ثبت سکه ولیعهدی امام رضا در فهرست ملی ایران

به گزارش پیکورو، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، ثبت سکه ولیعهدی امام رضا در فهرست ملی ایران صورت گرفت.

ثبت سکه ولیعهدی امام رضا در فهرست ملی ایران

قضیه چیست؟

ابوالفضل مکرمی فر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با اشاره به آنکه سکه ولیعهدی حضرت رضا (ع) با ضرب نیشابور در فهرست ملی ایران ثبت شد، گفت: مطالعات کارشناسی در خصوص این سکه انجام و پس از اینکه از نظر ویژگی های فرهنگی، تاریخی و هنری واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داده شد، فرآیند ثبت در فهرست آثار ملی ایران را طی نموده و به ثبت رسید.

اوبا بیان اینکه همکاری سازنده و موثری بین موزه آستان قدس رضوی و میراث فرهنگی استان شکل گرفته، اظهار کرد: این اثر ارزشمند در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می گردد و دستورالعمل و آئین نامه های مرتبط با نگهداری و حفظ آثار تاریخی به رئیس موزه ها و اسناد آستان قدس رضوی ابلاغ شده است.

همچنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی - فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در این باره اظهار کرد: پس از انتصاب امام علی بن موسی الرضا (ع) به ولیعهدی مأمون عباسی در تاریخ هفتم ماه رمضان سال 201ق. ، سکه های نقره (درهم) به این مناسبت و به نام آن حضرت در اصفهان، محمدیه، فارس، مرو، نیشابور و سمرقند ضرب شد.

محمود طغرایی ادامه داد: متن روی این سکه ها عبارت است از مرکز: لا اله الا/ الله وحده/ لا شریک له/ المشرق، حاشیه داخلی: بسم الله ضرب هذا الدرهم (محل ضرب/سال ضرب)، حاشیه خارجی: لله الامر من قبل و من بعد و یومئذٍ یفرح المؤمنون بنصرالله (بخشی از آیه 4 سوره مبارکه روم) و متن پشت این سکه ها به این توضیح است: مرکز: لله/ محمد رسول الله/ المأمون خلیفه الله/ مما امر به الامیر الرضا/ ولی عهد مسلمین علی بن موسی/ بن علی بن ابیطالب/ ذوالریاستین و حاشیه: محمد رسول الله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون (بخشی از آیه 33 سوره مبارکه توبه).

طغرایی توضیح داد: گنجینه سکه موزه رضوی در حال حاضر 12 عدد از این سکه های تاریخی را که در اصفهان، محمدیه، فارس، مرو، نیشابور و سمرقند در فاصله سالهای 202 تا 204ق. ضرب شده اند را در اختیار داشته و به نمایش گذاشته است.

او گفت: به استناد اطلاعات مذکور در صفحه 55 کتاب مرجع سکه شناسی اسلامی تألیف استیون آلبوم با عنوان فهرست سکه های اسلامی - ویرایش سوم، نوامبر 2011- ضرب این سکهّ ها، در سه شهر اصفهان، محمدیه و فارس یک الی دو سال پس از شهادت حضرت رضا (ع) در سال 203ق. نیز ادامه داشت.

مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی - فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اضافه نمود: سکه منتخب این گنجینه برای ثبت آثار در فهرست آثار ملی، ضرب نیشابور در سال 203 هجری قمری است که توسط جناب آقای محمدتقی صفار در تاریخ 3 مهر 1398ش. وقف موزه رضوی شده و دارای شماره اموال س1089 ردیف 1 است.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1280

به "ثبت سکه ولیعهدی امام رضا در فهرست ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت سکه ولیعهدی امام رضا در فهرست ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید