عارضه های بیماری واریس

به گزارش پیکورو، بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که این عارضه همراه با شایع ترین علائم مانند درد های مبهم، سنگینی و تورم پا ها همراه است. سایر علائم ممکن است شامل خشکی شدید و خارش چوست در نزدیکی واریس باشد.

عارضه های بیماری واریس

حدود 60 درصد بزرگسالان، رگ های واریسی را به شکل خطوط بنفش ناهموار یا رشته های متورم بنفش مایل به آبی در سراسر ران و ماهیچه ساق پای خود می بینند.

زنان با احتمال بیشتری به واریس نسبت به مردان مبتلا می شوند. در برخی از افراد رگ های واریسی ممکن است منجر به آسیب به پوست شوند و یا حتی در حالت بدتر منجر به لخته شدن خطرناک خون گردند. عارضه واریس از جمله مسائلی است که از تصورات غلط مصون نمانده است:

ورید های واریسی تنها یک مشکل زیبایی هستند: بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که این عارضه همراه با شایع ترین علائم مانند درد های مبهم، سنگینی و تورم پا ها همراه است. سایر علائم ممکن است شامل خشکی شدید و خارش چوست در نزدیکی واریس باشد.

افراد مبتلا به واریس در معرض خطر برای یک نوع خطرناک از لخته خون به عنوان ترومبوز وریدی هستند. سایر علائم نه چندان معمول که در 10 درصد بیماران بروز می کند، شامل خونریزی، تغییر رنگ پوست، ضخیم شدن پوست، شکل گیری زخم است. بسیار مهم است که قبل از بروز مسائل پوستی غیر قابل برگشت با پزشک خود تماس بگیرید.

ورید های واریسی مشکل غیر قابل اجتناب بالارفتن سن هستند: افراد جوان نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند. علت واریس در درجه اول ژنتیکی است. تغییرات هورمونی نیز به عنوان یک عامل خطر شناخته شده است. این خطر بخصوص در دوران بارداری بیشتر می شود.

رگ های واریسی در زنان شدت بیشتری دارد: اگرچه این عارضه در زنان شایع تر است، اما مردان نیز از آن مصون نیستند. یک چهارم زنان بزرگ سال و 10 تا 15 درصد مردان به این عارضه مبتلا می شوند.

دویدن می تواند علت رگ های واریسی باشد: این ورزش یک اقدام خوب برای بهبود گردش خون است. اگر مبتلا به رگ های واریسی هستید، باید بدانید جوراب های واریس می تواند منجر به جلوگیری از تجمع خون در پایین پا ها هنگام ورزش شود.

رگ های واریسی همیشه قابل مشاهده هستند: رگ های واریسی گاه می توانند عمیق تر و غیر قابل مشاهده از روی سطح پوست باشند.

ایستادن طولانی مدت علت ایجاد واریس است: اگر شما در شغل خود مجبورید به مدت طولانی بایستید، شاید بیشتر در معرض ابتلا به رگ های واریسی باشید، اما این اتفاق در مورد همه مشاغل صدق نمی کند و کسانی که به مدت طولانی به صورت بی حرکت و ثابت مجبورند بایستند، بیشتر در معرض خطر هستند.

تحرک در هنگام ایستادن مانع بروز این عارضه است. سعی کنید در محل، حالت قدم رو داشته باشید و پاهایتان را جابه جا و عضلات تان را درجا منبسط و منقبض کنید تا احتمال بروز واریس کمتر شود.

تنها راه درمان واریس، جراحی است: اینطور نیست. دسته دیگر از درمان های جدید و پیشرفته شامل درمان های دارویی، اسکلروتراپی، لیزر و یا آر اف را می توان انجام داد. بهبود بعد از درمان اغلب سخت است: درمان های جدیدتر زمان بهبودی را تسریع می بخشند و بیمار می تواند معمولا در همان روز انجام درمان به کار و فعالیت های روزانه بازشود.

منبع: فرادید
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1653

به "عارضه های بیماری واریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارضه های بیماری واریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید