پالت عجیب 3400 ساله که هنوز رنگ دارد

به گزارش مجله پیکورو، عبارت اثر باستانی، اغلب مجسمه، کتبیه یا ظروف سفالین را در فکر تداعی می نماید، اما آثار تاریخی که از دوره های مختلف و تمدن های گوناگون تا به امروز به جای مانده اند، فقط به سردیس یا سلاح محدود نمی شوند. باستان شناسان پیروز شده اند اشیاء تخصصی تری همانند ابزار نقاشی را کشف نمایند؛ یک پالت نقاشی چند هزار ساله که از مصر باستان به جای مانده است.

پالت عجیب 3400 ساله که هنوز رنگ دارد

به گزارش خبرنگاران، هزاران سال پیش از امپراتوری روم، این تمدن آفریقای شمالی مصر باستان بود که پرچمدار حوزه هنر، معماری و مهندسی محسوب می شد. بسیاری از اشیائی که آن ها مورد استفاده قرار می دادند تا امروز سالم به جای مانده اند و در بسیاری از موزه های دنیا به نمایش گذاشته شده اند.

علاوه بر مجسمه، جواهرات و کتیبه، اشیاء معمولی تری نیز به عنوان آثار تاریخی ارزشمند به جای مانده از مصر باستان در موزه ها نگهداری می شوند. موزه هنر متروپولیتن از یک پالت نقاشی زیبا نگهداری می نماید که به حوالی 1390 تا 1352 پیش از میلاد تعلق دارد.

این پالت از یک تکه عاج ساخته شده و در آن شش قسمت برای قرار دادن رنگ تعبیه شده است. نکته قابل توجه درباره این پالت نقاشی 3400 ساله اینجاست که هنوز رنگ های خشکیده آبی، سبز، قهوه ای، زرد، قرمز و مشکی در آن وجود دارد.

در انتهای این پالت نقاشی نام آمنهوتپ سوم نهمین فرعون از هجدهمین دودمان مصر باستان به خط هیروگلیف در کنار عبارت محبوب رع (رَع یا را خدای آفتاب یا خدای خورشید در مصر باستان) حکاکی شده است. دوران حکومت آمنهوتپ سوم یکی از پیروز ترین دوره های مصر باستان بود که طی آن مصر دستاوردهای متعددی در هنر و فرهنگ کسب کرد.

با این که قدمت این اثر تاریخی به هزاران سال پیش بازمی شود، اما طراحی آن بسیار شبیه به ابزارهای هنری است که امروزه به وسیله هنرمندان مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2098

به "پالت عجیب 3400 ساله که هنوز رنگ دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پالت عجیب 3400 ساله که هنوز رنگ دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید