خبرنگاران تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردیم

به گزارش پیکورو، تهران- خبرنگاران- تهیه کننده برنامه نقد سینما گفت: کرونا برای برنامه ما یک چالش بود؛ ولی ما این تهدید را به فرصت تبدیل و درباره مسایل اساسی سینما صحبت کردیم.

خبرنگاران تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردیم

یوسف بچاری روز چهارشنبه در تبادل نظر با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران با مرور اتفاقات فصل سوم برنامه نقد سینما شرح داد: کرونا برای ما چالش بزرگی بود و فراوری برنامه و حضور مهمان ها تحت الشعاع کرونا نهاده شد. نقد سینما قرار بود بروز باشد و میهمان های متنوع داشته باشد و به اکران فیلم ها بپردازد که همه این موارد با وجود کرونا تغییر کرد.

وی اضافه نمود: در نقد سینما به شناخت سینماگران ایرانی، انواع فیلم ها و شکل های سینمایی بعد از انقلاب و سینمای پس از کرونا پرداختیم.

بچاری فرهنگسازی درباره سینما را اصلی ترین رویکرد و هدف برنامه خواند و گفت: خواستیم مخاطب را با جنسی از سینما آشنا کنیم که ویژگی های کالای فرهنگی را دارد. امیدواریم مخاطب بتواند فیلم خوب را از فیلم بد تشخیص بدهد. هدف سینما در هنگام پیدایش سرگرمی بوده؛ ولی در این 130 سال نشان داده که به عنوان یک کالای فرهنگی روی نگرش جامعه نسبت به آینده تاثیرگذار است.

می خواستیم مخاطب را فیلم بین کنیم

یوسف بچاری با تاکید بر این که می خواستیم مخاطب را فیلم بین کنیم شرح داد: مهم این است که مخاطب فیلم را از منظر درست با نگاه جدی و به عنوان یک اثر فرهنگی و هنری تماشا کند. ممکن است تماشای فیلم در تلویزیون، شبکه نمایش خانگی یا اکران سینماها اتفاق بیفتد. مخاطب باید به نگرشی برسد که هر فیلمی را نبیند و فیلم ها را بر اساس معیارهای روشن تماشا کند. وقتی مخاطب دنبال کالای خوب باشد، این اتفاق به رقابتی شدن فضای فراوری یاری می نماید. در نتیجه هر کسی نمی تواند ادعا کند که من فیلم می سازم و مخاطب تماشا می نماید. فیلمی که مشتری نداشته باشد ضرر می نماید و مزیت تجاری اش را از دست می دهد. وقتی سلیقه مخاطب ارتقا پیدا کند و هر محصولی را نپذیرد، فضای سینما رقابتی تر می گردد.

وی با اشاره به تاثیرگذاری کرونا روی برنامه گفت: فصل سوم برنامه مصادف با آغاز و اوج کرونا شد. نگرانی ما این بود که سلامتی همکاران حفظ گردد. مهمان ها خیلی وقت ها اجتناب می کردند و به استودیو نمی آمدند و حق هم داشتند. سینماها در حالت نیمه تعطیل بود و جشنواره هم به عنوان نماد سینمای ایران رمق هر ساله را نداشت.

تهیه کننده برنامه نقد سینما با مرور بازخوردهای مخاطبان در سامانه پیامکی برنامه تاکید نمود: مخاطبان ما بین 18 تا 40 سال بودند و از همه نقاط کشور مخاطب داشتیم. طبقه تحصیلی آنها هم متوسط به بالا بود.

دغدغه ما سلبریتی ها نیستند

وی در پاسخ به این سوال که چرا سلبریتی ها را به برنامه دعوت نکردید گفت: دغدغه ما سلبریتی ها نیستند. احساس می کردیم یک حرفی داریم که باید به بیننده منتقل گردد. سلبریتی ها در این جهت یاری زیادی نمی کردند. ممکن بود دیدگاه ما را دچار انحراف بکنند و ما را به سمت بحث های زرد ببرند.

یوسف بچاری با اشاره به ضبطی بودن برنامه و پخش نشدن آن به صورت زنده گفت: در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد. من هوادار برنامه زنده نیستم. چون در برنامه فراوریی موضوعات می تواند تدوین و حرف های اضافه خلاصه گردد. ولی در برنامه های زنده وقت ها ناتمام می ماند و بحث های انحرافی شکل می گیرد و اصل مطلب فراموش می گردد.عده ای تصورشان این است که برنامه زنده دچار جرح و تعدیل نمی گردد. نقد سینما یک برنامه فراوریی بود که ما نخواستیم آن را جرح و تعدیل کنیم. صرفا خواستیم اصل مطلب را به صورت موجز منتقل کنیم.

وی از احتمال پخش فصل جدید برنامه بعد از ماه مبارک رمضان اطلاع داد و اضافه نمود: من و همکارانم به شبکه پیشنهاد داده ایم. اگر دوستان شبکه راضی باشند، فصل های بعدی را ادامه می دهیم.

به گزارش خبرنگاران، برنامه نقد سینما با اجرای امیررضا مافی و تهیه کنندگی یوسف بچاری هر شب بعد از خبر 24 از شبکه پنج پخش می شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1547

به "خبرنگاران تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید