نخستین واکنش علی اف به صلح با ارمنستان

به گزارش پیکورو، خبرنگاران : رییس جمهور آذربایجان امضای سند صلح بین کشورش و ارمنستان را دست آورد مهم برای جمهوری آذربایجان

نخستین واکنش علی اف به صلح با ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، الهام علی اف، نیوکول پاشینیان و ولادیمر پوتین به ترتیب رییس جمهوری آذربایجان ، نخست وزیر ارمنستان و رییس جمهوری روسیه به تازگی بیانیه مشترک درباره انتها جنگ در قره باغ امضا کردند.

الهام علی اف لحظاتی پیش در پیامی به مردم جمهوری آذربایجان که به وسیله تلویزیون دولتی این کشور بطور زنده پخش شد ، شرایط این بیانیه مشترک را اظهار داشت.

طبق توافق حاصله میان طرفی از ساعت 00:00، 10 نوامبر جاری(20 آبان ماه) به وقت مسکو درگیری های نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ بطور کامل متوقف می گردد .

ارمنستان متعهدمی گردد 15 نوامبر (25 آبان ماه) جاری شهرستان کلبجر، 20 نوامبر (30 آبان ماه) شهرستان آقدام و اول دسامبر (11 آذر) سال جرای میلادی شهرستان لاچین را به جمهوری آذربایجان پس دهد .

در خط مقدم جبهه در منطقه قره باغ کوهستانی و در امتداد جاده لاچین در قره باغ نیروهای حافظ صلح روسیه به تعداد یک هزار و 960 نظامی ، 90 ماشین زره پوش و 380 خودروی نظامی مستقر می گردد .

نیروهای حافظ صلح روسیه همزمان با خروج نیروهای ارمنی از قره باغ در این منطقه مستقر خواهد شد و مدت اقامت نیروهای روسی در منطقه 5 سال خواد بود.

بر اساس این سند ، آوارگان جنگی تحت کنترل کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان به منطقه قره باغ کوهستانی و شهرستانهای همجوار ان بر می گردند .

الهام علی اف امضا این سند را دست آورد مهم برای جمهوری اذربایجان اظهار داشت .

درگیری های نظامی میان نیروهای ارمنستان و آذربایجان ششم مهم ماه شروع شده و به رغم سه بار توافق آتش بس با مساعدت میانجیگران بین المللی این درگیری ها تا امروز با شدت ادامه داشت .

جمهوری آذربایجان در جریان این درگیری های نزدیک به 300 منطقه مسکونی در قره باغ را از نیروهای ارمنی خالی کرد و در گیری ها در نزدیکی شهر خانکندی مرکز قره باغ کوهستانی ادامه داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1237

به "نخستین واکنش علی اف به صلح با ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین واکنش علی اف به صلح با ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید