده های بعدی قرار دارند، همچنین ایرانیان برای خرید واحد مسکونی در دیگر کشورها از جمله تاجیکستان و گرجستان نیز اقدام نموده اند.

جهش خرید ملک در آینه آمار

آنالیز ها نشان می دهد در سال 2018 میلادی سه هزار و 652 ملک از سوی ایرانی ها در ترکیه خریداری شده است. این رقم در سال 2019 به 5 هزار و 423 واحد مسکونی افزایش یافت و در سال 2020 با افزایشی 25 درصدی، حجم خرید ملک از سوی ایرانی ها برابر با 7 هزار و 189 مورد گزارش شد.

حالا نیز در سه ماهه ابتدایی سال 2021 نیز شمار خریداران ایرانی همچنان بالاست. در این دوره زمانی 1599 ملک توسط ایرانی ها در ترکیه خریداری شده است اما دلیل اقبال گسترده ایرانی ها به خرید ملک در ترکیه چیست؟

رضا کامی، عضو و دبیر هیات رییسه اتاق بازرگانی تبریز در تبادل نظر با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید می نماید، خرید ملک توسط ایرانی ها چندان ربطی به اصل موضوع ندارد، منظور این است که ایرانی ها با هدف داشتن خانه ای در ترکیه دست به خرید نزده اند بلکه هدف اصلی شان از این اقدام، دریافت پاسپورت ترکیه و حق شهروندی در این کشور است.

وی در شرح این مطلب اضافه نمود: مزایایی که پاسپورت ترکیه ای در دنیا و منطقه دارد سبب شده است بعضی احساس نمایند می توانند از این مزیت ها بهره ببرند البته درباره مزایای پاسپورت ترکیه تا حدی عظیمنمایی نیز می گردد.

وی با اشاره به اینکه دولت ترکیه برنامه مسنجمی برای جذب سرمایه های خارجی در حوزه ملک تدارک دیده است، گفت: نباید بیش از حد خوشبین یا بدبین بود. ترکیه این برنامه را تنها برای سرمایه گذاران ایرانی تدارک ندیده است، بلکه از تمامی کشورها، حتی از اروپا و روسیه، افرادی اقدام به خرید ملک در ترکیه نموده اند. آمارها نیز نشان می دهد حجم فروش ملک به خارجی ها در 5 سال گذشته از 220 هزار واحد عبور نموده استو در میان این سرمای گذاران خارجی اتباع عراقی، سوری، لیبیایی، افغان، تاجیک، آذربایجانی، روسی و اروپایی دیده می شوند.

در این میان نکته مهم اینجاست که مدتی است ایرانی ها صدرنشین فهرست خریداران خارجی ملک در ترکیه هستند و برنامه ریزی دولت ترکیه نیز بر این نکته راسخ است که حجم فروش ملک به خارجی ها را به 50 تا 60 هزار واحد در سال برساند.

حمایت ویژه از صنعت ساختمان سازی در ترکیه

رضا کامی، در بخش دیگری از سخنانش درباره برنامه های خاص دولت ترکیه نیز شرح داد و گفت: صنعت ساختمان سازی در ترکیه صنعتی بسیار مهم و اشتغال زاست و دولت ترکیه حمایت های ویژه ای را از این صنعت در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه اشتغال زایی این بخش برای ترکیه، خصوصا در دوران اخیر کرونا بسیار حیاتی و بااهمیت است، گفت: دولت ترکیه می داند که اگر دست از حمایت از این بخش بردارد، شرکت های متعددی با ورشکستگی روبرو می شوند و حجم بیکاری در این کشور افزایش خواهد یافت از این رو صنعتی سازی را در دستور کار قرار داده و با حمایت ویژه از این بخش کوشش دارد سرمایه های خارجی را از این طریق وارد کشورش کند. در این میان ایرانی ها نیز به واسطه اهمیت دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه ای، به خرید ملک رو آورده اند. به گفته وی استانبول، ازمیر و آنکارا محبوب ترین شهرها برای ایرانیان در حوزه خرید ملک است.

چه باید کرد؟

کامی با اشاره به اینکه سیاست های قهری نمی تواند مانعی بر سر راه خروج سرمایه از ایران باشد، گفت: بی تردید برنامه ریزی مالی، بازگرداندن و همچنین ایجاد شرایطی برای ورود سرمایه های خارجی به ایران می تواند چون مانعی در این حوزه عمل کند.

وی با تاکید بر اینکه در ترکیه، اتفاقا امنیتی نسبی را برای سرمایه گذار ایرانی ایجاد نموده است، گفت: در رفتن لنگر در ایران همیشه موجبات ریزش ارزش پول ملی را فراهم می نماید اما در ترکیه ثبات مالی سبب می گردد افرادی که دست به سرمایه گذاری زده اند در نهایت ضرر چندانی ننمایند.

او که پیش از این ریاست اتاق مشترک ایران و ترکیه را بر عهده داشته است، گفت: افزایش در ایران نیز طی سال های اخیر خود چون محرکی برای خروج سرمایه ملکی از ایران عمل کرد.این نکته را مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک نیز تایید می نماید.

وی معتقد است که رشد بیش از حد در شهرهای عظیم و خصوصا تهران انگیزه را برای بعضی مالکان جهت سوق سرمایه هیشان به ترکیه افزایش داده است.

خسروی البته این شرایط را تهدیدی برای صنعت ساختمان سازی و ایران می داند و می گوی:د چطور در شرایطی که ما با کمبود ملک در داخل کشور وروبرو هستیم، تدبیری برای جذب سرمایه های داخلی در حوزه ملک در دستور کار قرار نمی گیرد.

وی معتقد است خریدار ایرانی ملک در ترکیه باید تجربه دبی را مد نظر قرار دهد و این را بداند اگر تمام امتیازات برای خریداران خرجی ملک در ترکیه برای ایرانی ها لغو گردد، دیگر کسی نمی تواند کاری را انجام دهد.

او نیز ثبات مالی، افزایش حجم ساخت و ساز با اعطای تسهیلات ویژه به انبوه سازان و سازندگان ملک و همچنین صنعتی سازی ساخت و ساز را در پیشگیری از خروج سرمایه از ایران موثر می داند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1637

به "رکوردشکنی ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه، خریداران 10 برابر شدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردشکنی ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه، خریداران 10 برابر شدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید