حرکت شگفتی ساز فضانورد روس، نشستن بر بازوی رباتیک اروپایی ایستگاه فضایی! ، عکس

به گزارش مجله پیکورو، ایسنا نوشت: سرگی پروکوپیف فضانورد روسی در پیاده روی فضایی خود برای اولین بار بر بازوی رباتیک اروپایی ایستگاه فضایی بین المللی سوار شد و تاریخ سازی کرد.

حرکت شگفتی ساز فضانورد روس، نشستن بر بازوی رباتیک اروپایی ایستگاه فضایی! ، عکس

یک فضانورد روس اولین سواری آزمایشی را در انتهای بازوی رباتیک اروپا به عنوان بخشی از یک پیاده روی موفقیت آمیز فضایی در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) در روز چهارشنبه(9 اوت) انجام داد.

سرگی پروکوپیف(Sergey Prokopyev) فرمانده ماموریت اکسپدیشن 69 بر انتهای بازوی رباتیک اروپا(ERA) سوار شد تا دوام و استحکام یک ایستگاه کاری قابل حمل را آزمایش کند.

این بازو با ماژول علمی چند منظوره نائوکا(Nauka) در ژوئیه 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی اضافه شد، اما تقریباً یک سال بعد در آوریل 2022 در بخش روسی وارد فاز عملیاتی شد.

از آن موقع، بازوی رباتیک ERA برای جابجایی یک رادیاتور بزرگ و یک قفل هوای آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است، اما این اولین باری بود که به وسیله یک انسان از آن استفاده شد.

آندری فدیایف(Andrey Fedyaev) دیگر فضانورد روس که درون پنل نائوکا کار می کرد، این بازوی رباتیک 11.3 متری را در حالی که پروکوپیف برای سواری آهسته و پیوسته پیش می رفت، کنترل کرد.

دیمیتری پتلین(Dmitry Petelin) دیگر فضانورد روس نیز به پروکوپیف در این پیاده روی فضایی ملحق شد و برای مشاهده و عکاسی از این آزمایش در همان نزدیکی مستقر شد.

این نمایش که حدود 40 دقیقه به طول انجامید، نشان داد که این بازوی مجهز به ایستگاه عملیاتی قابل حمل می تواند برای تغییر مکان فضانوردان در پیاده روی های فضایی آینده مطابق با یکی از قابلیت های بازوی اصلی ایستگاه موسوم به کانادارم 2(Canadarm2) که از بخش عملیاتی ایالات متحده پشتیبانی می نماید، استفاده گردد.

تا به امروز در طول پیاده روی های فضایی، فضانوردان در نزدیکی EVA با استفاده از بوم های قابل توسعه دستی موسوم به استرلا(Strela) بین ماژول ها جابه جا می شدند.

لازم به ذکر است که پروکوپیف و پتلین علاوه بر آزمایش بازوی رباتیک اروپا، سپرهای مدافع در برابر زباله های فضایی را برای محافظت از ماژول تحقیقاتی کوچک راسوت(Rassvet) که در آن رادیاتور و قفل هوا موجود است، نصب کردند. سپس پروکوپیف و پتلین دوباره وارد ایستگاه فضایی شدند و دریچه را بستند.

این پیاده روی فضایی 6 ساعت و 35 دقیقه ای در ساعت 10:44 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی شروع شد و در ساعت 17:19 به خاتمه رسید.

این پیاده روی فضایی شصتمین پیاده روی فضایی روسیه و دویست و شصت و هفتمین پیاده روی فضایی کلی در حمایت از مونتاژ و نگهداری ایستگاه فضایی بین المللی از سال 1998 بود. بعلاوه این دهمین پیاده روی فضایی بود که سال جاری در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد و هشتمین پیاده روی فضایی در طول ماموریت اکسپدیشن 69 بود.

پروکوپیف تا به امروز در مجموع هشت راهپیمایی فضایی را به مدت 55 ساعت و 15 دقیقه انجام داده است. پتلین نیز ششمین پیاده روی فضایی حرفه ای خود را به خاتمه رساند و اکنون 39 ساعت و 44 دقیقه در محیط خلاء فضا کار نموده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مرداد 1402 بروزرسانی: 20 مرداد 1402 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2259

به "حرکت شگفتی ساز فضانورد روس، نشستن بر بازوی رباتیک اروپایی ایستگاه فضایی! ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت شگفتی ساز فضانورد روس، نشستن بر بازوی رباتیک اروپایی ایستگاه فضایی! ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید