دانشگاه آزاد اسلامی؛ الگویی پیروز و پیشرو در زمینه آموزش غیرحضوری، جذابیت امتحان آنلاین و رقابت دانشجویان با یکدیگر در آموزش مجازی

به گزارش پیکورو، مدیرکل پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا با توجه به انسجام در عملکرد، اطلاع رسانی گسترده و فعال کردن به موقع آموزش مجازی با توجه به زیرساخت های موجود در واحد الکترونیکی، الگویی جامع، یکپارچه، کارآمد، پیروز و پیشرو برای سایر دانشگاه ها محسوب می گردد.

دانشگاه آزاد اسلامی؛ الگویی پیروز و پیشرو در زمینه آموزش غیرحضوری، جذابیت امتحان آنلاین و رقابت دانشجویان با یکدیگر در آموزش مجازی

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، شیوع ویروس کرونا در کشور یک ماهی می گردد که آغاز شده و منجر به تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شده است؛ مسئولان دانشگاهی برای استمرار کلاس های دانشگاه در این ایام به آموزش الکترونیکی یا مجازی روی آورده اند تا راستا پیشرفت علمی کشور متوقف نگردد.

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاهی پیشرو در عرصه آموزش الکترونیکی، پس از تعطیلی دانشگاه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا همه امکانات خود را در راستای آموزش غیرحضوری به دانشجویان قرار داده است و صدها هزار نفر از دانشجویان این دانشگاه به وسیله آموزش الکترونیکی مشغول به تحصیل هستند.

برای آگاه شدن درباره آموزش از راه دور و مزایای این مدل آموزشی با لاله فرهنگ متین مدیرکل پژوهش و مجری برنامه علمی پدافند غیرعامل دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال به مصاحبه نشسته ایم که در ادامه می خوانید.

خبرنگاران: آموزش الکترونیکی در دانشگاه آزاد اسلامی پس از شیوع ویروس کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟

فرهنگ متین: در پی شیوع ویروس کرونا و لغو کلاس های حضوری و ابلاغ شیوه نامه آموزش مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی مورخ 12 اسفند 1398 توسط دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و با توجه به وجود زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال، اساتید و دانشجویان را به وسیله اطلاعیه دعوت کرد تا مطابق برنامه کلاسی خود وارد درگاه آموزش مجازی شوند و به تشکیل و حضور در این کلاس ها اقدام نمایند.

دانشگاه آزاد اسلامی؛ الگویی کارآمد و پیروز در زمینه آموزش مجازی

خبرنگاران: آیا دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آموزش از راه دور پیروز بوده است؟

فرهنگ متین: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا با توجه به انسجام در عملکرد، اطلاع رسانی گسترده و فعال کردن به موقع آموزش مجازی با توجه به زیرساخت های موجود در واحد الکترونیکی، الگویی جامع، یکپارچه، کارآمد، پیروز و پیشرو برای سایر دانشگاه ها محسوب می گردد.

در شرایط شیوع بیماری کرونا زمینه ای گسترده فراهم شده تا کلاس های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به صورت غیرحضوری ادامه پیدا کند و بسیاری از دروس به صورت مجازی به دانشجویان آموزش داده گردد.

دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر یک نظام یکپارچه مجازی ایجاد نموده که به وسیله همه واحدها و همکاری متقابل خبرنگارانن، چرخ آموزش پیوسته بچرخد و به خوبی ادامه پیدا کند؛ همچنین تعداد بسیاری از مدارس نیز از بستر مجازی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند شده اند.

خبرنگاران: آموزش مجازی در سایر دانشگاه ها به چه شکلی است؟

فرهنگ متین: برای مثال دانشگاه تهران، ذیل مرکز آموزش های ضمن خدمت، با موضوع روش های یاددهی و یادگیری الکترونیکی، تهیه سناریوی تدریس، ویدئوهای آموزشی و... دوره آموزشی برگزار می نماید و برای تشویق اساتید جهت شرکت در دوره، امتیاز ارتقاء و آئین نامه ترفیع تخصیص داده و برگزاری کلاس ها به شیوه الکترونیکی را در ایام نوروز برای جبران تقویم آموزشی تاخیری فراهم نموده است.

در دانشگاه امیرکبیر نیز سامانه آموزش الکترونیکی برخط(نیما) و یا برون خط (مودل) برقرار است و کلاس ها را به صورت غیرحضوری برگزار می نمایند. همچنین دانشگاه شهید بهشتی، کلاس های مجازی را راه اندازی نموده است که برخی می گویند با ادامه دارشدن تعطیلات، احتیاجمند تقویت زیرساخت های آموزش مجازی هستند؛ در دانشگاه صنعتی شریف نیز از 4 سال قبل زیرساخت های آموزش مجازی و از راه دور فراهم شده است و هم اکنون برخی از اپراتورهای تلفن همراه تعرفه ترافیک سامانه های آموزش غیرحضوری این دانشگاه را به یک سوم کاهش داده اند.

خبرنگاران: آموزش الکترونیکی و مجازی چگونه است و چه الزاماتی دارد؟

فرهنگ متین: در قسمت آموزش مجازی، راهنما و نرم افزارهای مختص آموزش مجازی و تلفن های پشتیبان اطلاع رسانی شده است؛ دانشجویان بعد از ورود به درگاه https://lms28.iauec.ac.ir می توانند وارد واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی شوند و با انتخاب درس مورد نظر و گزینه آغاز ویرایش، کتب، جزوه و فایل های مورد نظر اساتید را ببینند و سپس وارد کلاس درس شوند.

در کلاس مجازی برخی گزینه ها مانند فعال شدن صدا، میکروفن و... ممکن است ایجاد مشکل کند و احتیاج به چک کردن داشته باشد، همچنین در صفحه وایت برد و تخته سیاه باید قلم نوری یا ابزارهای مشابه داشته باشیم تا قابلیت نوشتن آنلاین روی متن درسی ایجاد گردد؛ درصورت در دسترس نبودن قلم نوری و... امکان تایپ کردن در این سامانه وجود دارد.

یکی از الزامات آموزش مجازی، اتصال به شبکه اینترنت با سرعت مناسب، وجود یک رایانه و راهنمای آموزش مجازی و نصب نرم افزارهای مورد احتیاج و توصیه شده در راهنماست. همچنین آماده کردن محتوای آموزشی متناسب با فضای مجازی از دیگر نکات مهم است و به اساتید پیشنهاد می گردد که قبل از آموزش رسمی، با تعدادی از دانشجویان داوطلب، کلاس را به صورت تمرینی برگزار نمایند و فایل های مورد احتیاج در حین تدریس از قبل در سامانه بارگذاری گردد.

خبرنگاران: آموزش مجازی چه مزیت هایی دارد؟

فرهنگ متین: در شرایط کنونی کشور و کوشش برای قطع زنجیره شیوع بیماری کرونا و کنترل آن و ضرورت عدم حضور در اجتماعات، آموزش مجازی بسیار کارآمد بوده و به نظر می رسد که فضای مجازی برای دانشجویان جذابیت بسیاری دارد و سرعت آموزش دادن را بالا می برد؛ آموزش از راه دور دلایل غیبت دانشجویان را محدود می نماید و ارتباط موثری با یکایک دانشجویان در این فضا برقرار می گردد.

جذابیت امتحان آنلاین و رقابت دانشجویان با یکدیگر در آموزش مجازی

راه دور و تاخیر در کلاس درس به دلیل ترافیک و... در آموزش مجازی معنایی ندارد و منابع به راحتی در اختیار دانشجویان به صورت آنلاین قرار می گیرد؛ همچنین امکان ضبط کلاس و بهره گیری مجدد آن وجود دارد، تمرین حل شده به آسانی قابل بارگذاری بوده و ارزشیابی و امتحان مستمر آنلاین می تواند به جذابیت در رقابت کردن دانشجویان با یکدیگر و بالابردن کیفیت آموزشی بیفزاید. این شیوه آموزشی موجب کاهش استرس دانشجو و برقراری آرامش مطلوب در حین آموزش می گردد.

خبرنگاران: راه حل شما برای تقویت آموزش از راه دور در کشور چیست؟

فرهنگ متین: برای تقویت بیشتر آموزش الکترونیکی، گسترش پشتیبان های سامانه و برگزاری کارگاه ویژه اساتید برای مهارت افزایی در راستای طراحی تدریس با شیوه های نوین و... پیشنهاد می گردد؛ اگر در شرایط معمولی کشور و در حین برگزاری کلاس های حضوری، چند جلسه از کلاس ها به صورت مجازی برگزار گردد باعث بالا رفتن سطح آمادگی دانشجو و استاد برای شرایطی مانند شرایط فعلی کشور می گردد . همچنین دسترسی به رایانه و اینترنت برای اساتیدی که مایل به حضور در واحدهای دانشگاهی هستند، احتیاج است که انتظار می رود توسط مسئولان مربوطه فراهم گردد.

انتهای پیغام/4118/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 884

به "دانشگاه آزاد اسلامی؛ الگویی پیروز و پیشرو در زمینه آموزش غیرحضوری، جذابیت امتحان آنلاین و رقابت دانشجویان با یکدیگر در آموزش مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه آزاد اسلامی؛ الگویی پیروز و پیشرو در زمینه آموزش غیرحضوری، جذابیت امتحان آنلاین و رقابت دانشجویان با یکدیگر در آموزش مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید