عمر مفید کاتالیزور خودروهای صفر کیلومتر، نتیجه حذف آن چیست؟

به گزارش مجله پیکورو، مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران عمر مفید کاتالیزور خودروهای صفر کیلومتر با توجه به کیفیت پایین سوخت را گفت. این قطعه چیست؟ از چه اجزایی تشکیل شده است و حذف آن چه نتایجی دارد؟

عمر مفید کاتالیزور خودروهای صفر کیلومتر، نتیجه حذف آن چیست؟

خبرنگاران - مبدل کاتالیستی یا کاتالیزور در واقع یک نوع فیلتر فلزی است که داخل آن به وسیله چند عضو، شبکه بندی شده است.

وظیفه این مبدل بی اثر کردن گازهای سمی خروجی از اگزوز است.

کاتالیزورها به طور کلی از اجزای زیر تشکیل شده اند:

- هسته کاتالیست: یک پوشش سرامیکی با ساختار لانه زنبوری شکل جهت نگه داری از لایه اکسیدی

- لایه اکسیدی: یک لایه از جنس اکسید آلمینیوم، دی اکسید تیتانیوم و … که علاوه بر افزایش دادن سطح کاتالیست، وظیفه نگ هداری از ماده کاتالیست را هم بر دوش دارد

- ماده کاتالیست: مهم ترین و گران قیمت ترین ماده، در کاتالیزور که به علت ساخته شدن از فلزات گران بها مانند پلاتین، پالادیوم و رودیوم باعث گران شدن قطعه کاتالیزور شده است

- محل قرار گیری سنسور دوم اکسیژن

نقش کاتالیزور

این مبدل حدود نود درصد از گازهای خروجی اگزوز را به آب و دی اکسید کربن و بعلاوه اکسید ازت را به گاز ازت تبدیل می نماید.

تمام گازهای خروجی از اگزوز نابودگران محیط زیست هستند.

به طوری که خودروهایی که کاتالیزور ندارند یا این قطعه در خودروی آنها کارایی خود را از دست داده است، بیش از پنج برابر خودروهای استاندارد محیط زیست و هوا را آلوده می نمایند.

همان طور که تعیین است، مبدل کاتالیستی نقش بسیار مهمی در حفظ محیط زیست دارد، اما به علت گران قیمت بودن، بعضی از مالکان هنگام پر شدن (اتمام عمر مفید) این قطعه، با توصیه های غیر کارشناسی، اقدام به حذف (خالی کردن) آن می نمایند.

عمر مفید کاتالیزور خودروهای صفر کیلومتر

سعید تاجیک مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) در گفت وگویی با خبرنگاران درباره کاتالیزور خودروها توضیح داد: یکی از معضلات در مراکز معاینه فنی خودرو این است که کاتالیزور خودروها از لحاظ زمان نصب و زمان انقضا آنالیز نمی شوند. این در حالی است که از نظر ما عمر مفید کاتالیزور خودروهای صفر کیلومتر با توجه به کیفیت پایین سوخت، بیش از دو سال نیست.

در حال حاضر در کشور ما تنها خودروهایی احتیاج به دریافت گواهی معاینه فنی دارند که چهار سال از عمرشان گذشته باشد. به عبارت دیگر اگر خودرو شخصی مدل صفر کیلومتر 1403 باشد تا سال 1407 از دریافت معاینه فنی معاف است.

سعید تاجیک درباره مقایسه عملکرد مراکز معاینه فنی کشور با جهان گفت: در هیچ کجای جهان به خودروهای صفر کیلومتر، چهار سال مهلت برای دریافت گواهی معاینه فنی نمی دهند.

این زمان در اغلب کشورها حداکثر دو سال است. چرا که کاتالیزور خودروها عمر مفید تعیینی دارند و در کشور ما با توجه به کیفیت پایین بنزین، حدود دو سال عمر می نمایند.

حذف کاتالیزور

بعضی از مالکان در موعد تعویض این قطعه بنابر توصیه های غیر کارشناسی تعمیرکاران و بعلاوه قیمت بالای این قطعه، اقدام به حذف کاتایزور خودرو می نمایند تا به اصطلاح نفس خودرو باز گردد.

در این میان بعضی از افرادی که اقدام به ریمپ کردن خودرو می نمایند هم، می گویند سنسور اکسیژن دوم را از مدار خارج می نمایند تا چراغ چک روشن نگردد، اما این کار صحیح است؟

خیر! حذف کاتالیزور خودرو علاوه بر آلوده کردن محیط زیست، سبب بروز مسائل فنی در خودرو هم می گردد و حذف سنسور دوم اکسیژن هم تنها پاک کردن صورت مسئله است.

حذف کاتالیزور خودرو مفید است یا مضر؟ تجربه حذف کاتالیزور EF7 و دیگر جزئیات را به طور کامل در این لینک بخوانید.

منبع: بیت ران
انتشار: 21 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1403 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2286

به "عمر مفید کاتالیزور خودروهای صفر کیلومتر، نتیجه حذف آن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمر مفید کاتالیزور خودروهای صفر کیلومتر، نتیجه حذف آن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید