دلایل درد دندان عقل

به گزارش مجله پیکورو، سلامت خبرنگاران : بیشتر درد دندان عقل به این علت رخ می دهد که لثه اطراف آن در اثر کاهش تمیز کردن عفونی می گردد.

دلایل درد دندان عقل

دندان عقل ساختار خاص خود را دارد. درد دندان عقل را همه تجربه نموده ایم.

به گزارش خبرنگاران، دندان های عقل به عنوان دندان آسیاب سوم نیز شناخته می شوند، زیرا در پشت دو دندان آسیاب دیگر ظاهر می شوند. معمولاً در مجموع چهار عدد وجود دارد، اما کاملاً امکان پذیر است که هیچ کدام را نداشته باشید، بین یک تا سه و حتی بیشتر از چهار. بین 5 تا 37 درصد افراد کمتر از چهار دندان عقل دارند.

هنگامی که دندان عقل بیرون می آید، از زیر سطح لثه به سمت بالا فشار می آورد. اگر خوش شانس باشید، در پشت دو دندان آسیاب دیگر شما ظاهر می گردد. در این سناریو، دندانپزشک شما احتمالاً دندان های شما را کنترل می نماید، اگرچه معمولاً احتیاجی به برداشتن آن ها نیست.

با این حال، بسیاری از مردم متوجه می شوند که فک هایشان خیلی کوچک است، که منجر به فضای کافی برای این دندان های اضافی نمی گردد. وقتی دندان عقل بیرون می آید، کمبود فضا می تواند باعث گردد که دندان های عقل به سمت بالا فشار بیاورند، گیر نمایند یا به طور کامل بالای سطح لثه ظاهر نشوند. این دندان ها به نام نهفته شناخته می شوند. حتی ممکن است دندان عقل نهفته داشته باشید که نتوانید آنها را ببینید، زیرا زیر سطح لثه قرار دارند.

این دندان های نهفته هستند که بیشتر در معرض پوسیدگی و عفونت دندان هستند. تمیز کردن آنها ممکن است سخت باشد زیرا در کنار هم شلوغ هستند یا به طور کامل بیرون نیامده اند، که منجر به خطر بالاتر عوارض دندانی می گردد. بحث در خصوص اینکه آیا دندان های نهفته باید به طور معمول برداشته شوند، حتی در مواردی که هیچ عارضه ای وجود ندارد، وجود دارد. یک آنالیز سیستماتیک در سال 2020 منتشر شده نشان داد که شواهد محدودی وجود دارد که بر اساس آن تصمیمات درمانی در خصوص برداشتن دندان های بدون علامت نتیجه گیری شد که دندانپزشکان باید تخصص بالینی و انتخاب بیمار خود را در نظر بگیرند.

چرا دندان عقل درد می نماید؟

بسیاری از ما درد را با دندان عقل مرتبط می دانیم، اما علم پشت این موضوع چیست؟ این دندان ها در پشت دهان، یکی در هر طرف در هر دو فک بالا و پایین ظاهر می شوند. اگر در پشت دهان خود احساس ناراحتی می کنید و در گروه سنی معمولی قرار می گیرید، یکی از نشانه های آشکار بیرون آمدن دندان عقل است، بنابراین فردی در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی خود. علائم دیگر ممکن است شامل قرمزی یا تورم لثه باشد. طبیعی است که با فشار دادن دندان ها به وسیله لثه احساس ناراحتی کنید و این جای نگرانی نیست.

بیشتر درد دندان عقل به این علت رخ می دهد که لثه اطراف آن در اثر کاهش تمیز کردن عفونی می گردد، زیرا دندان خیلی عقب مانده است یا به طور کامل بیرون نیامده است. طبق باور عمومی، معمولاً به علت رویش دندان ها نیست.

از آنجایی که دندان عقل اغلب جای زیادی ندارد، غذا به راحتی می تواند به دام بیفتد که می تواند منجر به عوارض دندانی گردد. چه از مسواک برقی بهره ببرید چه از مسواک دستی، رعایت بهداشت دهان و دندان برای دندان عقل بسیار مهم است.

بنابر این درد دندان عقل بیشتر به علت لثه عفونی و ملتهب است. برترین توصیه این است که سعی کنید تا آنجا که ممکن است با استفاده از آب نمک یا آنتی باکتریال آن ناحیه را تمیز کنید. دهانشویه و در صورت تداوم درد یا زیاد شدن درد به دندانپزشک مراجعه کنید.

چرا دندان عقل داریم؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا ما در وهله اول دندان عقل داریم اگر ممکن است مسئله ای ایجاد کند؟ پروفسور فون کرامون تابادل، انسان شناس، پس از اینکه خود چهار دندان عقل را درآورد، کنجکاو شد که چرا بسیاری از مردم از شلوغی دندان رنج می برند. او مطالعه ای را رهبری کرد که در سال 2011 در مجموعه مقالات آموزشگاه ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شد و دریافت که اجداد ما آرواره های بزرگتری نسبت به ما امروز داشتند.

تحقیقات او به این نتیجه رسید که شکل فک انسان احتمالاً در طول زمان به علت تغییر در رژیم غذایی ما تکامل یافته است. در فرهنگ های شکارچی-گردآورنده، غذا به طور معمول تر و فیبری تر بود که احتیاج به جویدن بیشتر داشت. نیروی بیشتری مورد احتیاج بود، به این معنی که فک پایین افزایش یافته و بیشتر بیرون زده است. بنابراین اجداد ما فضای بیشتری برای آن دندان عقل داشتند.

با ظهور کشاورزی، رژیم غذایی ما به سمت غلات و غذاهای فرآوری شده بیشتر سوق پیدا کرد که معمولاً نرم تر هستند و به نیروی کمتری برای جویدن احتیاج دارند. این بدان معناست که ما در حال حاضر معمولاً استخوان های فک کوچکتری داریم و فضای کمتری برای رویش دندان های عقل داریم. این باعث ازدحام بیش از حد می گردد که به نوبه خود خطر مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و عفونت را افزایش می دهد.

منبع: رکنا
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1881

به "دلایل درد دندان عقل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل درد دندان عقل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید