نجات حیوانات در حال انقراض از روش شبیه سازی در موسسه رویان

به گزارش مجله پیکورو، دکتر نصر اصفهانی اجرای پروژه تولید ارگان در حیوانات در پژوهشگاه رویان را طرحی دانست که 20 سال قبل به عنوان داستان تخیلی علمی (science fiction) مطرح بوده و امروز به یک اتفاق عملی در دنیا تبدیل شده است.

نجات حیوانات در حال انقراض از روش شبیه سازی در موسسه رویان

رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی با اشاره به موفقیت این پژوهشکده در شبیه سازی قوچ وحشی گفت که ادامه این مطالعات برای تکنیک های گونه های درحال انقراض نیازمند حمایت های بیشتر است.

دکتر محمدحسین نصر اصفهانی گفت که دلیل آغاز مطالعات شبیه سازی پژوهشگاه رویان بر روی گوسفند را مطالعه دنیای بر روی گوسفند دانست و گفت: برای شبیه سازی به سه عنصر تخمک، سلول و رحم نیاز است و حیواناتی که ما شبیه سازی کردیم، همچون حیوانات معمولی هستند.

وی تولید حیوانات تراریخته را از جمله فعالیت های این پژوهشکده عنوان کرد و ادامه داد:

این مطالعات بر روی بُز بوده که با اسامی شنگول، منگول و حبه انگور بوده و هم اکنون نسل چهارم حبه انگور نیز متولد شده است و در هلجرد (مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی) نگهداری می شود.

رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان تولد مارال قوچ شبیه سازی بین گونه ای را یکی از کارهای بزرگ این مرکز تحقیقاتی نام برد و گفت که به موضوع تولد این قوچ شبیه سازی شده در مجلات بین المللی از جمله گاردین پرداخته شده است.

وی با بیان این که پس از انقلاب هیچ گزارشی در زمینه شبیه سازی قوچ قمیشلو (قوچ وحشی) منتشر نشده بود، اظهار کرد که اولین گزارش در این زمینه در ایران در مجله مهمWild life European منتشر شد.

به گفته این محقق در این گزارش اعلام شد که قوچ وحشی تولید شده از نظر کروموزمی شباهت بسیاری به قوچ اهلی دارد و برای شبیه سازی آن، سلول از قوچ وحشی و تخمک و رحم از میش اهلی گرفته شده است و در نهایت یک حیوان بین گونه ای به دنیا آورده شده است.

دکتر نصر اصفهانی شبیه سازی بین گونه ای را شبیه سازی دانست که یک گونه در رحم گونه دیگر به دنیا آمده است و گفت:

در این روش 99درصد ژن گونه مورد نظر در هسته است و کمتر از یک درصد ژن نیز در میتوکندری قرار گرفته است؛ از این رو وقتی شبیه سازی بین گونه ای انجام می شود، میتوکندری از حیوان دهنده تخمک است.

وی از اهدای این قوچ شبیه سازی شده به باغ وحش اصفهان به عنوان نماد تکنولوژی خبر داد و اظهار کرد که این مطالعه در راستای احیای گونه های در حال انقراض بوده است و ادامه آن نیازمند حمایت های بیشتر است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان با اشاره به کمبودهای موجود در زمینه ادامه این مطالعات در حوزه احیای گونه های در حال انقراض، شرح داد: برای احیای گونه های خیلی نایاب بیش از همه نیاز به تخمدان داریم چرا که از تخمدان آنها نمی توان استفاده کرد. مثلا برای احیای ببر نیاز به تخمدان ببر داریم که موجود نیست؛ ولی می توانیم از تخمدان گربه سانان استفاده کنیم.

نصر اصفهانی نیاز بعدی در این زمینه را انتقال جنین به رحم گربه سانانی همچون شیر به عنوان نزدیکترین گونه ها به ببر دانست و یادآور شد که زمانی که از چنین پروژه هایی صحبت به میان می آید، انتظار ایجاد می کند و از سوی دیگر برای به ثمر رساندن این طرح ها به حمایت بیشتر نیاز داریم.

وی عقیم سازی گربه ها و واگذاری تخمک آنها و در اختیار داشتن شیرهای نگهداری شده در باغ وحش را از راهکارهای توسعه این فناوری ذکر و شرح داد که این در حالی است که واقعا ما نمی دانیم انتها این پروژه چه می شود؛ ولی معتقدیم که هر چه انسان فکر می کند یک روزی قادر به انجام آن خواهد بود، همانطور که محققان با پیدا کردن جسد یک ماموت در یخ های سیبری درصدد هستند یک ماموت را شبیه سازی کنند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1921

به "نجات حیوانات در حال انقراض از روش شبیه سازی در موسسه رویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات حیوانات در حال انقراض از روش شبیه سازی در موسسه رویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید