فعال حقوقی زن عربستان آزاد شد

به گزارش پیکورو، خواهر لجین الهذلول، فعال حقوقی سعودی از آزادی او اطلاع داد و توییت کرد: شیرین ترین روز در زندگی ام، لجین در بین خانواده ام است. بایدن نیز آزادی این فعال حقوقی عربستان را تصمیمی درست خواند.

فعال حقوقی زن عربستان آزاد شد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به نقل از سایت شبکه المیادین، خانواده لجین الهذلول گفتند، لجین عصر چهارشنبه آزاد شد.

لینا الهذلول، خواهر لجین در توییتر نوشت: او الان در خانه است. آزاد شده است.

او همچنین تصویری ویدیویی از لجین و خودش منتشر کرد.

لینا در توییت دیگری تصویری از لجین بعد از آزادی منتشر کرد و نوشت: لجین بعد از 1001 روز بازداشت، در خانه است.

علیاء، خواهر دوم لجین نیز توییت کرد: شیرین ترین روز در زندگی ام، لجین بین خانواده ام است.

همزمان منابع حقوقی گفتند، مقامات سعودی روز چهارشنبه نوف بن عبدالعزیز، فعال شبکه های اجتماعی این کشور را هم بعد از بیش از دو سال و نیم بازداشت ظالمانه آزاد کردند.

در این راستا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا آزادی لجین الهذلول را مورد استقبال قرار داد. او آزادی الهذلول بعد از سپری کردن حدود سه سال در زندان را مورد تقدیر قرار داد و گفت: بودن مدافع قوی حقوق زنان و آزادی او از زندان امری درست است که باید انجام می شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به خبرنگاران گفت: آزادی این فعال حقوقی اتفاقی بسیار مثبت است و هرگز نباید دفاع از حقوق زنان و دیگر حقوق نسانی و حامیانشان جرم تلقی شوند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفت، عربستان به دلیل سابقه حقوق بشری اش منزوی است.

دادگاه سال گذشته میلادی الهذلول را طبق ماده 43 قانون مبارزه با جرائم تروریستی و تأمین اقتصادی آن به ارتکاب اقدامات مجرمانه محکوم کرد.

از جمله اتهامات علیه الهذلول می توان به تحریک برای تغییر نظام سیاسی عربستان، کوشش برای یاری به طرح های خارجی در داخل کشور با هدف آسیب رساندن به نظم عمومی و همکاری با تعدادی افراد و نهادهایی که طبق قانون مبارزه با جرایم تروریسم و تأمین اقتصادی آن مرتکب اقدامات جنایی شده اند، اشاره نمود.

قاضی دادگاه مذکور مدعی شد که متهم به اتهامات مطرح شده علیه خود اعتراف نموده و اعترافات وی به صورت داوطلبانه و بدون زورگویی و اجبار مستند شد.

با وجودی که حکم پنج سال و هشت ماه زندان برای الهذلول صادر شد اما دادگاه دو سال و 10 ماه از حکم او را تعلیق نموده و شروع دوره زندانی شدن او را از مه 2018 گفت. به این ترتیب او تنها سه ماه از اعلام حکم زندانش آزاد می شد.

لجین الهذلول مه 2018 به همراه چند فعال دیگر در زمینه حقوق بشر و دفاع از حقوق زنان بازداشت شد. خانواده وی می گویند او با نظارت مستقیم سعود القحطانی، مشاور دفتر پادشاهی سعودی که بعد از ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی برکنار شد، در معرض شکنجه قرار گرفته است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1468

به "فعال حقوقی زن عربستان آزاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعال حقوقی زن عربستان آزاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید