موج تازه شیوع ویروس کرونا می تواند فرایند بهبود اقتصاد جهانی را مختل کند

به گزارش پیکورو، بسیاری از اقتصاددانانی که در نظرسنجی اخیر رویترز شرکت کردند، هشدار دادند که جهش مجدد آمار مبتلایان به کووید-19 خطر بزرگی برای اقتصاد جهانی قلمداد می گردد و می تواند اقتصاد جهانی را از راستا بهبود خارج کند.

موج تازه شیوع ویروس کرونا می تواند فرایند بهبود اقتصاد جهانی را مختل کند

این اقتصاددانان که اغلب به چشم انداز اقتصاد دنیای بسیار خوش بین هستند در حالی درباره خطر توقف فرایند بهبود اقتصاد دنیای بر اثر جهش مجدد آمار مبتلایان به کووید-19 هشدار داده اند که طی 10 ماه اخیر به لطف بسته ها محرک اقتصادی متوالی، نرخ های بهره نزدیک به صفر و شروع توزیع واکسن کرونا در دنیا 33 تریلیون دلار به ارزش بازارهای سهام -که طی سه ماهه نخست سال 2020 به شدت آسیب دیده بودند- افزوده شده است.

نظرسنجی رویترز از حدود 500 اقتصاددان آسیایی، اروپایی و آمریکایی حاکی از این است که پیش بینی اغلب آنها از رشد اقتصادی دنیا در مقایسه با نظرسنجی های قبلی بدون تغییر مانده و یا تعدیل اندکی نشان می دهد.

از میان این 500 اقتصاددان، 155 نفر به یک سؤال اضافی مبنی بر اینکه آیا از نظر آنها شروع موج تازه ای از شیوع ویروس کرونا در دنیا می تواند اقتصادی دنیای را از ریل بهبود خارج کند یا خیر، پاسخ دادند که پاسخ 95 نفر از آنها (بیش از 61 درصد) مثبت بود.

ادیتیا بیهیو، کارشناس حوزه اقتصاد دنیا در بانک آو آمریکا، در این خصوص تأکید می نماید: ماه های آینده به شدت برای اقتصاد دنیای و سلامت عمومی در سطح دنیا مهم و سرنوشت ساز است. در حالی که توزیع واکسن کرونا در سراسر دنیا شروع شده است، ما با گونه های جدیدی از ویروس کرونا روبرو هستیم که محتمل است نرخ شیوع بالاتری داشته باشند. عظیمترین ریسک برای اقتصاد دنیای این است که ثابت گردد واکسن های موجود در برابر گونه های جدید ویروس کرونا بی تأثیر هستند. به طور کلی ظهور گونه ای جدید از ویروس کرونا که در برابر واکسن مقاوم باشد، می تواند دست کم یک دوره سه ماهه را از اقتصاد دنیای بگیرد.

اقتصاددانانی که در نظرسنجی ماه ژانویه رویترز شرکت داشته اند، نرخ رشد فراوری ناخالص دنیا در سال 2021 را به طور متوسط 5.3 درصد پیش بینی نموده اند که نسبت به پیش بینی قبلی آنها تفاوتی نشان نمی دهد. اما پیش بینی آنها از نرخ رشد اقتصادی دنیا در سال 2022 از 3.5 درصد در نظرسنجی قبلی، به 4 درصد رسیده است. البته پیش بینی های آنها مبتنی بر این است که سیاست های پولی متناسب با شرایط اقتصادی از سوی بانک های مرکزی اتخاذ گردد و اصلاح چشمگیری در شاخص بازارهای اقتصادی دنیا رخ ندهد.

پیش بینی اقتصاددانان حاضر در نظرسنجی اخیر رویترز از نرخ رشد اقتصادی دنیا در سال های 2021 و 2022 اندکی از پیش بینی صندوق بین المللی پول -که نرخ رشد اقتصادی دنیا در سال های مذکور را به ترتیب 5.5 درصد و 4.1 درصد پیش بینی نموده است- کمتر است، اما در هر صورت از امیدواری آنها به عملکرد قابل قبول اقتصاد دنیای طی امسال و سال آینده میلادی حکایت دارد.

جانت هنری، اقتصاددان ارشد بخش اقتصاد دنیا در شرکت خدمات اقتصادی و بانکداری HSBC، در این رابطه خاطرنشان می نماید: پیشرفت های چشمگیر در حوزه فراوری واکسن کرونا در ماه های نوامبر و دسامبر موجب کاهش نااطمینانی ها و افزایش امیدواری ها به بازگشت زندگی به حالت عادی طی 12 ماه آینده شده است. اما در کوتاه مدت اوضاع چندان هم امیدوارنماینده نیست. عملاً چشم انداز کوتاه مدت بسیاری از اقتصادهای پیشرفته دنیا به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا و وضع محدودیت های جدید، تضعیف شده است.

محرک های اقتصادی

بر اساس نظرسنجی رویترز، آمریکا که تا به امروز شاهد مرگ بیش از 430 هزار نفر از شهفرایندان خود بر اثر ابتلا به ویروس کووید-19 بوده و اقتصادش به شدت آسیب دیده است، می تواند به یاری بسته اقتصادی 1.9 تریلیون دلاری جو بایدن بهبود قابل توجهی را در حوزه اقتصادی تجربه کند.

جیمز نایتلی، اقتصاددان ارشد بخش اقتصاد بین الملل مؤسسه تحقیقات اقتصادی ING، در این خصوص می گوید: یک واکسن، یک محرک اقتصادی عظیم، حمایت های مستمر فدرال رزرو و رویکرد بین المللی دولت جدید در قبال متحدان و شرکای تجاری می تواند شرایط را برای بهبود قدرتمندانه اقتصاد در سه ماهه دوم سال 2021 فراهم کند.

اما اغلب اقتصاددانان حاضر در نظرسنجی اخیر رویترز معتقدند که اقتصاد بحران زده منطقه یورو منفعت چندانی از بسته سیاستی جدید بانک مرکزی اروپا نخواهد برد. به همین دلیل است که پیش بینی آنها از نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماهه نخست امسال میلادی تقریباً به نصف رقم قبلی تعدیل شده است.

از طرف دیگر اقتصاددانانی که در نظرسنجی اخیر رویترز شرکت داشته اند، بعید می دانند که بانک های مرکزی مهم دنیا بتوانند طی سه سال آینده به نرخ تورم هدف گذاری شده خود دست یابند. اما نگرانی اصلی آنها به اقتصادهای نوظهور دنیا مربوط می گردد؛ کشورهایی که طی سال های اخیر بار رشد اقتصادی دنیا را به دوش کشیده اند.

اگرچه اقتصاددانان حاضر در نظرسنجی رویترز انتظار دارند که اقتصاد چین در امسال میلادی 8.4 درصد رشد کند و بالاترین نرخ رشد خود در یک دهه اخیر را به ثبت برساند، اما حتی این رشد قابل توجه برای جبران رشد اندک اقتصاد چین در سال گذشته (در مقایسه با فرایند 30 ساله) کفایت نخواهد کرد.

این اقتصاددانان همچنین پیش بینی می نمایند که اقتصاد هند به لطف سیاست های حمایتی دولت این کشور سال خوبی را پشت سر خواهد گذاشت، اما بازگشت اقتصاد هند به سطح پیش از بحران کرونا نیز دست کم دو سال به طول خواهد انجامید. در خصوص اقتصاد برزیل اما نگرانی های بیشتری وجود دارد زیرا تنش های اقتصادی بر اقتصاد این کشور که در حال حاضر با موج دوم شیوع ویروس کرونا نیز دست وپنجه نرم می نماید، سایه افکنده است.

دیوید ریس، اقتصاددان ارشد حوزه اقتصادهای نوظهور در شرکت سرمایه گذاری شرودرز، در این خصوص می گوید: در بین اقتصادهای نوظهور، چین فعلاً پیشتاز است. به جز چین که محتمل است حتی به تورم منفی نزدیک گردد، اغلب اقتصادهای نوظهور احتمالاً دوره گذرایی از رشد تورم به ویژه در مواد غذایی را تجربه خواهند کرد. اما وقتی این دوره بگذرد و نرخ شد نیز به سطح عادی بازگردد، بانک های مرکزی این کشورها عجله چندانی برای لغو سیاست های انبساطی به خرج نخواهند داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1444

به "موج تازه شیوع ویروس کرونا می تواند فرایند بهبود اقتصاد جهانی را مختل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج تازه شیوع ویروس کرونا می تواند فرایند بهبود اقتصاد جهانی را مختل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید