روایتی از تاریخ سینما در کنار روایت زندگی هیچکاک

به گزارش مجله پیکورو، به گزارش خبرنگاران دونالد اسپوتو را بیشتر به جهت نوشتن زندگی نامه اشخاص معروف چون تنسی ویلیامز، لورنس اولیویه، مارلین دیتریش، اینگرید برگمن و آدری هپبور می شناسند. همچنین این نویسنده نگارش بیوگرافی و زندگی نامه آلفرد هیچکاک، یکی از تاثیرگذارترین فیلم سازان و مهمترین هنرمندان تاریخ سینما را در کارنامه خود دارد که اخیرا با ترجمه محسن امیری از سوی بنیاد سینمای فارابی منتشر شده است.

روایتی از تاریخ سینما در کنار روایت زندگی هیچکاک

طبق گفته اسپوتو، هیچکاک در زمان حیاتش چندان اهل بازگویی و روایت زندگی شخصی خود نبود و نویسنده پس از مرگ این هنرمند با استفاده از اسناد ملی، بایگانی های خانوادگی و ایالتی، پرونده های موجود وهمچنین گفت وگو با افراد مختلف دست به نگارش کتاب نیمه تاریک نابغه زندگی نامه این هنرمند زد.

این کتاب، داستان زندگی آلفرد هیچکاک است و در آن اطلاعاتی از ماجرای ساخت فیلم های او روایت می گردد. دونالد اسپوتو هر مرحله از زندگی طولانی و درخشان هیچکاک را به تصویر کشیده است. او نبوغ بی نظیر و عجیب این هنرمند را از دوران کودکی بررسی کرده و در دوران طلایی دنبال می کند و از زندگی حرفه ای هیچکاک در آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین کارگردانان تاریخ فیلم سازی نوشته است. در کنار همه این موارد این کتاب نوعی روایت تاریخی از سینما نیز هست و عکس هایی از هیچکاک، خانواده، دوستان و آثار او را در برمی گیرد.

نیمه تاریک نابغه 16 بخش را شامل شده و از مارس 1979 و مراسم اهدای هفتمین جایزه دستاورد یک عمر فعالیت هنری توسط بنیاد فیلم آمریکا شروع می گردد؛ نویسنده از سال 1918 شروع به روایت زندگی این هنرمند می کند و در نهایت نیز به 1979 و زندگی هیچکاک پس از این مراسم بازمی گردد.

در قسمتی از کتاب می خوانیم:

هیچ شکی نیست که هیچکاک علاقه فراوانی به تصویر کردن وحشتناک ترین و هول انگیزترین افعال بشری در قابلی جذاب و فراموش نشدنی داشت؛ و چه چیز برای مخاطب جذاب تر و گیراتر از روایت جنایت است؟ در این هم تردیدی نیست که نفس جنایت برای هیچکاک زیبا و خواستنی بود. سرتاسر زندگی هیچکاک را بگردید خواهید دید که با ارادتی عجیب به این روش آدم کشی داشت. خفه کردن! (صفحه 453)

بنیاد سینمایی فارابی کتاب نیمه تاریک نابغه: زندگی نامه آلفرد هیچکاک اثر دونالد اسپوتو و ترجمه محسن امیری را 808 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 75000 تومان منتشر کرده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1399

به "روایتی از تاریخ سینما در کنار روایت زندگی هیچکاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی از تاریخ سینما در کنار روایت زندگی هیچکاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید