آیا آرایش دائمی بی خطر است؟

به گزارش مجله پیکورو، تبیان/در حال حاضر آرایش دائمی، مانند میکروبلیدینگ ابرو، هواداران زیادی پیدا نموده است. این ها مواردی هستند که شما باید درباره رنگدانه نیمه دائمی مورد استفاده بر روی چشم ها، لب ها یا ابروهای خود، از جمله نکات ایمنی و مدت زمان آن، بدانید.

آیا آرایش دائمی بی خطر است؟

ابروهای عظیم و پرپشت مدتی است که مورد استقبال مردم قرار گرفته است، اما برای بعضی از افراد، پیروی از این ترند، ممکن است به معنای صرف زمان و هزینه زیادی در چیدن، شکل دادن، ژل زدن، رنگ کردن و طراحی روی ابروها باشد. یک راه چاره کارآمد که بسیاری از افراد به آن متوسل می شوند، میکروبلیدینگ است، نوعی آرایش نیمه دائمی که با استفاده از تکنیک های تتو، بدون احتیاج به لوازم آرایش روزانه، ابروهای ایده آل را به شما می دهد.

این نوع روش ها، که می تواند سال ها ادامه داشته باشد، اما نه برای همواره، برای بسیاری از انواع آرایش نیمه دائمی نیز قابل انجام است. رؤیایی به نظر می رسد؟ اگر قصد انجام این کار را دارید، در اینجا تمام مواردی که باید بدانید شرح داده شده است.

فنون آرایشی در مقابل پیراپزشکی

دو روش میکروپیگمنتیشن وجود دارد که معمولاً به عنوان آرایش دائمی شناخته می گردد. آرایش دائمی پیراپزشکی برای بازسازی یک قسمت از بدن پس از جراحی یا آسیب انجام می گیرد، مانند خالکوبی نوک پستان پس از جراحی ماستکتومی یا پوشاندن جای زخم ناشی از جراحی شکاف کام. با این حال، بیشتر آرایش های دائمی کاملاً جنبه آرایشی دارند و معمولاً برای اصلاح ابروها، چشم ها و لب ها انجام می شوند.

همچنین می توانید مواردی مانند کک و مک و علائم زیبایی یک خط موی تنظیم شده یا حتی پوشش استرچ مارک (رد کشیدگی پوست) را تتو کنید. تقویت نماینده های ابرو، میکروبلیدینگ، سایه اندازی و امبره ابرو، این روزها محبوب ترین نوع آرایش دائمی اند اما خط و سایه لب و خط چشم ظریف نیز محبوب هستند.

رنگدانه ها پس از قرار دریافت در معرض آفتاب، تخت های مخصوص برنزه کردن پوست یا هر منبع نور ماورا بنفش، محو می شوند. تا زمانی که آرایش شما بهبود یابد، از این موارد خودداری کنید و سپس هر بار که بیرون می روید از کرم ضد آفتاب بهره ببرید

این یک تتوی عادی نیست

در آرایش دائمی به جای جوهر سنتی مورد استفاده در تتو، از رنگدانه استفاده می گردد. رنگدانه ها فرمولاسیون متفاوتی دارند و نیمه دائمی هستند. آن ها می توانند برای میکروپیگمنتیشن پوست سر تا هشت سال و برای ابروها، لب ها و صورت یک تا سه سال دوام داشته باشند، در حالی که جوهر تتو دائمی است.

بعضی تکنسین ها برای استفاده از رنگدانه به جای تفنگ تتو از یک قلم آرایش دائمی استفاده می نمایند. قلم دستگاهی دوار و دارای کارتریج سوزنی است. این دستگاه صدای بلند وزوز مانند تفنگ تتو را ایجاد نمی نماید و مشتریان معمولاً با آن راحت ترند.

آیا آرایش دائمی بی خطر است؟

اگرچه آرایش دائمی به طور کلی ایمن است، اما انواع تتوها برای سلامتی خطراتی را به همراه دارند، بنابراین مهم است که قبل از تصمیم گیری در خصوص آن جوانب مثبت و منفی را بسنجید. هرگز این کار را برای پیروی از مد انجام ندهید، از خود بپرسید که چرا به طور خاص تصمیم به انجام این کار دارید و یا اینکه این کار چه چیزی به ظاهر شما اضافه خواهد نمود.

عفونت

همواره وقتی که صحبت از آرایش دائمی می گردد، احتمال عفونت و خونریزی وجود دارد، زیرا سوزن پوست را می شکافد.

واکنش آلرژیک

اگر پوست حساسی دارید، ممکن است واکنش ضعیفی نسبت به رنگدانه ها نشان دهید که می تواند باعث التهاب، قرمزی، درد، تورم، جوش، یا خارش در محل تتو گردد. این کار به ندرت می تواند یک واکنش آلرژیک واقعی ایجاد کند، معمولاً ماده ای که در رنگ وجود دارد، منجر به کهیر یا شوک آنافیلاکتیک می گردد.

جای زخم

تمام تتوها می توانند باعث زخم شدن دائمی شوند. بعضی از افراد مستعد کلوئید هستند که نوعی زخم ناصاف ناشی از تجمع پروتئین بیش از حد به عنوان پاسخ بهبودی به یک آسیب است و ممکن است بدن شما تتو را به عنوان یک آسیب ببیند. کلوئیدها خوش خیم هستند اما اغلب ناخوشایند بوده و احتمالاً نمی خواهید بر روی صورتتان یکی از آن ها داشته باشید. اگر می دانید که مستعد ابتلا به کلوئید هستید، از آرایش دائمی خودداری کنید.

صدمات

آرایش دائمی می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از آسیب های ناشی از رنگدانه ها، تکنیک یا تجهیزات مورد استفاده یا اشتباه و حادثه گردد. این موارد می تواند جزئی باشد، مانند از دست دادن مژه ها یا موهای ابرو، اما ممکن است جدی تر مانند آسیب به کره چشم یا پلک، بریدگی، کوفتگی یا اکتروپیون (برگشتگی لبه پلک و مژه ها به سمت بیرون چشم) باشد.

درد

این روش معمولاً درد کمتری نسبت به تتوهای معمولی دارد اما به این معنی نیست که بدون درد خواهد بود. بعضی از مشتریان آن را دردناک، تحریک نماینده، ترسناک یا ناراحت نماینده می دانند. اگر نگران چگونگی واکنش خودتان هستید، از قبل با تکنسین مشورت کنید تا بدانید دقیقاً چه چیزی در انتظارتان است.

همه افراد داوطلب مناسبی برای آرایش دائمی نیستند

توصیه می گردد از انجام هر نوع روش میکروپیگمنتیشن پرهیز کنید:

. اگر هر نوع بیماری پوستی مانند اگزما، درماتیت، روزاسه یا پسوریازیس دارید.

. اگر از ایزوترتینوئین استفاده می کنید، داروی خوراکی تجویزی برای آکنه که اغلب با نام تجاری قبلی آن، Accutane خوانده می گردد. این دارو لایه خارجی پوست را نازک نموده و آن را خشک و حساس می نماید.

. اگر به بیماری خود ایمنی مانند لوپوس یا آرتریت التهابی مبتلا هستید، یا سیستم ایمنی بدن شما به خطر افتاده است.

. اگر در حال حاضر به عفونت یا بیماری پوستی ویروسی یا باکتریایی مبتلا هستید. ابتدا باید این مشکل درمان و حل گردد.

. اگر به فلزات یا مواد رنگی آلرژی شناخته شده دارید.

نتیجه نهایی آرایش دائمی بیشتر به تکنسین و محیطی که این کار در آن انجام می گردد، بستگی دارد. تکنسین ها می توانند متخصصان زیبایی، پزشکان (مانند متخصص پوست یا جراح پلاستیک)، تتو آرتیست ها یا آرایشگران باشند. اطمینان حاصل کنید که شخصی که انتخاب می کنید دیدی مشابه شما را دارد و در صورت داشتن بیماری پزشکی یا پوستی به او اطلاع دهید. مکان ها هم می توانند به طور گسترده ای از یک سالن تتوی استاندارد و مطب پزشک تا یک بوتیک اسپای گران قیمت، متفاوت باشند. در اینجا مواردی که باید قبل از رزرو وقت دیدار مورد آنالیز قرار دهید، آمده است:

آنها از مقررات پیروی می نمایند

بسیاری از متخصصان زیبایی، تتوآرتیست ها، آرایشگران و پزشکان روش های میکروپیگمنتیشن را ارائه می دهند، بنابراین حتماً تحقیقات قبلی را در خصوص این تکنسین ها انجام دهید. آنالیز این که آیا آن ها مجوز دارند و یا از تمام مقررات پیروی می نمایند یا خیر، بسیار اهمیت دارد.

آنها باتجربه هستند

مهم ترین عامل در انتخاب یک هنرمند لزوماً عنوان شغلی او نیست بلکه این است که چند بار این کار را انجام داده است. آرایش دائمی به تکنیک، تجهیزات و آموزش متفاوتی نسبت به تتوهای معمولی یا سایر روش های زیبایی احتیاج دارد و این مهارتی است که احتیاج به آموختن دارد.

آنها با کمال میل تصاویر و ارجاعات مشتری را ارائه می دهند

در این روش ها، هنر زیادی دخیل است و نتیجه آن نیمه دائمی است، بنابراین برای تحقیق در خصوص تکنسین وقت بگذارید و مطمئن شوید که سبک و روش آن ها همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید. شما کسی را می خواهید که کار او نتایج طبیعی داشته باشد. ابتدا یک وقت مشاوره را ترتیب دهید و تصاویر قبل و بعدی که در سایت ها و رسانه های اجتماعی آن ها به اشتراک گذاشته شده را آنالیز نمایید.

مکان انجام این کار بسیار تمیز است

در حین انجام آرایش دائمی یا تتو منافذ کوچکی در پوست شما ایجاد می گردد که می تواند شما را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر کند، بنابراین تمیزی محیط بسیار حائز اهمیت است. قبل از نشستن، محل را آنالیز کنید. آیا فضا تمیز به نظر می رسد؟ آیا آن ها از کلیه پروتکل های ایمنی و بهداشت عمومی، از جمله دستورالعمل های کووید 19 پیروی می نمایند؟ آیا آن ها محل کار و کلیه تجهیزات را بعد از هر بار استفاده برای هر مشتری تمیز می نمایند؟ اگر شک دارید به جای دیگری مراجعه کنید.

آنها از رنگدانه هایی با کیفیت بالا استفاده می نمایند

اینکه چقدر یک میکاپ آرتیست مهارت دارد مهم نیست اگر، او از رنگ ارزان قیمت استفاده می نماید. کیفیت رنگدانه ها بر اساس تولیدنمایندگانشان متفاوت است و یکی از تفاوت های مهم در دوام رنگ است. مهم است که از جوهرهایی استفاده گردد که ماندگاری رنگ آن ها یکسان باشد، بنابراین همه رنگدانه های موجود در جوهر با سرعت یکسان محو می شوند.

چگونه از آرایش دائمی مراقبت کنید؟

شما می توانید بهترین آرایش دائمی را توسط بهترین هنرمند انجام دهید ولی در نهایت اگر به درستی از آن مراقبت نکنید، دیگر بی کیفیت به نظر می رسد و یا آلوده می گردد.

در حین انجام آرایش دائمی یا تتو منافذ کوچکی در پوست شما ایجاد می گردد که می تواند شما را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر کند، بنابراین تمیزی محیط بسیار حائز اهمیت است. قبل از نشستن، محل را آنالیز کنید

به آن موقع بدهید

التیام بیشتر فرآیندهای آرایش های دائمی سه تا پنج روز طول می کشد. در این زمان باید از پوشاندن محل موردنظر با هر چیزی که توسط تکنسین توصیه نشده است مانند لوسیون یا دیگر انواع مواد آرایشی، خودداری کنید. همچنین چند روز طول می کشد تا آرایش روی پوست ثابت گردد و التهاب کاهش یابد پس بلافاصله نتیجه کار را به طور کامل نخواهید دید.

تمام دستورالعمل های مراقبت های بعدی را دنبال کنید

تکنسین باید یک مجموعه چاپی از دستورالعمل های مراقبت های بعدی، در خصوص نحوه تمیز کردن و پوشاندن ناحیه مورد نظر در حین بهبودی را به شما ارائه دهد. این دستورالعمل بستگی به این دارد که شما در چه بخشی جوهرگیری نموده اید، چه روشی را انجام داده اید و سایر عوامل شخصی را شامل خواهد شد. از این دستورالعمل ها پیروی کنید.

آن را با ماسک کثیف نپوشانید

یک اشتباه رایج این روزها پوشاندن صورت تازه تتو شده با ماسک صورت کثیف است. هرگز این اشتباه را مرتکب نشوید زیرا می تواند باکتری را وارد زخم شما کند و باعث ایجاد عفونت یا کند شدن فرایند بهبودی گردد. اطمینان حاصل کنید که تمام پوشش های صورتی که استفاده می کنید، استریل هستند.

از برنزه کردن و آفتاب دریافت خودداری کنید

رنگدانه ها پس از قرار دریافت در معرض آفتاب، تخت های مخصوص برنزه کردن پوست یا هر منبع نور ماورا بنفش، محو می شوند. تا زمانی که آرایش شما بهبود یابد، از این موارد خودداری کنید و سپس هر بار که بیرون می روید از کرم ضد آفتاب بهره ببرید.

برای ترمیم برنامه ریزی کنید

آرایش دائمی باید تقریباً هر شش هفته ترمیم گردد تا بهترین حالت را داشته باشد. پر کردن ابروها یا کشیدن خط چشم با رنگدانه های نیمه دائمی می تواند یک راه چاره کارآمد و مقرون به صرفه برای افرادی باشد که می خواهند استفاده از لوازم آرایش روزانه را کنار بگذارند. فقط مطمئن شوید که داوطلب مناسبی برای انجام این روش هستید، یک تکنسین خوب پیدا کنید و سپس به درستی از آن مراقبت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1615

به "آیا آرایش دائمی بی خطر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آرایش دائمی بی خطر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید