توجه ویژه دولت به سیاست&zwnjهای حمایتی در لایحه بودجه 1400

به گزارش پیکورو، دولت در لایحه بودجه 1400 بر سیاست های حمایتی توجه ویژه ای داشته و افزایش 25 درصدی حقوق، پرداخت یارانه نقدی و حمایت معیشتی، افزایش 109 درصدی اعتبار صندوق بازنشستگی و موارد دیگر را پیشبینی و به مجلس پیشنهاد داده است.

توجه ویژه دولت به سیاست&zwnjهای حمایتی در لایحه بودجه 1400

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، هشتمین و آخرین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید هفته گذشته (12 آذرماه) تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

رییس جمهوری بارها در تشریح خصوصیات لایحه بودجه سال آینده آن را واقع بینانه و مبتنی بر واقعیت توصیف نموده است.

مهمترین ویژگی لایحه بودجه 1400، مقابله با فقر مطلق و تاکید بر معیشت مردم و دنبال کردن سیاست های حمایتی است.

این حمایت ها در بخش های بهداشت و درمان، مقابله با آثار ناشی از شیوع کرونا، حمایت از فراوری و گسترش اشتغال، تکمیل و تجهیز طرح های عمرانی و زیربنایی است.

افزایش 25 درصدی حقوق کارکنان

تبصره 12 لایحه بودجه سال آینده مربوط به افزایش ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی به میزان 25 درصد است پیشنهاد شده است و مقرر شده که ضریب ریالی آن به طور جداگانه توسط دولت تعیین گردد.

پس از اعمال افزایش ضریب ریالی حقوق برای گروههای مختلف حقوق بگیر مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کارتعیین (تعیین) و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد و حکم حقوق بازنشستگان متناسب سنوات خدمت قابل قبول، نباید از 35 میلیون ریال کمتر باشد.

سال جاری افزایش حقوق کارکنان به طور متوسط 15 درصد بود و طی مصوبه مجلس حداقل پرداختی به کارکنان و بازنشستگان 2 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شد.

یارانه نقدی و معیشتی در بودجه سال آینده

دولت در لایحه بودجه سال آینده پرداخت 428 هزار میلیارد ریال یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار و 310 هزار میلیارد ریال برای طرح حمایت معیشتی خانوار پیش بینی کرد.

طبق تبصره 14 لایحه بودجه 1400 در مجموع 2 میلیون و 670 هزار و 672 میلیارد ریال برای بخش هدفمند کردن یارانه ها پیش بینی شده است.

جمع مصارف هدفمندی یارانه ها یک میلیون و 880 هزار میلیارد ریال است که همچون گذشته در 14 محور پرداخت می گردد.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده، دولت سازمان هدفمندسازی یارانه ها را مکلف نموده امکان ثبت نام برای افرادی که پیروز به ثبت نام برای بهره مندی از یارانه نشده اند را فراهم کند.

دولت به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اجازه داده در صورت محقق نشدن منابع پیش بینی شده، معادل کسری منابع، اوراق اقتصادی اسلامی با تضمین خود منتشر کند تا مصارف موضوع یارانه نقدی، یاری حمایت معیشتی خانوارها و برنامه کاهش فقر مطلق دچار وقفه نگردد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان

در لایحه بودجه سال آینده اعتبارات صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری و صندوق بازنشستگان فولاد از 86 هزار میلیارد تومان به 180 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده رسیده است یعنی 109 درصد رشد داشته است.

البته در روزهای گذشته بسیاری از بازنشستگان درباره اجرای همسان سازی حقوق خود در سال آینده اظهار نگرانی نموده بودند که محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید نمود که بزرگترین بودجه برای بازنشستگان در لایحه 1400 گنجانده شده تا آنچه از متناسب سازی حقوق آنها باقی مانده، اجرایی گردد.

رشد 31 درصدی اعتبار حمایت از معلولان

در بودجه سال آینده اعتباری معادل 1.7 میلیارد تومان بابت اجرای قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده که نسبت به قانون بودجه سال جاری 31 درصد رشد داشته است.

همچنین اعتباری معادل یک هزار و 420 میلیارد تومان بابت پرداخت مستمری به 100 هزار رزمنده معسر با در نظر گرفته شده که این مبلغ 33 درصد نسبت بودجه سال جاری رشد داشته است.

افزایش 3 برابری حقوق سربازان

همزمان با تقدیم لایحه بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی ستاد کل نیروهای مسلح بیان نمود که در لایحه بودجه سال آینده حقوق سربازان سه برابر افزایش یافته است.

بر این اساس حقوق سربازان وظیفه از ابتدای سال 1400 از رقم میانگین 480 هزار تومان به میانگین یک میلیون و 350 هزار تومانی خواهد رسید.

بیمه رایگان 30 میلیون نفر

یکی دیگر از سیاست های حمایتی دولت در لایحه بودجه سال آینده، بیمه درمان رایگان 30 میلیون نفر از جمعیت کشور به وسیله سازمان بیمه سلامت ایران و پرداخت حق بیمه آن توسط دولت است.

در ادامه سیاست حمایتی بودجه 1400 رشد 64 درصدی اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران است که از رقم 18 هزار میلیارد تومان به عدد 29 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است.

همچنین در بودجه سال آینده پرداخت بخشی از حق بیمه بازنشستگی اقشار خاص از جمله زنان سرپرست خانوار، رانندگان، قالیبافان، باربران و خادمان مساجد به 2 میلیون نفر پیش بینی شده است.

لایحه بودجه کل کشور در سال آینده، 2435 هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه کل سال جاری، 20 درصد رشد داشته است. لایحه بودجه شامل 841 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، 88 هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و 1561 هزار میلیارد تومان بودجه شرکت های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک ها است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1345

به "توجه ویژه دولت به سیاست&zwnjهای حمایتی در لایحه بودجه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه ویژه دولت به سیاست&zwnjهای حمایتی در لایحه بودجه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید