اعتراض به مرگ مشکوک کارگران کنیایی در عربستان

به گزارش مجله پیکورو، وزیر امور خارجه کنیا ضمن انتقاد از عملکرد وزارت کار کنیا و رویکرد عربستان، مرگ 89 کارگر مهاجر کنیایی را در خاک عربستان مشکوک دانست.

اعتراض به مرگ مشکوک کارگران کنیایی در عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از الخلیج الجدید، ریچل کامائو وزیر امور خارجه کنیا مرگ 89 شهروند کشورش در عربستان را در دو سال گذشته مشکوک دانست.

به گزارش وب سایت صدای آمریکا بیانیه کامائو به مجلس کنیا در پاسخ به مقامات سعودی بود که اعلام کرده بودند بیشتر مرگ کارگران خانگی بر اثر ایست قلبی بوده است.

وزیر امور خارجه کنیا افزود: اگر اندازه مرگ و میر را مقایسه کنیم ، منطقی نیست که شما 3 مورد در قطر ، 1 نفر در امارات ، 2 نفر در کویت ، 9 نفر در عمان ، 2 نفر در بحرین و ده ها نفر دیگر در یک کشور دیگر داشته باشید.

وی در ادامه افزود: امکان ندارد همه این جوانان کنیا بر اثر ایست قلبی بمیرند.

کامائو وزارت کار دنیا را هم به علت عدم انجام وظیفه و حفاظت از کارگران کنیایی مقصر دانست.

این وب سایت آمریکایی گفت که سوءاستفاده از کارگران داخلی و خارجی یک مشکل طولانی مدت در عربستان بوده است.

وزارت امور خارجه کنیا این هفته اعتراف کرد که تحقیقات مستقلی در مورد قربانیان کنیایی در عربستان انجام نداده است.

تنها در 9 ماه گذشته 41 کنیایی در عربستان به علت ایست قلبی جان خود را از دست دادند.

اخیرا سیمون تشیلوگو دبیر کابینه کار کنیا به کنندگان مجلس گفت که وزارتخانه قادر به تجزیه و تحلیل دقیق مرگ کارگران مهاجر کنیا که بیشتر در عربستان سعودی رخ داده، نیست.

هیئت وزیران به همراه دبیر اصلی در کمیته کاری شورای ملی کنیا گفت که وزارت کار از ژانویه 2019 شغل بیش از 87784 کنیایی را در منطقه خلیج فارس تسهیل کرده و بیشتر کارگران مهاجر در عربستان سعودی، قطر، امارات و بحرین هستند.

این هیئت گزارش های مربوط به مرگ 93 کارگر مهاجر کنیایی در منطقه خلیج فارس را دریافت کرده که این موارد ناشی از مرگ طبیعی ایست قلبی، ویروس کرونا، سرطان و سل و همچنین برخی هم خودکشی اعلام شده است.

گادفری اوسوتسی معاون منصوب شده در وزارت کار کنیا مرگ مشکوک یک زن کنیایی را در عربستان فاش کرد و گفت که با توجه به اسناد ضبط شده، وی از طریق کارفرمای خود کشته شده و علت مرگ وی طبیعی نبوده است.

اگرچه از سال 1964 به طور رسمی برده داری در عربستان ممنوع شده اما بسیاری از کارگران خارجی در این کشور در حال حاضر در شرایطی مشابه برده ها زندگی می کنند و به طور معمول گزارش های مستندی منتشر می شود که نشان می دهد کارگران خارجی در این کشور با مشکلاتی مانند کار بیش از حد، خستگی، شکنجه و حتی محرومیت آب و غذا روبرو هستند. بسیاری از کارگران زن با امید به دست آوردن پول بیشتر و تأمین معاش خانواده، کشور خود را ترک و به عربستان سعودی سفر کرده اند اما تعداد زیادی از آنان در این کشور حتی در برابر کارفرمایان خود هم از مصونیت و حقوق قانونی برخوردار نیستند.

متاسفانه هیچ تحقیق جنایی در مورد هیچ یک از مرگ کارگران مهاجر کنیایی در عربستان سعودی صورت نگرفته و مرگ و شکنجه کارگران کنیایی به ویژه زنان جوان در این کشور داستان بی پایانی است و هر بار جنازه هایی از این کشور به کنیا می رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1790

به "اعتراض به مرگ مشکوک کارگران کنیایی در عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به مرگ مشکوک کارگران کنیایی در عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید