نگهداری نمونه های زیستی در اولترا فریزرهای ساخت داخل

به گزارش مجله پیکورو، اولترافریزها تجهیزات پیشرفته ای هستند که دماهایی بسیار پایین را برای نگهداری فرآورده های زیستی، سلولی، مولکولی و مواد آزمایشگاهی تولید می کنند.

نگهداری نمونه های زیستی در اولترا فریزرهای ساخت داخل

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به طور معمول برای نگهداری موادی که احتمال فاسدشدن آن ها وجود دارد، از سردکننده هایی استفاده می شود که می توانند دما را تا حداکثر منفی 20درجه سانتی گراد پایین بیاورند، اما وقتی صحبت از مواد آزمایشگاهی، از جمله نمونه های زیستی، ویروس ها، یا واکسن ها می شود، باید از تجهیزات پیشرفته ای استفاده کرد که دماهای بسیار پایین تر از این میزان تولید می کنند.

نگهداری واکسن در دمای مناسب

تحقیقات نشان داده است واکسن کشف شده برای مقابله با بیماری کرونا، به نگهداری در دمای کمتر از منفی 70 درجه سانتیگراد را دارد که به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان اکسیرسازه رازی، این تجهیز می تواند نیاز کادر درمان را در این زمینه برطرف کند.

آن طور که یحیی سرخوش مدیرعامل شرکت دانش بنیان اکسیر سازه رازی نام می کند، اگرچه تولید این تجهیزات که با نام فوق سردکننده یا اولترافریزر شناخته می شوند، نیازمند فناوری های پیشرفته است، اما متخصصان این شرکت دانش بنیان توانسته اند با توانمندی داخلی این تجهیزات را ایران ساخت کنند.

استفاده از فناروی به کار رفته در تجهیزات تولیدی از طریق برندهای شناخته شده جهانی، زمینه ساز تولید محصول دانش بنیان سطح یک اولترا فریزر منفی 86 درجه سانتیگراد است. دستگاه اولترا فریزر آزمایشگاهی منفی 86 درجه سانتیگراد یا دیپ فریزر برای نگهداری نمونه های تحقیقاتی و آزمایشگاهی در پژوهشکده های تحقیقات ژنتیک، بیولوژیک، بیوتکنولوژی و آزمایشگاه های تحقیقاتی صنایع پزشکی، کشاورزی، غذایی و دارویی کاربرد دارد.

جمعی از متخصصان دانشگاهی با هدف تولید تجهیزات آزمایشگاهی و کمک آموزشی در سال 1392 کار شان را آغاز کردند و با تحقیق و توسعه و افزایش توان علمی توانستند محصولات دانش بنیان آزمایشگاهی را تولید کنند.

از سعی و خطا تا پایداری در منفی 86

این شرکت به کمک فارغ التحصیلان جوان و آزمون و خطاهای اجرا شده توانست به تولید محصول ارتقا یافته ای با طراحی فنی نو دست پیدا کند.

این محصول نو با بهره گیری از سیستم ارتقا یافته سرمایش مخصوص توانایی رسیدن و عملکرد در دمای واقعی منفی 86 درجه سانتیگراد و پایداری در آن دما برخوردار است که در این دستگاه این مسئله کاملا در شرایط مختلف تست شده و نتیجه بخش بوده است.

طراحی سیستم سرمایشی به گونه ای است که در یک سیستم سرمایشی، شرایط برای رسیدن به این دما فراهم می شود، ضمناً بدنه و عایق بندی دستگاه به گونه ای است که کمترین اتلاف دمایی و انرژی ممکن را فراهم کرده است.

حجم تولید این محصول با شرایط فعلی را 50 دستگاه در سال نام می کند و می افزاید:با توجه به شرایط بازار توانسته ایم نیاز بازار را جوابگو باشیم. ضمن این که به طور مستقیم 10 نفر در حال کار می باشند و غیر مستقیم 30 نفر مشغول میباشند.

سرخوش، نمایشگاه تجهیزات مواد و آزمایشگاهی ایران ساخت را در معرفی توانمندی شرکت های دانش بنیان داخلی ارزشمند می داند و ادامه می دهد: این نمایشگاه، سهم بزرگی در بازاریابی و فروش محصول ما داشته است و امیدواریم هر سال با همکاری و تلاش مسئولین کوشا و دلسوز بتوانیم سهمی در توسعه و پیشرفت تولید داخل داشته باشیم نیاز کاربران متخصص را برطرف کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1770

به "نگهداری نمونه های زیستی در اولترا فریزرهای ساخت داخل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری نمونه های زیستی در اولترا فریزرهای ساخت داخل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید