المرزوقی: تونس در شرایط درگیری بر سر قدرت به سر می برد

به گزارش مجله پیکورو، رئیس جمهوری سابق تونس از درگیری رئیس جمهوری و مجلس این کشور بر سر قدرت انتقاد کرد و هشدار داد، این مساله روی ثبات کشور تأثیر منفی می گذارد.

المرزوقی: تونس در شرایط درگیری بر سر قدرت به سر می برد

روزنامه القدس العربی نوشت، منصف المرزوقی، رئیس جمهوری سابق تونس در واکنش به اظهارات اخیر راشد الغنوشی، رئیس مجلس این کشور در صفحه فیس بوک خود نوشت، پس رئیس مجلس فکر می نماید که در تونس سیستم مجلسی حمکفرماست و رئیس جمهوری که توسط مردم انتخاب شده است فقط یک نماد است.

وی همچنین در واکنش به اظهارات قیس سعید، رئیس جمهوری تونس پیرامون ترکیب جدید کابینه نوشت، پس رئیس جمهوری فکر می نماید که تونس نظامی ناکارآمد دارد و او حق دارد در تشکیل دولت و وظایف آن مداخله کند. مجلس هم یک مشکل است و نه نماینده مردم که مسؤولیت انتخاب (اعضای) آن را برعهده دارد.

المرزوقی ادامه داد: مساله وحشتناک در همه اینها جهل ساختگی نسبت به مفاد قانون اساسی نیست بلکه نادیده دریافت محتوای این قانون است، یعنی قانون اساسی تنها سندی است که برای اولین بار در طول تاریخ بر سر آن توسط نمایندگان ملت بحث و نزاع و توافق صورت می گیرد و راه چاره میانه بین گروه های مختلف است تا طرفی بر طرف دیگر چیره نشود.

وی اضافه کرد، مساله وحشتناک این است که به نظام سیاسی که برای خدمت به یک شخص یا یک حزب وضع شده برمی گردیم که ما را به سمت هلاکت راهنمایی می نماید. اکنون نیز به ادامه کشمکش بی فایده بر سر تقسیم قدرت برمی گردیم و اصلا مهم نیست که این کشمکش و درگیری روی تمامی فرصت های برقراری ثبات، سرمایه گذاری و شکوفایی تأثیر سوء می گذارد.

تونس در حال حاضر صحنه اختلافات سیاسی و قانون اساسی درباره مخالفت رئیس جمهوری این کشور با انجام مراسم تحلیف وزیران جدید در مقابل وی است چرا که معتقد است در میان آنها وزیران فاسد وجود دارند. این اختلاف به حدی است که بعضی معتقدند وزیران جدید بدون ادای سوگند نمی توانند فعالیت خود را آغاز نمایند و بعضی هم معتقدند رأی اعتماد مجلس برای آغاز فعالیت آنها کافی است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1445

به "المرزوقی: تونس در شرایط درگیری بر سر قدرت به سر می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "المرزوقی: تونس در شرایط درگیری بر سر قدرت به سر می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید