تشخیص زودهنگام زوال با سنجش شنوایی

به گزارش مجله پیکورو، زوال عقل از آن دسته بیماری هایی است که اگر به موقع تشخیص داده شود، می تواند تأثیر بسزایی در فرایند درمان داشته باشد. هرچند اغلب افرادی که به این بیماری گرفتار می شوند، معمولاً تا سن 65 سالگی بیماری آن ها تشخیص داده نمی شود و به همین دلیل فرایند درمان آن ها با مشکلاتی روبه رو است.

تشخیص زودهنگام زوال با سنجش شنوایی

محققان می گویند از دهه سوم زندگی، یعنی از سنین حدود 30 سالگی، می توان با انجام تست های شنوایی سنجی به تشخیص زودهنگام زوال عقل کمک کرد.

بررسی های کارشناسان مرکز تحقیقاتی آلزایمر بریتانیا نشان می دهند سنجش منظم شنوایی در ده های 30، 40 و 50 سالگی می تواند در تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار کمک کننده باشد.

زوال عقل از آن دسته بیماری هایی است که اگر به موقع تشخیص داده شود، می تواند تأثیر بسزایی در فرایند درمان داشته باشد. هرچند اغلب افرادی که به این بیماری گرفتار می شوند، معمولاً تا سن 65 سالگی بیماری آن ها تشخیص داده نمی شود و به همین دلیل فرایند درمان آن ها با مسائلی روبه رو است.

کارشناسان مرکز تحقیقاتی آلزایمر بریتانیا توصیه می کنند هر فردی از سن 30 سالگی لازم است تست شنوایی سنجی انجام دهد و اگر دچار مسائل شنوایی است، برای درمان آن اقدام کند. ابتلا به زوال عقل می تواند به عواملی ازجمله سن و ژنتیک ارتباط داشته باشد. همچنین برخی عوامل دیگر به دلیل سبک زندگی می توانند در ابتلا به این بیماری دخیل باشند. برای مثال افرادی که بیش ازحد الکل مصرف می کنند، اضافه وزن دارند، از افسردگی رنج می برند یا فعالیت بدنی کمی دارند، می توانند در معرض ابتلا به انواع بیماری ها و از جمله زوال عقل قرار گیرند.

اکنون محققان با بررسی های اجرا شده می گویند افرادی که دچار اختلال شنوایی می شوند، باید هشیار باشند و به موقع به این مشکل رسیدگی کنند. کاهش شنوایی می تواند زنگ خطری برای ابتلا به زوال عقل محسوب شود. درنتیجه کارشناسان توصیه می کنند افراد از سن 30 سالگی به صورت منظم، در برنامه های سنجش شنوایی شرکت کنند. با وجودی که معمولاً چنین تست هایی از بچه ها و نوجوانان گرفته می شود، اما محققان بر این باور هستند که انجام چنین آزمایش هایی از سن 30 سالگی و به صورت منظم می تواند به تشخیص زودهنگام زوال عقل در آن ها کمک کند.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2180

به "تشخیص زودهنگام زوال با سنجش شنوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام زوال با سنجش شنوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید