نامه مهم تخت روانچی به شورای امنیت در پاسخ به اتهامات آمریکا علیه ایران

به گزارش مجله پیکورو، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به نامه اخیر نماینده دائم آمریکا، اتهامات وارده به جمهوری اسلامی ایران را رد و با نقض منشور قلمداد کردن حمله اخیر آمریکا به سوریه و عراق، این حملات را شدیداً محکوم کرد.

نامه مهم تخت روانچی به شورای امنیت در پاسخ به اتهامات آمریکا علیه ایران

به گزارش خبرنگاران، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در این نامه که به رئیس شورای امنیت ارسال شده، اعلام نموده است: چندین بار در گذشته، از جمله در نامه های خود به رئیس شورای امنیت، به صراحت گفته ام که جمهوری اسلامی ایران در هیچ حمله مسلحانه ای از سوی هیچ نهاد یا فردی علیه کارکنان یا تأسیسات آمریکا در عراق، دخالت مستقیم یا غیرمستقیم نداشته است.

وی اضافه نموده است: بنابراین، هر گونه کوشش برای نسبت دادن تصریحی یا تلویحی چنین اتهامی به ایران، نادرست و فاقد حتی بدیهی ترین اطلاعات قابل اطمینان برای اثبات بوده و کاملاً بی اساس است و به همین دلیل ما با قاطعیت چنین ادعاهایی را رد نموده و از نظر حقوقی آنها را باطل و فاقد هر گونه اثری می دانیم.

روانچی تأکید نموده است که جمهوری اسلامی ایران تفسیر دلخواه آمریکا از ماده 51 منشور سازمان ملل برای توجیه حمله نظامی غیرقانونی خود در ششم تیر 1400 به سوریه و عراق را قاطعانه رد نموده و این اقدامات غیرقانونی را که نقض حاکمیت دو کشور منطقه است، شدیداً محکوم می نماید.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه نموده است: این استدلال آمریکا که چنین حملاتی برای بازداشتن جمهوری اسلامی ایران و به اصطلاح گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران از انجام حملات بیشتر به کارکنان یا تأسیسات آمریکا در عراق صورت گرفته است، مبنای واقعی یا قانونی ندارد؛ چون صرفاً بر یک تفسیر دلبخواه از ماده 51 منشور سازمان ملل بنا شده است و به همین دلیل، این حملات آمریکا نقض آشکار حقوق بین الملل، بویژه ماده 2 منشور سازمان ملل است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تأکید نموده است که کوشش اخیر آمریکا برای متهم کردن دیگران در منطقه برای سرپوش گذاشتن بر فعالیتهای غیرمسئولانه و بی ثبات کننده یا منحرف کردن اذهان از اقدامات نظامی غیرقانونی و ماجراجویانه اش در منطقه، محکوم به شکست است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از دستور حمله جو بایدن رئیس جمهوری کشورش به نیروهای مقاومت در مرز سوریه و عراق در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل با تکرار ادعاهای خود علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بود پس از اثبات ناکافی بودن اقدامات غیرنظامی، تصمیم به این حمله گرفته است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1722

به "نامه مهم تخت روانچی به شورای امنیت در پاسخ به اتهامات آمریکا علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه مهم تخت روانچی به شورای امنیت در پاسخ به اتهامات آمریکا علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید