گنجینه ای به عظمت تاریخ ایران

به گزارش مجله پیکورو، ارتقا استان خوزستان به جایگاه جغرافیای گردشگری ملی و بین المللیاستان خوزستان با وجود ابنیه، بافت ها، تپه ها، مجموعه ها و محوطه های ارزشمند و بی بدیل فرهنگی، تاریخی و جلوه ها و چشم انداز ها طبیعی و خدادادی، گنجینه ای از شگفتی های طبیعی و موزه ای بی نظیر از آثار فرهنگی، تاریخی را که بعضا قدمتی به قدمت تاریخ بشریت داشته و همچون خورشیدی بر تارک جهان امروزی می درخشند، در خود جای داده است. آثار تاریخی بی شمار و منحصر به فردی همچون محوطه جهانی شوش، معبد چغازنبیل،

گنجینه ای به عظمت تاریخ ایران

گنجینه ای به عظمت تاریخ ایران

ارتقا استان خوزستان به جایگاه جغرافیای دنیاگردی ملی و بین المللی

استان خوزستان با وجود ابنیه، بافت ها، تپه ها، مجموعه ها و محوطه های ارزشمند و بی بدیل فرهنگی، تاریخی و جلوه ها و چشم انداز ها طبیعی و خدادادی، گنجینه ای از شگفتی های طبیعی و موزه ای بی نظیر از آثار فرهنگی، تاریخی را که بعضا قدمتی به قدمت تاریخ بشریت داشته و همچون خورشیدی بر تارک دنیا امروزی می درخشند، در خود جای داده است.

آثار تاریخی بی شمار و منحصر به فردی همچون محوطه دنیای شوش، معبد چغازنبیل، سنگ نگاره های ایلامی ایذه، سازه های آبی تاریخی شوشتر، محوطه باستانی جندی شاپور بعنوان تنها دانشگاه ایران باستان، منطقه بریم و بوارده در آبادان قدیمی ترین تلمبه خانه نفت خاورمیانه در دارخوین، وجود چهار رودخانه بزرگ و سواحل نیلگون خلیج همیشه فارس، چهار تالاب بزرگ، دشت شیمبار در مسجدسلیمان، دریاچه سد دز در اندیمشک و آبشار شوی در دزفول تنها گوشه ای از این گنجینه بی نظیر فرهنگی-تاریخی و طبیعی است.

این گستردگی فرهنگی-تاریخی و طبیعی خوزستان را در جغرافیای فرهنگی-تاریخی و طبیعی ملی و بین المللی در جایگاه ویژه و منحصر به فرد قرار داده است.

این جایگاه فرصت بی نظیری را در اختیار استان قرار داده که با توسعه صنعت دنیاگردی در استان از دیدگاه فرهنگی استان را به عنوان یکی از گاهواره های تمدنی در سطح ملی و بین المللی معرفی نموده و از دیدگاه اجتماعی از آثار فرهنگی-تاریخی بعنوان یکی از مولفه های همبستگی و خودباوری ملی بخصوص در میان نسل امروزین ایران اسلامی استفاده نموده و از دید مالی باتوجه به اینکه ورود هر دنیاگرد معادل 15 بشکه نفت درآمدزایی دارد، موجب شکوفایی مالی و کاهش بیکاری و اشتغال زایی خواهد شد و در مجموع توسعه پایدار در صنعت دنیاگردی از اصول و مبانی پیشرفت مالی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی استان می باشد.

اهداف مذکور زمانی به دست می آید که صنعت دنیاگردی در استان خوزستان با تمام ظرفیت های خود گام در راه رشد و توسعه مستمر و همه جانبه نهاده و از تمام امکانات بالقوه استان برای رشد و توسعه خود بهره مند گردد و این مهم حاصل نمی گردد مگر باتوجه به امور ذیل:

● توسعه زیرساختهای دنیاگردی

ایجاد هتل ها، مهمانپذیرها و اقامتگاه های موقت بین راهی که به عنوان نخستین قدم در برای تقویت صنعت دنیاگردی در استان خوزستان شایان توجه است از مقوله زیر ساختها است که باید به آن توجه گردد. شرایط موجود حاکی از آن است که کمیت تخت های هتلی استان با آنچه که به آن نیازمندیم همخوانی نداشته و با رسیدن به شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم.با نگاهی دقیق به منطقه ها هدف دنیاگردان ورودی به استان خوزستان می توان به فقدان تخت هتلی مورد نیاز پی برد.

از سوی دیگر باتوجه به فاصله شهرهای استان خوزستان از یکدیگر نیاز به مجتمع های بین راهی، که مجموعه کاملی از رستوران، مغازه های مختلف، نمازخانه، پمپ بنزین و سایر سرویس های مورد نیاز دنیاگردان است، به وضوح مشاهده می گردد.

برای رسیدن به شرایط مطلوب و قابل قبول که همان تبدیل استان خوزستان به استانی که نیاز به هتل و مراکز اقامتی می باشد، باید تمامی دستگاه های ذیربط با برنامه ریزی مدون و هماهنگی شرایط و امکانات لازم برای سرمایه گذاران بخش خصوصی بمنظور ارتقا کمی و کیفی هتل ها و اقامتگاه ها فراهم گردد و به موازات آن برای استانداردسازی تاسیسات موجود دنیاگردی در استان بر طبق استانداردهای فنی کیفیت خدمات دنیاگردی، بمنظور رسیدن به استانداردهای دنیای و جلب رضایت دنیاگردان داخلی و خارجی اقدام کرد.

یتوسعه شبکه راهها و حمل و نقل که از دیگر مقوله زیرساختهای توسعه دنیاگردی است که شبکه راه ها و سیستم حمل و نقل در کشور با سی قرن قدمت یکی از قدیمی ترین شبکه جاده ای و حمل و نقل در دنیا است که موجب توسعه مبادلات فرهنگی-تجاری و آشنایی سایر ملل و فرهنگ و تمدن غنی ایرانی شده است.

با وجود شبکه جاده ای خوب در استان خوزستان بسیاری از منطقه ها هدف دنیاگردی در استان از قبیل آبشار شوی، آبشار شیوند، سنگ نگار فنگ اژدر و قلعه ها زره و کوران در اندیمشک فاقد جاده دسترسی مناسب است که لازم است با هماهنگی دستگاه های ذیربط جاده های مناسبی برای سهولت دسترسی دنیاگردان با اولویت در دستور کار قرار گیرند و از سوی دیگر با توسعه کمی و کیفی سیستم حمل و نقل، استانداردهای وسایل نقلیه جاده ای و بین شهری، توسعه شبکه راه آهن و احداث فرودگاه های کوچک امکان دسترسی آسان دنیاگردان را به منطقه ها فرهنگی-تاریخی و طبیعی استان فراهم گردد.

تبلیغات

نقش تبلیغات دنیاگردی به منظور معرفی آثار فرهنگی-تاریخی، جلوه های طبیعی و خدادادی، آداب و رسوم و صنایع دستی یک کشور و جذب دنیاگردان داخلی و خارجی به منطقه ها هدف دنیاگردی بر کسی پوشیده نیست. به عبارت دیگر بدون تبلیغات دنیاگردی هیچ کجای دنیا برای هیچ دنیاگردی شناخته شده نیست بنابراین استفاده از این ابزار برای معرفی جاذبه های کشوری مثل ایران با فرهنگ و تمدنی چند هزار ساله و به تبع آن استان خوزستان به عنوان یکی از گهواره های تمدن دنیای امروزه باید بیش از پیش مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

در مقایسه ای با یکی از شهرهای کانادا که از نظر وسعت و جمعیت یک چهارم اهواز بوده لکن دارای سیصد سایت دنیاگردی است ضعف تبلیغات و عقب بودن از استانداردهای دنیای تبلیغات و لزوم توجه و اهتمام بیشتر به این موضوع به یک موضوع اهم فی الاهم و روزانه تبدیل می گردد که در این خصوص لازم است با راه اندازی سایتهای متعدد دنیاگردی، استفاده از نشریات، چاپ محصولات فرهنگی در مقیاس وسیع، دعوت از شبکه های دیداری و شنیداری بین المللی برای معرفی فرهنگ غنی استان در سطح بین الملل گامهای بلند و اصولی برداشت.

● حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی

میزبانی دنیاگردان داخلی و خارجی بدون توجه به سرمایه گذاران بخش خصوصی که توانایی بالقوه ای در ایجاد تاسیسات دنیاگردی استاندارد و اجرای برنامه های دنیاگردی داخلی و خارجی دارند و عدم دخیل نمودن آنان در این زمینه، رویایی بیش نیست.

فعالیت بخش خصوصی در صنعت دنیاگردی که دارای تخصص، تجربه و دانش فنی لازم است به عنوان یک راهبرد اساسی در دستور کار دولت قرار گرفته و دولت کلیه تلاش خود را جهت تسهیل شرایط و امکانات فعالیت این بخش از اقتصاد کشور در زمینه صنعت دنیاگردی از سالهای قبل آغاز شده و هم اکنون نیز بطور سیستماتیک و سریع پیگیری می نماید.

به گزارش میراث فرهنگی، استان خوزستان که بعللی امکان لازم برای جذب سرمایه گذاران بخش دنیاگردی را ندارد هم اکنون با اهتمام دولت به مقوله دنیاگردی و تخصیص منابع مالی و غیرمالی کافی به استان فرصتی بی نظیر را برای استفاده از تجارب و تخصص بخش خصوصی بمنظور توسعه صنعت دنیاگردی را در دست دارد که لازم است با هماهنگی و همکاری کلیه دستگاههای ذیربط زمینه فعالیت این بخش در استان خوزستان بیش از پیش فراهم گردد.

● هماهنگی میان دستگاه های اجرایی ذیربط

هماهنگی میان دستگاه های اجرایی در اجرای برنامه های دنیاگردی نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت دنیاگردی دارد.

این هماهنگی می بایست به گونه ای باشد که هر دستگاه ذیربط در چهارچوب شرح وظایف و فعالیت خود اقدام به ارائه بهترین خدمات و استفاده از فن آوری روز دنیا درخصوص سرویس دهی به دنیاگردی داخلی و خارجی نماید.

بطور مثال پس از اینکه منطقه ای یا مکانی برای استفاده دنیاگردان مشخص و تعریف شد کلیه دستگاههای ذیربط با برنامه ای زمان بندی شده و هماهنگی اقدام به احداث امکانات مورد نیاز را در منطقه بنماید تا سایر عوامل دخیل در صنعت دنیاگردی مانند سرمایه بخش غیردولتی سریعا وارد منطقه شده و امکانات موردنیاز دنیاگردان را تاسیس نماید. دنیاگردی موج سهمگین این هزاره است که کره زمین را در برگرفته و به همین زودی ها فلات آریایی را نیز در برمی گیرد.

بنابراین سهم کشور و علی الخصوص استان خوزستان از این موج مثبت باید تعریف شده و مطالبه گردد تا مردم شریف خوزستان بهره بحق خود را از پاک ترین صنعت دنیا برداشت نمایند. از سوی دیگر موضوع دنیاگردی درحال تبدیل شدن به یک فرهنگ و نیاز جامعه بوده و انتظارات مردم بمنظور برخورداری از بهترین امکانات و ابعاد مختلف این صنعت درحال بالا رفتن است که استانداری خوزستان آمادگی خود را بمنظور همکاری لازم و رفع نمودن موانع توسعه زیرساختهای استان و ارتقا استان خوزستان به جایگاه واقعی خویش در جغرافیای دنیاگردی ملی و بین الملل اعلام می دارد.

منبع: راسخون
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1841

به "گنجینه ای به عظمت تاریخ ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنجینه ای به عظمت تاریخ ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید