ایران صادرکننده لوازم خانگی به اروپا شد

به گزارش مجله پیکورو، وزیر صمت گفت: کارخانجات لوازم خانگی در شرایط سخت تحریمی با فعالیت شبانه روزی بازار، صادرات خوبی به کشور های همسایه دارند و حتی به کشور های اروپایی نیز صادرات دارند.

ایران صادرکننده لوازم خانگی به اروپا شد

با ما سفر کنید و با تور تابستان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش تسنیم، علیرضا رزم حسینی در برنامه در انتهای الوند شبکه دو با بیان اینکه قبل از انقلاب تنها دو نشان تجاری (ارج و آزمایش) در این حوزه فعال بودند اضافه نمود: اکنون با وجود همه تحریم های ظالمانه و خروج شرکت های خارجی فراوری لوازم خانگی ازکشورمان، 5 شرکت داخلی با نشان های تجاری معروف در این حوزه فعال هستند که صادرات نیز انجام می دهند.

وی اضافه نمود: در حوزه فراوری مس در اول انقلاب ظرفیتی نداشتیم، اما اکنون به 512 هزار تن ظرفیت فراوری در این حوزه رسیده ایم و رتبه دهم جهان را داریم.

رزم حسینی گفت: طرح های توسعه در حوزه مس در حال انجام است و سالانه حدود 1.5 میلیارد دلار صادرات در انواع محصولات مس داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ادامه داد: در حوزه فولاد از ظرفیت فراوری 700 هزار تن در اوایل انقلاب به 56 میلیون تن ظرفیت فراوری در حال حاضر رسیدیم، تا 15 سال پیش وارد کننده فولاد بودیم، اما اکنون به یک صادرکننده مهم در این حوزه تبدیل شده ایم.

رزم حسینی گفت: ظرفیت فراوری خودرو از 160 هزار دستگاه سالیانه در اول انقلاب به 2 میلیون و 600 هزار دستگاه در حال حاضر رسیده است، البته ارتقاء کیفیت خودرو ها حائز اهمیت و در دستور است.

وی اضافه نمود: از ظرفیت فراوری 7 میلیون تنی سیمان در اول انقلاب هم اکنون به ظرفیت فراوری 88 میلیون تن رسیده ایم طوری که در حوزه سیمان اکنون یک صادر کننده هستیم.

رزم حسینی ادامه داد: در حوزه پتروشیمی قبل از انقلاب ظرفیتی نداشتیم، اما اکنون به 77 میلیون تن ظرفیت فراوری و توان صادراتی رسیدیم.

صادرات 5 میلیارد دلاری صنایع غذایی کشور

وزیر صمت گفت: در حوزه صنایع غذایی پیشرفت های خوبی به دست آمده است و صادرات 5 میلیارد دلاری در این حوزه داریم.

رزم حسینی به صادرات شیرینی و شکلات ایران به 58 کشور جهان اشاره نمود و اضافه نمود: به عنوان نمونه فقط یک شرکت فراوری آشامیدنی در خراسان رضوی به بیش از 60 کشور جهان محصولات خود را صادر می نماید.

وی در ادامه با بیان اینکه قبل از انقلاب صادرات کشور 500 میلیون دلار بوده است، ادامه داد: اکنون در همین 10 ماهه سال جاری 26 میلیارد دلار صادرات داشتیم و 54 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشورمان بوده است.

رزم حسینی با اشاره به دیگر ظرفیت های توسعه کشور، گفت: کشور ما فقط نفت خیز نیست، بلکه کشوری معدن خیز نیز است، 5 میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف داریم که باید از این ظرفیت استفاده بهینه بیشتری برای توسعه گردد.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه های معدنی از جمله سنگ آهن، مس، سرب و روی به پیشرفت های خوبی دست یافته ایم، اضافه نمود: در حال راه اندازی هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن در وزارت صمت با تعامل و هماهنگی بخش خصوصی هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1491

به "ایران صادرکننده لوازم خانگی به اروپا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران صادرکننده لوازم خانگی به اروپا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید