خبر خوب جهانگیری درباره فراوری واکسن کرونا چیست؟

به گزارش مجله پیکورو، خبرنگاران : معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دانشگاه ها می توانند کانونی برای حل مسائل صنعت کشور باشند، گفت: بخش صنعت امروز با مسائل جدی روبرو است و این مسائل جز به وسیله ارتباط با دانشگاه ها قابل حل نیست.

خبر خوب جهانگیری درباره فراوری واکسن کرونا چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به گزارش های ارائه شده توسط رییس این دانشگاه مبنی بر صندلی نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت گفت: صندلی هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت صندلیی بسیار مهم است البته این دانشگاه از ظرفیت های بسیار زیادی برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش روی کشور اضافه کرد: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مسائل اقتصادی، تحریم های ظالمانه و فشارهای متعدد روبرو هستیم و دانشگاه ها می توانند نقش مشخص نماینده ای در این شرایط ایفا نمایند و در عبور از تنگناها و چالش های موجود به مردم و مسئولین یاری نمایند.

جهانگیری با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه های اصلی کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف در سال های اخیر اظهار داشت: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه ها، خوشه هایی تشکیل شد و این دانشگاه ها بر موضوعات و مسائل اصلی تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه های اجتماعی به دولت ارائه دادند.

وی ادامه داد: در مواجهه با حادثه سیل نیز رییس جمهوری دستور داد که مطالعاتی با موضوع دانشگاه تهران انجام گردد و اقداماتی نیز درخصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها به انجام رسید.

دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد

معاون اول رییس جمهوری با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با موضوع دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، اضافه کرد: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه هایی که درخصوص این دریاچه در سال 92 وجود داشت از بین رفته است.

جهانگیری توضیح داد: انتظار ما این است که گفت وگوهای دانشگاه ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت های علمی دانشگاه ها در خدمت کشور قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز به دلیل شرایط کرونا بخش زیادی از آموزش مدارس و دانشگاه ها به وسیله مجازی انجام می گردد، یادآور شد: البته همه قبول دارند که ارتباط حضوری دانشجو با استاد بسیار مشخص نماینده است و هرچه میزان این ارتباط حضوری کمتر گردد ممکن است با تبعات منفی علمی همراه باشد. ضروری است دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه نیز چاره اندیشی نموده و راهکاری ارائه دهد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به تفویض بعضی اختیارات به هیات امنای دانشگاه ها، توضیح داد: خوشبختانه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت های علمی کشور هستند که می توانند پشتوانه ای مناسب برای پیشبرد امور اقتصادی و اداری این دانشگاه باشند.

جهانگیری با اشاره به شرایط سخت اقتصادی و بودجه ای دولت بیان کرد: تنوع بخشی به منابع اقتصادی دانشگاه ها و به طور خاص دانشگاه صنعتی شریف از اهمیت ویژه ای برخوردار است که خوشبختانه اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه بانی ساخت بعضی دانشگاه های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده اند، اضافه کرد: مجموعه ای از خیرین و افراد دارای توانایی اقتصادی در کشور علاقمند هستند که منابع اقتصادی خود را در امور علمی هزینه نمایند که ضروری است فراخوانی برای اینگونه افراد تدوین گردد تا بتوانیم از توانایی اقتصادی آنها در توسعه دانشگاه ها بهره مند شویم.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به احتیاج و دغدغه های اساتید دانشگاه ها گفت: دولت برای امسال تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق اساتید ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود اما متاسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، اساتید همچنان با دغدغه های اقتصادی روبرو هستند.

جهانگیری در ادامه به شرکت های دانش بنیان نیز اشاره و اظهار داشت: آنالیز ها نشان می دهد مجموعه ای از شرکت های دانش بنیان که پشتوانه آنها اساتید و دانشجویان دانشگاه ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف بوده اند، توانسته اند بیش از سایرین نقش ایفا نمایند.

وی یادآور شد: در روزهای نخست شیوع کرونا به دلیل کمبود لوازم حفاظت شخصی کادر درمان، تعدادی از پرسنل زحمتکش جامعه پزشکی را از دست دادیم اما با اتکا به ظرفیت های دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان، امروز پس از گذشت چند ماه در طراحی و فراوری بسیاری از تجهیزات نظیر ونتیلاتور که از فناوری بالایی برخوردار هستند نیز گام های بلندی برداشته ایم و حتی بخشی از این گونه فراوریات صادر می گردد.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: روزهای گذشته با حضور رییس جمهوری از 4 طرح مهم در حوزه علم و فناوری بهره برداری شد که یکی از این طرح ها فراوری واکسن توسط تعدادی از جوانان فارغ التحصیل دانشگاه های کشور بود که به زودی شاهد استفاده از این واکسن ها در داخل و صادرات آن به خارج خواهیم بود.

جهانگیری با اشاره به یکی از دغدغه های موجود مبنی بر افزایش اقتصادیات برنامه های پژوهشی اساتید و دانشگاه ها، خاطر نشان کرد: این موضوع هنوز در کمیسیون دولت در دست آنالیز است که از آنها خواسته ایم نسبت به افزایش اقتصادیات تجدیدنظر گردد و قطعاً میزان اقتصادیات از آنچه تا به امروز بوده بیشتر نخواهد شد تا برنامه های پژوهشی و علمی بدون دغدغه دنبال گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1224

به "خبر خوب جهانگیری درباره فراوری واکسن کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوب جهانگیری درباره فراوری واکسن کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید