بثورات در طول بارداری

به گزارش پیکورو، بیشتر زنان باردار از بثورات بارداری رنج می برند. بثورات پوستی در دوران بارداری برای زن و کودک خود بسیار عادی و بی ضرر است.

بثورات در طول بارداری

مترجم: مهناز مزارعی

منبع:راسخون

بیشتر زنان باردار از بثورات بارداری رنج می برند. بثورات پوستی در دوران بارداری برای زن و کودک خود بسیار عادی و بی ضرر است.

مادران باردار اغلب از بثورات بارداری رنج می برند که عمدتا به وسیله کشش پوست ایجاد می گردد، زیرا بدن خود را برای مراحل بعدی رشد بارداری و عدم تعادل هورمونی آماده می نماید. هرچند که باعث ایجاد ناراحتی و تحریک در زنان باردار می شوند، اما اغلب برای مادر و کودک خوش خیم می باشند. در طول بارداری می تواند انواع مختلفی از بثورات پوستی داشته باشد. بثورات حین بارداری در زنان باردار، بثورات پوستی را روی شکم بوجود می آورد، زیرا شکم جای است نوزاد رشد می نماید. پوست توسعه می یابد و این باعث خارش می گردد. دلایل دیگر این بثورات در شکم تغییرات هورمونی است که در بدن زن اتفاق می افتد. تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد خارش در هر جایی از بدن مانند صورت، قفسه سینه، پاها و غیره گردد.

بخش زیر انواع مختلفی از بثورات را که در مراحل مختلف بارداری زن اتفاق می افتد توصیف می نماید.

انواع

پاپول یا کهیر خارش دار

فرم کامل پاپول وکهیر بارداری که یکی از شایع ترین بثورات است که در زمان بارداری رخ می دهد. از 100 مادر باردار یکی را تحت تاثیر قرار می دهد و خود را به شکل پاپول های کوچک روی شکم نشان می دهد. و با خارش قوی معین می گردد. پاپول ها تمایل دارد که به باسن توسعه یابد اما هرگز روی صورت ظاهر نگردد. پس از 34 هفته بارداری رخ می دهد و بعد از زایمان از بین می رود. ممکن است با حاملگی های بعدی دوباره تکرار گردد. شما می توانید با استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی پاپول را درمان کنید. به غیر از این، کورتیکواستروئیدهای دهانی، به اسم مثال پردهمولون هم موجود است. پاپول باعث تغییر در پوست مادر می گردد، اما برای مادر و نوزادش کاملا بی ضرر است.

ملاسما

این نوع بثورات به صورت لکه های قهوه ای است و بر روی صورت، به ویژه روی گونه ها یافت می گردد. با این حال، این یک بثورات پوستی نیست. در عوض، این نوع رنگدانه پوستی است که به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری و به دلیل بعضی داروهایی که در دوران بارداری تجویز می گردد، رخ می دهد. این تا خاتمه بارداری طول می کشد و خارش دار یا مضر نیست.

ملاسما را می توان با استفاده از کرم تجویز شده به وسیله پزشکان درمان می گردد.

پرگو در بارداری

این نوع در بارداری با نقاط قرمز بسیار خارش دار معین می گردد. معمولا در لبه های بالایی و قسمت های بالای بازوها و پاها رخ می دهد. و به ندرت در باسن دیده می گردد. به طور مشابه پاپول، زگیل حاملگی بر روی شکم ظاهر می گردد. در سه ماهه دوم بارداری و هفته آخر بارداری به نظر می رسد. معمولا پس از زایمان، به تمام بدن توسعه می یابد، اما ظرف سه هفته یا حتی کمتر، ناپدید می گردد. با این حال، اگر بخواهید خود را از این بیماری خلاص کنید، قرص های ضد هیستامین را مصرف کنید.

درماتیت پاپولر در بارداری

اختلال در مقدار هورمونی باعث درماتیت پاپولار در دوران بارداری می گردد. به دلیل افزایش سطح گنادوتروپین ها و کاهش سطح کورتیزول و استروژن، این بیشتر اتفاق می افتد. زایمان زودرس در درماتوز معمولی است. شرایط پوست حاملگی تقریبا در هر 300 زن باردار یکی را تحت تاثیر می گذارد. ویژگی های این بیماری بسیار خارش دار هستند، نقاط افزایش یافته اند که رنگ قرمز دارند و پوسته پوشیده شده اند. برای بروز درماتیت پاپولار حاملگی زمان معینی ندارد، زیرا ممکن است در هر مرحله از رشد بارداری ظاهر گردد و همچنان این کار را ادامه دهد تا کودک متولد گردد. این باعث آسیب به مادر و یا کودک او نمی گردد. درمان معمولا با دوزهای بالا کورتیکواستروئیدها انجام می گردد.

درماتوز

این یک بیماری نادر بارداری است. شما به راحتی می توانید این نوع بثورات بارداری را تشخیص دهید زیرا در خوشه هایی زرد رنگ ظاهر می گردد که تا حدی شکل مارپیچی دارند. پس از گذشت چند روز، تارهای تار و پودر ناپدید می شوند، اما بعد از آن تشکیل پلاکت های تازه در لبه های آنها دنبال می گردد. چرخه زمانی که بیماری پیشرفت می نماید تکرار می گردد. ای بیماری با لرز، تب، استفراغ، مدفوع شل، ریزش مو و درد در مفاصل همراه است. شما خارش خفیف و احساس سوزش در بثورات پیدا خواهید کرد. این معمولا در کشاله ران، زیر بغل و آرنج و زانو آغاز می گردد و زمانی روی غشای مخاط دهان و اندام های فراوری مثل هم تاثیر می گذارد، زخم کم عمق است. این اغلب در طول سه ماهه آخر بارداری اتفاق می افتد و پس از زایمان کودک از بین می رود. مصرف هورمونی که باعث فراوری استروئید در بدن شما می گردد و کورتیزون در درمان این بیماری موثر است.

التهاب با تب

بثورات تحریک کننده و خارش شدید به دلیل ترکیبی از گرما در بدن به دلیل حاملگی و مالش پوست در برابر لباس است. این بثورات زیر زیر سینه ها و در ناحیه های ایجاد می گردد که به دلیل پوسیدگی کمتری ایجاد می گردد

این نوع بر شکم بعلاوه می تواند در ناحیه تناسلی و بر روی ران ها، به ویژه درون ران، ظاهر گردد. درمان برای این راش عبارت است از حمام آب سرد و استفاده از کرم های خاردار کدر که به وسیله پزشکان تجویز شده است.

اکنه در بارداری

این نوع بثورات بارداری شبیه به خارش بارداری است. این هم شبیه به آکنه ناشی از استروئید است. این عمدتا بر تنه مادر باردار تأثیر می گذارد. با این حال، بروز این نوع بثورات بارداری نادر است.

درمان

در حالی که حمام کردن، توصیه می گردد زن باید از صابون ملایم و آب سرد استفاده کند. با این حال، اگر حمام کردن با آب سرد یک گزینه مناسب نیست، پس او باید برای آب حمام ولرم شفاف استفاده کند. آب گرم خارش پوست را افزایش می دهد و پوست را قرمز تر می نماید و خارش می تواند افزایش یابد. او باید با یک حوله نرم خود را خشک کند. بعلاوه اگر بثورات افزایش و غیر قابل تحمل گردد، توصیه می گردد که به پزشک و متخصص پوست خود برای مشاوره مراجعه نماید. بثورات در مراحل مختلف حاملگی، اغلب اوقات، کاملا بی ضرر هستند. با این وجود، برای تشخیص زودهنگام و به موقع آن، به منظور پیشگیری از هرگونه عارضه بیشتر، توصیه می گردد که با پزشک خود مشورت کنید. ‫منبع: راسخون
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1813

به "بثورات در طول بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بثورات در طول بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید