مجموعه تاریخی آقازاده؛ نگین گردشگری ابرکوه یزد

به گزارش مجله پیکورو، خانه تاریخی آقازاده و سایر خانه های قدیمی و اعیانی مجاور آن، مجموعه ای تماشای و بی نظیر در ابرکوه یزد هستند که در سفر به این شهر باید از آن ها تماشا کنید.

مجموعه تاریخی آقازاده؛ نگین گردشگری ابرکوه یزد

مجموعه تاریخی آقازاده یا پردیس گردشگری ابرکوه در استان یزد، یکی از جاذبه های گردشگری و تماشای این شهر به شمار می رود. این پردیس شامل پنج خانه تاریخی مربوط به دوران قاجار می شود که زیباترین آن ها را می توان خانه آقازاده دانست؛ به خصوص که به خاطر داشتن بادگیر دوطبقه و تزیینات بی نظیر معماری معروف شده و تنها خانه قابل بازدید عمومی این مجموعه است. در حال حاضر هر یک از این خانه های تاریخی، کاربری جدیدی دارند و شامل اقامتگاه های سنتی، رستوران و کافه هستند.

خبرنگاران شما را به گشت وگذار در ابرکوه و بازدید از مجموعه ای تماشای در یک بافت قدیمی دعوت می نماید. با ما همراه باشید تا با مجموعه تاریخی آقازاده آشنا شوید.

اگر تصمیم دارید به یزد و شهر ابرکوه سفر کنید خبرنگاران به شما یاری می نماید و می توانید از بین پکیج های تور همکاران خبرنگاران مناسب ترین تور یزد را انتخاب و سفری به یادماندنی به این خطه از ایران داشته باشید.

مجموعه تاریخی آقازاده

مجموعه تاریخی ابرکوه شامل پنج خانه تاریخی به نام های آقازاده، سید علی آقا، حسینی دوست، موسوی و گبری است که در یکی از محله های قدیمی شهر ابرکوه قرار گرفته است. قدمت این خانه ها که به دوران قاجار برمی شود، به یکی از خانواده های اعیانی شهر تعلق داشت که در یک کوچه و در کنار هم زندگی می کردند. طی یک پروژه 10 ساله، بازسازی و بازسازی این بناها و تغییر کاربری آن ها از سال 1385 شروع شد. این مکان، یک مجموعه کامل گردشگری است که ضمن بازدید و تماشا خانه های اصیل و با معماری کویری می توانید از رستوران و کافه آن بهره ببرید و در آن ها اقامت داشته باشید.

خانه آقازاده کجاست؟ محله دروازه میدان! این یکی از ده ها آدرسی است که مسافران ابرکوه، سراغش را می گیرند. محله ای با کوچه پس کوچه های قدیمی و خانه های خشتی و گلی با دیوارهای کاهگلی که بی شک برای هر بازدیدنماینده ای مجذوب نماینده به نظر می رسد. در این محله می توانید از خانه هایی تماشا کنید که هرکدام داستان و سرگذشت خود را دارند و حالا پس از گذشت چند قرن، میزبان گردشگران و مسافران هستند و آن ها را به شنیدن حکایت ها و سرنوشت شان دعوت می نمایند.

آقازاده، خانه ای با بادگیر دوطبقه

آقازاده، نام خانه ای تاریخی در شهر سروهای ایران است که به خاطر داشتن بادگیری دوطبقه ، در میان خانه های ابرکوه معروفیت دارد. داستان این خانه از عهد قاجار و سال 1157 خورشیدی که به سفارش حاج حسین ابرقویی ساخته شد، تا امروز ادامه دارد. مساحت خانه 820 متر مربع است که به وسیله معماری به نام استاد رضا ساخته شد. حاج حسین از ثروتمندان و مجتهدان زمان خود در ابرکوه و از شاگردان آیت الله محمد حسن شیرازی معروف به میرزای شیرازی بود. وی فعالیت های خیرخواهانه مختلفی در زمینه های گوناگون انجام داد؛ حفر سه رشته قنات در این شهر نیز از جمله فعالیت های ابرقویی است.

گشت وگذاری در خانه زیبای آقازاده

کُلون در را به صدا در آورید و از سردر ورودی بگذرید، همان طور که هشتی و دالان وروردی را پشت سر می گذارید، هوای خنک حیاط را استشمام خواهید کرد. ساختمان های اطراف حیاط، حوض مستطیلی شکل و فضای سرسبز و کف سنگ فرش حیاط شاید اولین مواردی باشند که می بینید؛ اما بدون شک بادگیر مشهور و دوطبقه خانه که بر بالای اتاق شاه نشین و تالار اصلی، باابهت جا خوش نموده است، نظرتان را جلب خواهد نمود و برای لحظه ای محو تماشای آن خواهید شد.

زیرزمینی با معماری دستکند که از ویژگی های این منطقه است، کلاه فرنگی، اتاق های سه دری و پنج دری، سایر بخش های خانه آقازاده را تشکیل می دهند. تالاری با مقرنس های زیبا، ارسی هایی با شیشه های رنگی چشم نواز، گچ بری های ختایی، اسلیمی به کار رفته در درها و پنجره ها و قطاربندی های (نوعی مقرنس کاری) از جمله تزیینات خانه آقازاده هستند که در برابر دیدگان شما دل نوازی می نمایند.

بادگیر آقازاده و اسکناس 2000 تومانی!

فکر می کنید طرح بادگیر معروف خانه آقازاده را کجا دیده اید؟ پشت اسکناس آبی دو هزار تومانی!

از سال 1393 که سری سوم اسکناس های دو هزار تومانی چاپ شد، طرح خانه و بادگیر خانه آقازاده بر آن خودنمایی می نماید. این بادگیر معروف با 18 متر ارتفاع و 18 متر مربع مساحت، در کنار کلاه فرنگی (نورگیر) بنا قرار گرفته و دارای 19 دریچه جهت تنظیم هوا است که با بادگیر دوم ارتباط دارد. این بادگیر به گونه ای طراحی شده است که حتی در صورت نبود باد، هوای داخل بنا را تلطیف می نماید.

کاربری خانه آقازاده

بعد از تماشا خانه آقازاده می توانید ناهارتان را در همین مکان میل نموده و چای و دمنوش را در کافه آن نوش جان کنید. آقازاده در حال حاضر به عنوان رستوران و کافی شاپ فعالیت دارد و تنها خانه این مجموعه است که امکان بازدید از آن وجود دارد. رستوران این خانه در طبقه همکف واقع شده که ظرفیت پذیرایی آن، 100 نفر و کافی شاپ، 40 نفر است.

جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی با هدف آشنایی با غذاهای محلی، آیین و رسوم محلی ابرکوه و نمایشگاه های کتاب و... از جمله فعالیت های فرهنگی و هنری این خانه به حساب می آیند.

همسایه های خانه آقازاده

خانه موسوی، اقامتگاه

موسوی، خانه ای خشتی با دیوارهای کاهگلی بلند است که شامل حیاط مرکزی و اتاق های اطراف آن می شود. این خانه در همسایگی خانه آقازاده و سید علی آقا قرار گرفته است. اگر دوست دارید در خانه موسوی اقامت داشته باشید، پیشنهاد ما اتاق های طبقه ی اول این اقامتگاه است؛ چراکه می توانید بادگیر آقازاده را ببینید.

خانه سید علی آقا، اقامتگاه

از دیگر خانه های محله دروازه میدان می توان به خانه سید علی آقا اشاره نمود؛ خانه ای با دو بخش اندرونی و بیرونی و حیاطی با حوض سنگی در وسط آن که همسایه دیواربه دیوار آقازاده است. اتاق ها و ساختمان های خانه در سه جبهه حیاط قرار دارند. این خانه یکی از اقامتگاه های پردیس گردشگری ابرکوه به شمار میرود؛ پس پیشنهاد می کنیم برای داشتن یک شب زیبا و تماشا بادگیر آقازاده از پشت شیشه های رنگی اتاق های سید علی آقا، در این مکان اقامت داشته باشید.

خانه حسینی دوست، اقامتگاه

خانه حسینی نیز از دیگر خانه ها و اقامتگاه های سنتی محله دروازه میدان به شمار می رود که معماری آن مانند خانه های مجاورش است. بناهای این خانه در یک طبقه ساخته شده اند و فقط ساختمان های ضلع جنوبی آن، دوطبقه هستند.

خانه گبری، امور فرهنگی

خانه پنجم مجموعه آقازاده، خانه گبری نام دارد که برای امور فرهنگی در نظر گرفته شده است. این خانه خشتی و گلی، دارای حیاطی هشت ضلعی، سقف های جناقی، صفه ها و گچ بری زیبا است.

اطلاعات بازدید از خانه آقازاده

  • ساعت و روز بازدید: همه روزه از ساعت هشت صبح تا 21:30 شب
  • هزینه بلیط (از آبان 1398): برای بازدیدنمایندگان داخلی معادل 3000 تومان؛ برای بازدیدنمایندگان خارجی معادل 20 هزار تومان
  • نشانی: ابرکوه، میدان امام حسین (ع)، خیابان شهید باهنر، مجموعه تاریخی آقازاده
منبع: کجارو / tourism.yazdcity.ir / / aghazadeh.org
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1954

به "مجموعه تاریخی آقازاده؛ نگین گردشگری ابرکوه یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه تاریخی آقازاده؛ نگین گردشگری ابرکوه یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید