فواید شگفت انگیز مصرف روزانه شیر

به گزارش پیکورو، گروه محققان رویکرد ژنتیکی مصرف شیر را با آنالیز تغییر در ژن لاکتاز مرتبط با هضم قندهای شیر معروف به لاکتوز را آنالیز کردند. نتایج این مطالعه نشان داد، تنوع ژنتیکی در هضم لاکتوز، روش خوبی برای شناسایی افرادی است که مقادیر بیشتری شیر مصرف می نمایند.

فواید شگفت انگیز مصرف روزانه شیر

به گزارش خبرنگاران، محققان سه مطالعه عظیم را آنالیز کردند و دریافتند افرادی که به طور مرتب مقدار زیادی شیر می نوشند، کلسترول خوب و بد کمتری دارند، اگرچه سطح شاخص توده بدنی (BMI) آنان از افرادی که شیر نمی نوشند بالاتر است.

همچنین تجزیه وتحلیل بیشتر سایر مطالعات عظیم نشان می دهد، افرادی که به طور منظم شیر مصرف می نمایند 14 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب قرار دارند.

گروه محققان رویکرد ژنتیکی مصرف شیر را با آنالیز تغییر در ژن لاکتاز مرتبط با هضم قندهای شیر معروف به لاکتوز را آنالیز کردند. نتایج این مطالعه نشان داد، تنوع ژنتیکی در هضم لاکتوز، روش خوبی برای شناسایی افرادی است که مقادیر بیشتری شیر مصرف می نمایند.

محقق این تحقیق، ویمال کارانی، استاد علوم تغذیه و تغذیه شناسی دانشگاه ریدینگ انگلیس اظهار کرد: در میان شرکت نمایندگان با تنوع ژنتیکی که با مصرف بیشتر شیر در ارتباط بود، شاخص توده بدنی و چربی بدن بالاتر مشاهده شد اما مهمتر از این مورد، کلسترول خوب و بد آنان است که میزان آن پایین تر بود. ما همچنین دریافتیم افراد دارای تنوع ژنتیکی به طور قابل توجهی خطر کمتری در بیماری کرونر قلب دارند. همه اینها نشان می دهد که کاهش مصرف شیر ممکن است برای جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی ضروری نباشد.

تحقیقات جدید به دنبال چندین مطالعه متناقض اجرا شده است که رابطه علّی بین مصرف بیشتر لبنیات و خطر ابتلا به بیماری های متابولیک قلبی مانند چاقی و دیابت را آنالیز کردند.

این گروه برای محاسبه ناسازگاری در اندازه نمونه گیری، قومیت و سایر عوامل، متاآنالیز داده را در حداکثر 1.9 میلیون نفر انجام دادند و از روش ژنتیکی برای جلوگیری از اشتباه استفاده نموده است.

حتی داده های بیوبانک (biobank) انگلستان نشان داد که افراد مبتلا به تنوع ژنتیکی لاکتاز، 11 درصد کمتر در معرض خطر دیابت نوع 2 قرار دارند اما این مطالعه نشان نمی دهد که مدارک محکمی دررابطه با مصرف بیشتر شیر و افزایش احتمال دیابت یا موارد مربوط به آن مانند گلوکز و نشانگرهای زیستی التهابی وجود داشته باشد.

استاد کارانی گفت: این مطالعه مطمئنا نشان می دهد که مصرف شیر مسئله مهمی در خطر بیماری های قلبی عروقی نیست حتی اگر افزایش کمی شاخص توده بدنی و چربی بدن در بین افراد وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: آنچه در این مطالعه به آن اشاره شد این است که معین نیست حجم چربی موجود در محصولات لبنی موجب کاهش سطح کلسترول می گردد یا عاملی ناشناخته در شیر چنین عملکردی دارد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1675

به "فواید شگفت انگیز مصرف روزانه شیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید شگفت انگیز مصرف روزانه شیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید