حساسیت عاج دندانی و روش های درمان آن

به گزارش مجله پیکورو، معمولاً حساسیت دندان (که حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می گردد) می تواند به صورت ناراحتی دندان به طور دائم ،یا درد پس از خوردن غذای سرد ،نوشیدن مایعات سرد یا تنفس هوای سرد نمایان گردد.

حساسیت عاج دندانی و روش های درمان آن

حساسیت عاج دندان چیست؟

حساسیت دندان که حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می گردد، زمانی رخ می دهد که قسمت حساس دندان موسوم به عاج، در اثر از بین رفتن مینای دندان یا تحلیل لثه ایجاد گردد.

حساسیت دندان معمولا به صورت درد، هنگام خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی های داغ، سرد، شیرین و حتی تنفس هوای سرد تجربه می گردد.

در حساسیت های دندانی یا به طور اختصاصی حساسیت عاج دندان یک درد کاملا تعیین و تیز داریم که بیمار کاملا تشخیص می دهد این درد بر روی کدام دندان است، ولی در برخی از دردهای دیگر بیمار نمی تواند به طور دقیق نقطه درد دندان را تشخیص دهد.1

چه چیز سبب بروز حساسیت دندان می گردد ؟

دلایل اصلی از دست دادن مینای دندان یا تحلیل لثه ها عبارتند از:

1- مسواک نامناسب وفشار بیش از حد به دندان ها هنگام مسواک زدن

2- استفاده از خمیر دندانی با قدرت سایندگی بیش از مقدار

نمایان شدن عاج دندان وسپس حساسیت دندان ها می تواند درپی این عوامل بروز کند.

دراین مرحله تمام محرک های خارجی مانند شیرینی غذاهای اسیدی یا نوشیدنی ها ویا نوشیدنی ها ویا حتی لمس دندان ها می تواند ایجاد درد کند.

درصورت عدم رعایت بهداشت ، پیامد بعدی توسعه پوسیدگی ریشه دندان است که باید به وسیله دندانپزشک درمان گردد.

از دست دادن مینای دندان یا تحلیل لثه ها ،باعث می گردد عاج دندان بدون محافظ مانده ونسبت به دندان دارای مینای طبیعی نرم تر ودارای منافذ بیشتری می گردد.

بنابراین ، دسترسی باکتری ها به آن بسیار آسان تر وامکان توسعه پوسیدگی بیشتر است.

استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت باعث پوشش مجاری عاجی می گردد و از درد جلوگیری می نماید. این گونه خمیر دندان ها حداقل 4 تا 6 هفته باید استفاده شوند تا اثربخش باشند.

اغلب پرهیز از غذاها و نوشیدنی های خیلی سرد یا اسیدی، عدم استفاده از خمیردندان های ضدجرم، استفاده از مسواک نرم و مسواک زدن ملایم، استفاده از محلول های حاوی فلوراید برای شست وشوی دهان، استفاده از گارد شبانه برای افرادی که دندان قروچه دارند، موثر است. در نهایت اگر این پیشنهادها اثربخش نبود، حتما به دندان پزشک خود مراجعه کنید .3

علائم حساسیت عاج دندانی

1. درد دندان به سبب تنفس
هنگامی که تنفس کردن باعث درد در دندان ها می گردد، در واقع یکی از نشانه های وجود حساسیت عاج دندانی هویدا شده است. به بیان دیگر واکنشی که دندان ها پس از تماس با هوا نشان می دهند و دردی که بعد از برخورد هوا با دندان ها احساس می گردد، از علامت های وجود حساسیت عاج دندانی است.
2. حساسیت به سرما و یا گرمای غذا یا نوشیدنی
هنگامی که غذای سرد یا گرم و بعلاوه نوشیدنی های داغ یا خنک را وارد دهان خود می کنید و با برخورد آن ها به دندان ها، دندان هایتان واکنشی دردناک نشان می دهند، می توانید احتمال دهید که دچار حساسیت عاج دندانی شده اید.

3. درد به علت کشیده شدن اشیا روی دندانزمانی که کشیده شدن چیزهای زبر مثل مسواک یا ناخن روی دندان ها باعث درد در آن ها می شوند، نشانه دیگری از تحلیل رفتن مینای دندان و لایه محافظت نماینده عاج نمایان می گردد و ممکن است شما را به وجود حساسیت عاج دندانی مشکوک کند.

4. چشیدن طعم های ترش و شیرین
گاهی نیز چشیدن طعم های ترش یا شیرین باعث دندان درد می گردد؛ این یعنی دندان ها دچار تحریکات دردناک شده اند و به همین جهت ممکن است به وجود حساسیت عاج دندانی پی ببرید.2

چگونه از بروز حساسیت دندان پیشگیری کنیم ؟

1- بهداشت مناسب دهان ودندان
به طور کلی رعایت بهداشت دهان ودندان ازبروز حساسیت دندان جلوگیری می نماید . که این امر با 2بار مسواک زدن درروز به مدت 2دقیقه وبا استفاده از یکی از مسواک های با کیفیت ودارای الیاف نرم ویکی از خمیر دندان های حاوی فلوراید صورت می گیرد . از دندانپزشک برای نشان دادن روش بهینه مسواک زدن برای برطرف احتیاج های دندانی خود یاری بخواهید.
2-روش های صحیح مسواک زدن
راه چاره اصلی جلوگیری از حساسیت دندان ،پیشگیری از تحلیل لثه هاست . کاستن از فشار در هنگام مسواک زدن ،بسیار مؤثر است . مسواک های برقی دارای سیستم های حساس به فشار هستند که درصورت وارد شدن فشار زیاد ،مسواک زدن را متوقف می نمایند.

ثابت شده است که مسواک های برقی با حرکات نوسانی ،چرخشی پلاک های بیشتری را نسبت به مسواک های دستی برمی دارد.

به خاطر داشته باشید درصورتی که عاج دندان نمایان گردد - حتی اگر احساس درد نداشته باشید - تاپایان عمر بهبود نخواهد یافت . پس رعایت بهداشت دهان ودندان - حتی درزمانی که احساس درد نمی کنید،درجلوگیری از پوسیدگی ریشه بسیار مهم است .3

درمان حساسیت عاج دندان

اگر بخواهیم درمانی برای این قبیل دردهای دندانی ناشی از حساسیت عاجی انجام دهیم ابتدا باید عامل را حذف کنیم.

دندانپزشک اول باید یک تاریخچه از بیمار بگیرد تا تعیین گردد مشکل چیست، زیرا یکی از موارد شایع بد مسواک زدن به خصوص در افراد دچار وسواس است.

بعلاوه استفاده از مسواک های زبر که ابتدا باید روش صحیح مسواک زدن را به این افراد آموزش داد تا بیش از حد به دندان های خود فشار نیاورند و زمانی که مسواک می زنند از خمیر دندان های ساینده استفاده ننمایند.1

وانیل
وانیل به واسطه قابلیت خاصی که در تسکین درد دارد، می تواند برای کاهش درد دندان ها موثر واقع گردد. به همین جهت می توانید تکه کوچکی از یک دستمال تمیز را به مقداری از وانیل آغشته نموده و آن را برای مدتی روی نقطه دردناک دندان قرار دهید. اگر این کار هر روز تکرار گردد، نتیجه مطلوبی اخذ خواد شد و می توانید به از بین رفتن درد دندان های خود امیدوار باشید.2
جوش شیرین
یکی از خواص استثنایی جوش شیرین این است که می تواند اندازه ترشح بزاق دهان را مدیریت کند. وقتی مینای دندان شما دچار آسیب شده باشد، دندان ها حساس می شوند و در برابر دما یا طعم های مختلف واکنش نشان می دهند.ترشح بزاق در این زمان می تواند به این حساسیت دامن زده و آن را تشدید کند.

وقتی پودر جوش شیرین را روی مسواک قرار داده و دندان هایتان را با آن شست و شو دهید، می توانید از خاصیت منحصر به فرد این پودر برای تسکین دندان ها استفاده کنید و در کنار آن لکه های سطحی دندان ها را هم پاکسازی کنید تا دندان هایتان به روش طبیعی جرم گیری شده و سفید شوند؛ چرا که جوش شیرین تاثیر بسزایی در تمیز شدن و سفید ماندن دندان ها دارد.2

پینوشتها

1.www.vista.ir

2.www.setare.com

3.www.pezeshk.us

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1834

به "حساسیت عاج دندانی و روش های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حساسیت عاج دندانی و روش های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید