ایران با انتقال گاز به هند به وسیله دریا پاکستان را تنبیه می نماید

به گزارش پیکورو، خبرنگاران: یک مقام مطلع وزارت نفت پاکستان گفت ایران از اجرای پروژه انتقال گاز به این کشور ناامید شده و با هدف تنبیه پاکستان در صدد انتقال گاز به هند به وسیله عمان برآمده است.

ایران با انتقال گاز به هند به وسیله دریا پاکستان را تنبیه می نماید

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی دی نیوز، یک مقام ارشد وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان گفت تهران به وسیله آغاز یک پروژه جدید انتقال گاز به عمان و هند، آماده تنبیه اسلام آباد به دلیل کوتاهی در تکمیل خط لوله 781 کیلومتری در خاک این کشور بر اساس قرارداد انتقال گاز به پاکستان است.

سلمان خورشید، وزیر امور خارجه هند، یوسف بن علوی عبدالله، وزیر امور خارجه عمان و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در روز 28 فوریه [9 اسفند ماه 92] در دهلی نو با یکدیگر دیدار کردند و در خصوص پروژه 4 تا 5 میلیارد دلاری انتقال گاز از زیر دریا که پاکستان را دور می زند، گفت وگو کردند.

اما شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت پاکستان در این باره گفت: ما هیچ اطلاعی از هرگونه جایگزینی این چنینی پروژه های گازی نداریم. وی اضافه کرد: خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان تعهدات قراردادی برای هر دو کشور ایجاد نموده است و به محض انتها یافتن تحریم ها می تواند اجرایی گردد.

مبین صولت، مدیر شرکت گاز سیستمز پاکستان نیز از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرد.

بر اساس توافق، پاکستان باید تا دسامبر 2014، 781 کیلومتر خط لوله انتقال گاز از مرز دو کشور تا منطقه نواب شاه احداث می کرد، اما این کشور هیچ اقدامی برای احداث این خط لوله صورت نداده است.

در صورتی که پاکستان نتواند به تعهدات خود عمل کند، باید ماهیانه حدود 200 میلیون دلار جریمه به ایران بپردازد.

این اتفاق پس از آن رخ داد که دولت پاکستان کمکی 1.5 میلیارد دلاری از عربستان دریافت کرد. اما دولت پاکستان می گوید، به دلیل تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، قادر به تأمین اقتصادی بودجه 1.8 میلیارد دلاری مورد احتیاج برای تکمیل این خط لوله نیست و هر زمان که تحریم ها برداشته شد، اسلام آباد طی 18 ماه خط لوله را تکمیل خواهد نمود.

پاکستان همچنین از ایران خواسته است تا از استناد به بند مربوط به جریمه دولت کوتاهی کننده در تکمیل پروژه پس از 14 دسامبر 2014 [23 آذر ماه 93]، موعد تکمیل پروژه خودداری کند.

ایران می گوید، پاکستان این توافقنامه را در میانه تحریم ها به امضا رسانده و رؤسای جمهور دو کشور در مقطعی که تحریم ها گسترده تر از زمان فعلی بوده، مشترکاً در مراسم آغاز به کار این پروژه حضور یافته اند، اما زمانی که دولت جدید پاکستان بر سر کار آمد، به بهانه تحریم ها عملاً این پروژه را رها کرد. این اقدام پاکستان مقامات ایرانی را از تکمیل این پروژه مأیوس نموده و موجب تصمیم گیری آنها برای جایگزینی این پروژه با پروژه انتقال گاز به عمان و هند شده است.

به گفته یک مقام ارشد دولت پاکستان، هشدار دهنده ترین بخش موضوع این است که بر اساس قرارداد گازی جدید، ایران از محل میدان پارس جنوبی گاز را به هند صادر خواهد نمود، در حالی که قبلاً قرار بود گاز تولیدی از این میدان به پاکستان صادر گردد.

30

منبع: تسنیم
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 290

به "ایران با انتقال گاز به هند به وسیله دریا پاکستان را تنبیه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران با انتقال گاز به هند به وسیله دریا پاکستان را تنبیه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید