انتشار 3 کتاب در حوزه مطالعات شهری

به گزارش مجله پیکورو، کتاب های آسیب شناسی نظام درآمدی شهرداری ها در ایران با تأکید بر تجربه شهرداری تهران، هزینه بالای پارکینگ رایگان و احساس تنهایی در شهر منتشر شده اند.

انتشار 3 کتاب در حوزه مطالعات شهری

به گزارش خبرنگاران، آسیب شناسی نظام درآمدی شهرداری ها در ایران با تأکید بر تجربه شهرداری تهران نوشته بهروز هادی زنوز در 320 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 30هزار تومان در انتشارات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران عرضه شده است.

در مقدمه مولف می خوانیم: همان طور که از اسم کتاب پیدا است، موضوع مطالعه حاضر مربوط به آسیب شناسی نظام درآمدی شهرداری ها در ایران است. کتابی که در پیش رو دارید، حاصل نزدیک به 20 سال تجربه تحقیقی نگارنده در حوزه مالیه شهرداری ها در ایران است. منطقا باید بی توجهی دولتمردان، قانون گذاران و مسئولان شهرداری ها به توصیه های کارشناسانی مانند من، مرا از تلاش بیشتر در این زمینه بازمی داشت، اما چنین نشد. به خصوصو آن که می بینم هنوز در حوزه مالیه محلی در ایران، تحقیقات آکادمیک و کارشناسی کافی که مبتنی بر مبانی نظری و رهیافت های علمی باشد، صورت نگرفته است. این نقیصه که خود یکی از موانع مهم سیاست گذاری عمومی در این عرصه محسوب می گردد، انگیزه من در انتشار این اثر بوده است.

در فصل اول کتاب مبانی نظری مالیه محلی به اختصار تشریح شده است، فصل دوم کتاب به غفلت دولت و مجلس در زمینه استقرار چارچوب ها و ضوابط قانونی و مالی نظام درآمدی شهرداری های ایران اختصاص یافته است. در فصل سوم، نقش شوراهای اسلامی شهرها و مدیران شهرداری ها در ایجاد و استمرار این شرایط نابسامان ارزیابی شده است. در فصل چهارم کتاب با تأکید بر تجربه کلانشهر تهران، به موضوع ناپایداری مالی شهرداری پرداخته ام و پیامدهای آن را به صورت زیرساخت ها و خدمات شهری ناکافی، ناپایداری زیست محیطی، رقابت پذیری اندک شهرها و به خطر افتادن ایمنی و آسایش شهروندان ارزیابی نموده ام. بالاخره در فصل پنجم پیشنهادات تعیین خود را برای ساماندهی نظام درآمدی شهرداری ها در ایران ارائه داده ام.

بعلاوه کتاب هزینه بالای پارکینگ رایگان نوشته دونالد شوپ با ترجمه سیدمحمدمهدی امیری پور در 972 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 100 هزار تومان در نشر یادشده منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: پروفسور دونالد کوران شوپ، استاد برنامه ریزی شهری در دانشگاه UCLA آمریکا و یک اقتصاددان برجسته است. رویکرد او به مسئله پارکینگ شهری تا به امروز نقدهای بسیار مثبتی را دریافت نموده است. پروفسور شوپ، در کتاب هزینه بالای پارکینگ رایگان از زوایای مختلف مالی و اجتماعی به آنالیز اثرات عرضه رایگان پارکینگ در شهرها پرداخته و چگونگی به بیراهه رفتن باظرافت و تدریجی سیاست های پارکینگ در قرن بیستم در ایالات متحده را واکاوی نموده است و اصلاحات اساسی برای حل این مشکل پیشنهاد می نماید. اصلاحاتی که در بسیاری از شهرهای دنیا در حال اجرا است، اما آیا این اصلاحات برای ایران مناسب هستند؟ کتاب حاضر می تواند نقش شایانی در تغییر نگرش مدیران، محققان و کارشناسان این حوزه به مقوله پارکینگ داشته باشد.

دیگر کتاب منتشرشده در انتشارات مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، کتاب احساس تنهایی در شهر: علل و پیامدها نوشته عبدالحسین کلانتری، سیدسعید حسینی زاده و محسن نیازی است که در 571 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 47 هزار تومان عرضه شده است.

در پشت جلد کتاب نوشته شده است: یکی از اعوجاجات شهر مدرن، تنهایی و احساس تنهایی است. کنکاش پیرامون هر یک از این اعوجاجات می تواند پرده از وجهی از هستی محقق انسان برداشته و از آن راستا انسان را در خروج از این شرایط مهلک نجات بخشد. البته این نوع از تنهایی، هیچ نسبتی با خلوت مستور در سنن دینی که در واقع مدخل کشف اسرار، رموز و ملکوت عالم است، ندارد. چراکه این خلوت پیدا کردن خویش و نسبت خود با خداوند و اغیار است؛ فراخوان کل هستی و وحدت با آن و در نتیجه گشایش هایی در افق های وجود؛ شروع معنای خود و عالم در نسبت با خالق و رب. حال آن که تنهایی مهلک شهر مدرن شروع بی معنایی خود و دنیا است و چنان سیاه چاله ای هرگونه معنایی را بلعیده و بی معنا می سازد و با ضیق هستی به تخریب خود (خودکشی) می انجامد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1804

به "انتشار 3 کتاب در حوزه مطالعات شهری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار 3 کتاب در حوزه مطالعات شهری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید