آرمانشهر اصلاح و تربیت، در فیلم یلدا

به گزارش پیکورو، یلدا بیش از اینکه در داخل کشور تحسین یا منتقدان را به همراه داشته باشد، تا به امروز در بسیاری از جشنواره های خارجی حضور داشته و تحسین شده.

آرمانشهر اصلاح و تربیت، در فیلم یلدا

برای بسیاری که نام مسعود بخشی را با ساخت مستند تهران انار ندارد و فیلم بلند یک خانواده محترم به یاد می آورند، دیدن فیلم یلدا در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر کمی غافلگیر کننده بود.

پرداختن به موضوع قصاص یا به تعبیر مسعود بخشی، بخشش در این فیلم و فرمی که برای روایت چنین داستانی انتخاب شد، با ساخته های قبلی بخشی متفاوت است و خودش معتقد است این طرح سمج در تمام سال های بعد از ساخت یک خانواده محترم دست از سرش برنداشت.

بااین حال فیلم یلدا دومین ساخته بلند سینمایی مسعود بخشی که با حضور سرمایه گذاران متعدد خارجی و تهیه کنندگی علی مصفا ساخته شد، آن طورکه باید در جشنواره فیلم فجر دیده نشد و بعد از ماه ها در روز های کرونایی وکم رمق بودن گیشه سینما ها سر از اکران های هنروتجربه درآورد. فیلمی که چند هفته از اکرانش می گذرد و در این مدت مخاطبانی را با خود همراه کرده است.

یلدا بیش از اینکه در داخل کشور تحسین یا منتقدان را به همراه داشته باشد، تا به امروز در بسیاری از جشنواره های خارجی حضور داشته و تحسین شده و به نظر می رسد موضوع قصاص که عموما در فیلم های روز سینمای ایران به آن پرداخته می شود و شاید کمی رنگ تکرار گرفته، برای مخاطبان غیرایرانی همچنان جذابیتش را حفظ کرده است. در ادامه با مسعود بخشی درباره چرایی پرداختن به این سوژه و نقد هایی که قصد مطرح کردنشان را داشته، صحبت کردیم.

پرداختن به ماجرای قصاص اتفاق تازه ای نیست، با این تفاوت که تا به امروز فیلم سازان مختلف، از زاویه های متفاوتی به این موضوع نگاه کرده اند. چه ابعاد متفاوتی از این شرایط برای شما جذاب بود؟ در واقع ترسیم یک موقعیت تازه برای روایت چنین داستانی کمی سخت به نظر می رسد.

موضوع قصاص و اصولا مجازات مرگ یا قانون کهن چشم در برابر چشم تنها یکی از مضامین مطرح شده در فیلم یلداست و در دل موضوع مهم تر و کلی تر بخشش و انتقام جای دارد که موضوعی ازلی ابدی، بدون مرز و عمیقا انسانی است. یلدا چنین قصه ای را با یک برنامه سرگرم کننده تلویزیونی به ظاهر واقعی و با نگاهی کم و بیش انتقادی به رسانه قدرتمند و فراگیر تلویزیون- که فرمانروای اصلاح و تربیت در جهان امروز و کارخانه تولید کیچ است- در هم می آمیزد.

بسیاری از فیلم سازان در لایه های بعدی این قصه ای که ممکن است در نگاه اول کمی کلیشه به نظر برسد، به دنبال این هستند که حادثه را به لایه های عمیق جامعه پیوند بزنند. از این منظر نگاه شما به این قصه چطور بود؟

جامعه امروز ما به تمامی و به وضوح در یلدا حضور دارد، جامعه زنان، با شخصیت های متنوع و پس زمینه های اجتماعی و فرهنگی متفاوت، جامعه میلیونی تماشاگران با پیامک هایشان که چنین برنامه ای پربیننده ترین و سرگرم کننده ترین برنامه تلویزیونشان است، جامعه فرادست، مدیر و مجری و ناظر و سرمایه گذاران پشت پرده و جامعه فرودست که سربه زیری فرسوده پیرمرد آبدارچی و خروش خطرناک مرد موتورسوار کنندگی اش می کنند. یلدا همان قدر که اثری مفهومی است، اجتماعی هم هست.

در نگاه اول به نظر می رسد فرمی که برای روایت این فیلم انتخاب کردید و تصویر یک برنامه تلویزیونی تا حدی می توانست نقد چنین برنامه هایی در رسانه ملی را هم هدف قرار دهد و البته که چنین استنباطی احتمالا در لایه های بعدی تماشای فیلم نهفته است. تا چه حد این موضوع را مد نظر داشتید؟

به هرحال این موضوع هم در دل فیلم هست، نگاهی کلی و انتقادی که البته شامل همه رسانه ها و به ویژه تلویزیون در بحث اصلاح و انقیاد افراد می شود.

در یلدا در پس واقع گرایی مرسوم سینمای این سال ها، تصویری سوررئال نهفته که شایسته تأمل و تفکر تماشاگر دقیق تر است. برنامه تلویزیونی فراواقعی لذت عفو با دکور مدورش، سراسربینی مدرن است که در آن فرد خاطی از هر سو و توسط هر تماشاگری دیده و قضاوت می شود بی آنکه در روشنایی نورافکن ها چیزی ببیند. این اتوپیای اصلاح و تربیت است.

فیلم بیش از اینکه در ایران دیده شود، در بسیاری از جشنواره های خارجی حضور پررنگ و تأثیرگذاری داشت و به نظر می رسد موضوع قصاص همچنان موضوعی جالب برای منتقدان و تماشاگران خارجی است و پرداختن به آن شاید برای مخاطب داخلی کمی رنگ تکرار گرفته است. تحلیل شما درباره این موضوع چیست؟ و بازخورد تماشاگران خارجی درباره فیلم شما چه بوده؟

لطفا بگویید بخشش و نه قصاص. قصاص آنجا وجود ندارد؛ اما بخشش یا لااقل نیاز به آن، بله. البته در آنجا نیز مانند اینجا تماشاگر کم حوصله و تماشاگر دقیق وجود دارد. برای گروه اول همان موضوعات ظاهری قابل درک است و برای گروه دوم، موضوعات عمیق تر فیلم و البته هر دو گروه انسانیت را در فیلم می بینند.

نکته جالب آنکه منتقدان فیلم آنجا بنا به ضرورت جزء گروه دوم قرار دارند؛ اما ظاهرا اینجا بسیاری در گروه اول هستند. به هر شکل برای من، خانه نشینی تمرین پوست کلفت شدن بوده و آموختن اینکه از خوشامد دسته ای آنجا، دلخوش یا از کج فهمی و ستیزه جویی گروهی اینجا، آزرده و پریشان نشوم و کار خودم را به درستی انجام دهم.

این فیلم در بخش خصوصی تهیه شده و از جمله فیلم های مستقلی است که به اکران رسیده و در شرایط مطلوبی هم اکران نشد. کارکردن در چنین فضایی چقدر می تواند ادامه این فرایند و کارکردن در سینمای مستقل و ادامه جهت را سخت کند؟

با این بیماری و شرایط غریب جهان و وانفسای مسائل معیشتی مردم، شِکوه و شکایت بابت اکران نامناسب فعلی به گمانم بیجاست. هدف از ساخت و نمایش یلدا تنها فرهنگی بوده و به همین دلیل تصمیم گرفتیم درآمد حاصل از اکران سینمایی هم صرف آزادی دو زندانی محکوم به اعدام بشود.

مسائل فرهنگی ریشه ای هستند. ما در سینما به تولید انبوه رسیده ایم، اما سالن های سینما محدودند و هر فیلمی را هم که تولید می شود، نمایش نمی دهند، باید سرریز این فیلم ها را جایی عرضه کرد، اما خب نمی توانیم؛ چون وقتی به عرضه کالایی فکر نشده، نتیجه تولید انبوه آن جز روی دست ماندن کالا نیست.

در این میان سینمای مستقل باید جهت خود را برود و راهش را پیدا و هموار کند. گروه هنر و تجربه، خانه و جایگاه بخش عمده ای از سینمای مستقل ماست و نباید کوچک و ضعیف باشد؛ اما متأسفانه هنر و تجربه حتی پیش از شیوع کرونا هم در قرنطینه بود. قرنطینه چیزی که به آن سینمای بدنه یا بدنه سینما یا هر اسم دیگری می گویند و عده ای آن را با هنر سینما اشتباه گرفته اند.

نام علی مصفا به عنوان تهیه کننده معمولا وجاهت خاصی به فیلم می دهد و برای مخاطب پیگیر سینما اتفاق جذابی است. این همکاری چطور رخ داد؟

همه چیز از همکاری صمیمانه ایشان در مستند قالی ایرونی ما در سال 89 شروع شد. بزرگ ترین ویژگی علی مصفا کارکردن در قلب سینمای حرفه ای و تعلق خاطر داشتن به سینمای مستقل با تمایلی درونی و بی ادعا به تجربه گرایی است.

در یلدا ایشان با حضور به موقع، فرایند به طول انجامیده مذاکرات تولید را پایان داد و فیلم ساخته شد و جا دارد از حمایت ایرج تقی پور که نخستین پروانه ساخت فیلم را گرفت و سرکار خانم طائرپور که همیشه حامی سینماست، قدردانی کنم.

برای تجربه دومین فیلم بلند سینمایی، بعد از فیلم نخست که کم سروصدا بود و حاشیه نداشت، چرا چنین موضوعی را انتخاب کردید؟

طرح نخست یلدا را در مراحل پایانی تولید فیلم یک خانواده محترم نوشتم و از توفان های در راه نیز خبر نداشتم! طرح سمجی بود که در تمام این هشت سال و تلاطماتش، محکم ایستاد و ساختش را به من تحمیل کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1155

به "آرمانشهر اصلاح و تربیت، در فیلم یلدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرمانشهر اصلاح و تربیت، در فیلم یلدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید