نوشیدن بیش از میزان آب چه بلایی سرمان می آورد؟

به گزارش مجله پیکورو، آب یکی از مایعات ضروری برای بدن است و باید به مقدار کافی نوشیده گردد، اما زیاده روی در نوشیدن آب نیز خطراتی دارد که در ادامه به عوارض نوشیدن آب زیاد اشاره می گردد.

نوشیدن بیش از میزان آب چه بلایی سرمان می آورد؟

به گزارش بهداشت نیوز، بار ها و بار ها شنیده ایم که نوشیدن آب کافی، مغزمان را به کار می اندازد، پوستمان را شفاف می نماید و احتمال دچار شدنمان به بسیاری از بیماری ها را کمتر می نماید. درست است!

نوشیدن آب کافی، آن هم در روز های گرم تابستان، بدنمان را از بیماری های زیادی نجات می دهد، اما اگر در مصرف مایعات زیاده روی کنیم چه؟ بدن ما تا چه مقدار آب را می تواند تحمل کند و زیاده روی در نوشیدن آن، چه عوارضی را به همراه می آورد؟

بله! باید نگران باشید! شما برای دفع سموم بدنتان مدام آب می نوشید، اما زیاده روی در این کار، دقیقا تاثیر عکس بر سلامتتان می گذارد.

نوشیدن بیش از مقدار آب، سدیم مورداحتیاج خون را دفع می نماید و نوعی مسمومیت را در بدنتان ایجاد می نماید. این اتفاق در شرایط سلول هایتان اختلال ایجاد نموده و حتی جان شما را تهدید می نماید. نوشیدن بیش از مقدار آب و دفع سدیم از بدن، زمینه را برای تورم بافت ها فراهم نموده و حتی احتمال تورم کشنده مغز را بالا می برد.

به رنگ ادرار توجه کنید

بعضی ها می گویند سفید شدن ادرار نشانه سلامتی است. اما از نظر متخصصان، این شرایط نشانه زیاده روی شما در نوشیدن آب است. واقعیت این است که بی رنگ بودن ادرار، یکی از زنگ خطر هایی است که باید جدی گرفته شود.

بیشتر از هشت بار ادرار می کنید؟

بدن هر فرد واکنش متفاوتی به نوشیدن مایعات نشان می دهد. در حالی که بعضی از افراد به نوشیدن 10 لیوان آب در روز احتیاج دارند، بعضی دیگر تنها با نوشیدن شش یا هفت لیوان آب، احتیاج بدنشان را رفع می نمایند. زیاد از حد ادرارکردن، یکی از نشانه های مصرف بی رویه آب است. شما در هر روز، باید شش تا هشت بار ادرار کنید و افزایش این مقدار، به معنای دفع مواد ضروری بدنتان است.

حالت تهوع را جدی بگیرید

در حالی که کم آبی بدن می تواند شما را گیج و خسته کند، بیش از مقدار آب نوشیدن تهوع، اسهال و استفراغ را تشدید می نماید. وقتی کلیه هایتان از پس دفع مازاد آب برنمی آیند، بدنتان برای خارج کردن آن ها در پی راه های دیگری می شود.

سردرد همواره نشانه کم آبی نیست

اگر در روز های گرم و پرمشغله، آب کافی ننوشید، احتمالا سردرد و سرگیجه رهایتان نمی نماید. اما سردرد همواره نشانه کم آبی بدن نیست. همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد، مصرف بیش از حد آب احتمال تورم مغز را بالا می برد و فشار آوردن مغز به جمجمه، باعث سردرد و مسائل جدی تری می شود.

علت اسپاسم عضلاتتان همین است

بیش از مقدار آب نوشیدن، تعادل الکترونی بدنتان را برهم می زند. این اتفاق عوارض متعددی را به همراه می آورد که ضعف ماهیچه ها و گرفتگی آن ها تنها بخشی از عوارضش است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2071

به "نوشیدن بیش از میزان آب چه بلایی سرمان می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدن بیش از میزان آب چه بلایی سرمان می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید