8 استفاده اشتباه درباره مواد ضد عفونی کننده

به گزارش پیکورو، از انجام این اشتباهات در هنگام ضدعفونی کردن دست ها پرهیز کنید وگرنه نه تنها دست ها ضد عفونی نمی شوند باعث مسائل بسیاری نیز می گردند.

8 استفاده اشتباه درباره مواد ضد عفونی کننده

به گزارش خبرنگاران، با ورود کروناویروس به زندگی ما، استفاده از مواد ضدعفونی نماینده مانند ژل ها و محلول های استریل نماینده، از موارد بهداشت عمومی به شمار می فرایند.

این مواد بهداشتی، ویروس کرونا و دیگر میکروب ها را از بین می برند و حالا دیگر از راه های کنترل و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نیز به شمار می فرایند که توصیه می گردد همه از آنها استفاده نمایند؛ اما با این حال اشتباهاتی در این باره انجام می دهیم که ایرنا زندگی در ادامه به شناسایی آنها خواهد پرداخت.

1. استفاده از ((نوع غلط)) مواد استریل نماینده

همه مواد بهداشتی استریل دست ها، یکسان نیستند. ایده آل ترین مواد ضد عفونی نماینده آنهایی هستند که از 60 درصد اتیل یا 70 درصد الکل تشکیل شده باشند تا بتوانند ویروس ها را تحت تاثیر قرار دهند و آنها را از بین ببرند. بنابراین به هنگام خرید روی محصول را مطالعه کنید. روی بعضی از محصول ها ذکر شده است که روی باکتری ها اثرگذار است یا ویروس ها. شما باید به این مورد دقت بسیاری کنید. در حال حاضر از محصولی بهره ببرید که اثر مستقیم روی ویروس ها دارند نه باکتری ها چون در خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا هستیم. با این حال بهتر است گول امنیت کاذبی که بعضی از تبلیغات می دهند را نخوریم. بعضی از دستمال های مرطوب ادعا دارند که از بین برنده میکروب ها و ویروس ها هستند؛ ولی باید بدانیم که دستمال های مرطوب حتی برای بچه ها هم ضد ویروس و میکروب نیستند. استفاده از محصولاتی که اتانول ندارند، می توانند (در حالت محلول) از روی پوست نیز موجب مسمومیت شوند.

2. در طول مدت مناسب از مواد بهداشتی استفاده نمی کنید (20 ثانیه دست شستن)

طول مدت مناسب یعنی به مواد ضد عفونی نماینده و استریل نماینده مدت زمان لازم برای از بین بردن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها را بدهیم. برای مثال، برای از بین بردن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها باید 20 ثانیه دست های خود را بشوید نه کمتر. در غیر این صورت پاک سازی به طول کامل انجام نمی گردد و دست ها هنوز آلوده هستند.

3. صرفه جویی بیجا؛ استفاده کم از مواد ضد عفونی نماینده

استفاده نکردن یا کم استفاده کردن از مواد ضد عفونی نماینده، به این معنی است که پاک سازی را به طور کامل انجام نمی دهیم و بهداشت را رعایت نمی کنیم. اگر از ظروف عظیم برای شست و شوی دست ها استفاده می کنید یک فشار بر روی پمپ ها کافی است؛ اما از ظروف کوچک استفاده می کنید که به نسبت ظروف عظیم، پمپ های کوچکی نیز دارند فشار 2 الی 4 بار پمپ، کفایت می نماید.

4. ضد عفونی کردن تمام مناطق دست

اگر می خواهید ضد عفونی دست ها و پاک سازی آنها را کامل انجام دهید، بهتر است تمامی نقاط دست ها را استریل کنید. برای مثال، تنها به ضد عفونی کردن و کف و روی دست ها و انگشت ها بسنده نکنید. بین انگشت ها، روی ناخن ها و زیر آنها را باید به مواد ضد عفونی نماینده آغشته کنید.

5. نگهداری از مواد استریل نماینده

باید بدانیم که نباید مواد ضد عفونی نماینده را در معرض نور خورشید و در یخچال قرار دهیم.

6. از مواد ضد عفونی نماینده قبل از غذا خوردن استفاده نکنید

مواد ضد عفونی نماینده به از بین بردن ویروس ها یاری به سزایی می نمایند؛ اما روی پوست از خود مواد شیمیایی به جای می گذارند که نباید وارد بدن شوند. بنابراین، قبل از شستن دست ها برای صرف نهار می توانید از مواد ضد عفونی نماینده بهره ببرید؛ اما بهداشتی نیست که دست ها با مواد شیمیایی ضد عفونی کنید و به سراغ غذا خوردن بروید.

7- مواد استریل نماینده آتش زا هستند

همه مواد استریل نماینده اشتعال پذیر و آتش زا هستند. آنها را در نزدکی فندک و سیگار قرار ندهید. الکل بعد از روی دست ها به حالت گاز در می آید پس حدود 30 دقیقه بعد از استفاده مواد استریل نماینده، می توانید نزدیک فندک و سیگار شوید.

8- وقتی دست ها چرب هستند

وقتی از کرم های چرب نماینده و مرطوب نماینده دست استفاده کردید، مواد ضد عفونی نمی توانند پاک سازی را به خوبی انجام دهند؛ زیرا به پوست دسترسی کامل ندارند. اول باید دست ها را با آب و صابون بشویید و اگر احتیاج شد از مواد ضد عفونی نماینده بهره ببرید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1266

به "8 استفاده اشتباه درباره مواد ضد عفونی کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 استفاده اشتباه درباره مواد ضد عفونی کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید