معرفی جاذبه های گردشگری هند ، سفر مجازی به هندوستان (قسمت اول) (تور هند ارزان)

به گزارش مجله پیکورو، در این مطلب از جاذبه های گردشگری هند و منطقه ها تماشای هند برایتان می گوییم. هندوستان سرزمین درخشانیست که سرشار از تناقض های تکان دهنده است. در کشور هندوستان، دنیای مدرن و دنیای سنتی با یکدیگر تلاقی پیدا می نمایند. هندوستان که هفتمین کشور دنیا از نظر وسعت و دومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت است، میراث غنی و پرباری را در بر دارد که نتیجه تاثیر فرهنگ ها و مذاهب گوناگون در طی قرن های متمادی است. برترین تجربه گردشگران از سفر به هند، داشتن فرصت بازدید بناهای مقدس و دیدار های معنوی با اشخاص روحانیست. همچنین کسانی که عاشق طبیعت هستند، از سواحل آفتابی، پارک های جنگلی ملی و منطقه ها حفاظت شده بسیار هیجان انگیز کشور هندوستان کمال لذت را می برند. از تاج محل Taj Mahal باشکوه در شهر آگرا Agra تا بناهای مقدس هرماندیر صاحب Harmandir Sahib (معبد طلایی Golden Temple سابق) در آمریتسار Amritsar و مسجد Mecca Masjid در حیدرآباد Hyderabad، بازدید نمایندگان از هند، به هر طرف که رو نمایند، گنجینه ای از ثروت های معنوی، فرهنگی و تاریخی کشور هندوستان را کشف و مشاهده خواهند کرد. در این مطلب به نام بردن و معرفی این گنجینه های باشکوه و ارزشمند می پردازیم تا اگر زمانی به سرتان زد از سرزمین نژادها، زبان ها، آیین ها، و فرهنگ های گوناگون و بزرگترین دموکراسی دنیا تماشا کنید، بدانید با چه چیزهایی روبرو خواهید شد.

معرفی جاذبه های گردشگری هند ، سفر مجازی به هندوستان (قسمت اول) (تور هند ارزان)

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ارزان ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

1. تاج محل در آگرا هندوستان The Taj Mahal, Agra

تاج محل هندوستان نه تنها شناخته شده ترین بنا در هندوستان به شمار می رود، از آن به عنوان مشهور ترین سند و سمبل قدرت عشق در دنیا نیز یاد می شود. ساخت این زیباترین آرامگاه دنیا که یکی از جاذبه های گردشگری هند و منطقه ها تماشای هند است، نامش را از نام ممتاز محل ، همسر محبوب امپراطور شاه دنیا گرفته اند، از زمان مرگ این بانو در سال 1631 شروع شد و حدود 20000 کارگر ، نزدیک به 22 سال کار کردند تا ساخت آن را به انتها برسانند. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده است و برادران ایرانی به نام و برادرش استاد حمید لاهوری سازنده آن بوده اند.در این بنا، بسیاری از عناصر معماری اسلامی شامل طاق ها، مناره ها، گنبد پیاز شکل و خطاطی سیاه رنگ منبت کاری شده اطراف ورودی بنا به کار رفته اند. اما عمده قسمت های تاج محل، از سنگ مرمر سفید ساخته شده و با منبت کاری های ظریف و نقش و نگار های گل دار، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند یشم، لاجورد، الماس و صدف تزئین شده است.

نکته مهم : برترین زمان بازدید از این بنای پرآوازه و زیبا در سفر به هند، که یکی از جاذبه های گردشگری هند و منطقه ها تماشای هند است، هنگام طلوع یا غروب آفتاب است. به این دلیل که فضای اطراف این بنا، به دلیل تغییر زاویه نور و رنگ ها به طرز خارق العاده ای دگرگون می شود. اگر برایتان امکان دارد، سعی کنید نمای زیبای انعکاس تاج محل هندوستان در رود جمنا Yamuna را از دور تماشا کنید.

2. شهر مقدس بنارس هندوستان The Holy City of Varanasi

شهر مقدس بنارس Varanasi که یکی از جاذبه های گردشگری هند، منطقه ها تماشای هند و اصلی ترین مراکز زیارتی هندوهاست، خیلی وقت است که با رودخانه بزرگ گنگ Ganges River که از مهم ترین سمبل های مذهبی هندوها به شمار می رود و در کنار آن قرار گرفته است شناخته می شود. این شهر که پیدایش آن به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح می رسد، یکی از قدیمی ترین شهر های دارای سکنه در دنیا است. بعلاوه از شهر های مهم تاریخی، فرهنگی و تجاری هندوستان به شمار می رود. دلایل بسیاری برای لزوم بازدید از این شهر در سفر به هند وجود دارد. یکی از این دلایل، گشت و گذار در منطقه Old Quarter در مجاورت رود گنگ است که در آن می توانید معبد Kashi Vishwanath Temple را بیابید. این معبد که یکی از مشهور ترین معابد هندوها در هندوستان است در سال 1780 میلادی ساخته شده است. حمام گرفتن در رود گنگ برای هندوها اهمیت بسیار بالایی دارد و به همین خاطر، مکان های بی شماری به نام گات Ghat (قسمت های پلکانی که پله های آنها در آب رود فرو می روند) وجود دارند که مومنان در آنجا قبل از انجام مراسم دعا خوانی حمام می نمایند. آنطور که گفته شده، بنارس دارای بیش از 100 گات است که بزرگ ترین آنها ، گات Dasashvamedh Ghat و گات Assi Ghat هستند (بویژه دومی که در تقاطع رود گنگ و آسی قرار گرفته، بسیار مقدس شمرده می شود). مکان دیگری که ارزش بازدید دارد، دانشگاه Banaras Hindu University هندوستان است که در سال 1917 میلادی تاسیس شده است و بخاطر کتابخانه بسیار بزرگ آن که دارای بیش از یک میلیون کتاب است، شناخته می شود. بعلاوه موزه فوق العاده Bharat Kala Bhavan که کلکسیون های جالبی از نقاشی های مینیاتور، مجسمه های گوناگون، نسخه های خطی نوشته شده روی برگ نخل و نمایشگاه های تاریخ محلی را در معرض دید عموم گذاشته است.

3. هارماندیر صاحب : معبد طلایی آمریتسار Harmandir Sahib: The Golden Temple

شهر آمریتسار Amritsar که یکی از جاذبه های گردشگری هند و منطقه ها تماشای هند هست، در سال 1577 به وسیله گورو رام داس Ram Das (یکی از پیشوایان مذهبی و سیاسی سیک ها) ساخته شده و کانون فرهنگی تاریخی مهم پیروان آئین سیک است. بزرگ ترین و اصلی ترین جاذبه این شهر، هارماندیر صاحب Harmandir Sahib یا همان دربار صاحب (به معنی خانه خدا) است که در سال 1604 ساخته شده است و بخاطر رویه تزئینی طلایی و بسیار زیبایی که دارد با نام زیبای معبد طلایی Golden Temple نیز خوانده می شود. این معبد که مقدس ترین زیارتگاه از خیل زیارتگاه های سیک ها در کشور هندوستان محسوب می شود (و البته بسیاری از هندوها و مردم آیین و مذاهب دیگرا را نیز به خود جذب می نماید)، با ترکیبی از سبک های اسلامی و هندو ساخته شده است. قسمت پایینی ساختمان که از مرمر ساخته شده، دارای منبت کاری ها و تزئینات گلدار و با موتیف حیوانات است، در حالی که گنبد بزرگ و طلایی این بنا، به شکل یک گل نیلوفر (گلی مقدس در مذهب هندو و بودایی) است، سمبلی از پاکی سیک ها. مسافران هندوستان در سفر به هند، علاوه بر این که از تماشای معماری با شکوه آن لذت می برند، تحت تاثیر فضای بسیار معنوی آن قرار می گیرند. این تاثیر با شنیدن دعاهایی که از کتاب مقدس سیک ها بصورت مداوم خوانده و صدای آن در کل مجموعه پخش می شود افزایش می یابد.

4. شهر طلایی، در جیسلمیر هندوستان Golden City of Jaisalmer

شهر طلایی جیسلمیر Golden City of Jaisalmer که یکی از جاذبه های گردشگری هند و منطقه ها تماشای هند هست، بخاطر شن و سنگ های شنی زرد رنگ استفاده شده در ساختمان های آن، با نام مستعار شهر طلایی خوانده می شود. پناهگاه پر آرامشی با معماری قدیمی باشکوه است که از شن های طلایی بیابان تار Thar Desert (بیابانی بزرگ در منطقه خشک قسمت شمال غربی شبه قاره هندوستان) برآمده است. این شهر که زمانی یک پایگاه نظامی بود، اکنون پر از عمارت های قدیمی فوق العاده، دروازه های باشکوه و بعلاوه قلعه بزرگ جیسلمیر Jaisalmer Fort است. این قلعه که با عنوان قلعه طلایی نیز شناخته می شود، بنای قرن دوازدهمی ترسناکیست که با ارتفاع زیاد بر روی شهر قد کشیده است. قلعه جیسلمیر، علاوه بر کاخ ها، معابد و خانه های قدیمی سالم، دارای 99 سنگر و دروازه های بزرگی است که همگی به حیاط مرکزی آن منتهی می شوند؛ جایی که کاخ هفت طبقه ماهاراجا Maharajas Palace در آن قرار گرفته است. ساخت این کاخ در اوایل قرن شانزدهم میلادی شروع شده و تا قرن نوزدهم میلادی، بخش هایی به وسیله حاکمان متوالی به آن اضافه شده است. در حال حاضر، بازدید از بعضی قسمت های کاخ ماهاراجا برای عموم آزاد است. از جمله بخش هایی که با کاشی های ایتالیایی و چینی تزئین شده و درب های سنگی که با ظرافت تراش کاری شده اند، و بعلاوه تعدادی معبد جین که قدمت آن ها به قرن های دوازدهم تا شانزدهم برمی شود. هر یک از این معابد با مرمر مرغوب و تمثال های سنگ ماسه ای، نسخه های خطی از جنس برگ درخت نخل و سقف های نقاشی شده با رنگ های شاد تزیین شده اند. بخاطر داشته باشید حتما از کتابخانه 1000 ساله و خوب محافظت شده گیان باندار Gyan Bhandar که دارای تعداد زیادی نسخه های خطی و عتیقه جات مربوط به قرن شانزدهم است تماشا کنید. بازدید از این شهر طلایی را در سفر به هند، به هیچ وجه نباید از دست داد.

5. قلعه سرخ ، دهلی نو هندوستان The Red Fort, New Delhi

قلعه باشکوه سرخ Red Fort که یکی از جاذبه های گردشگری هند و منطقه ها تماشای هند است، در سال 1648 به وسیله شاه دنیا به عنوان اریکه پادشاهی امپراطوری مغول ساخته شد (و تا سال 1857 در این نقش باقی ماند). این قلعه سرخ رنگ هلالی شکل باشکوه که در دهلی نو واقع شده است، به خاطر سنگ های سرخ به کار رفته در ساختمان آن به نام قلعه سرخ یا لال قلعه (لال در زبان هندی به معنای سرخ است) خوانده می شود. این قلعه، در منطقه بزرگی با وسعت بیش از دو کیلومتر مربع گسترده شده و سرتاسر آن با یک خندق بزرگ احاطه شده است. قسمت های جالب توجه این قلعه، دو دروازه بزرگ آن هستند: دروازه تحسین برانگیز لاهور Lahore Gate (ورودی اصلی قلعه) و دروازه دهلی Delhi Gate که استادانه تزیین شده و زمانی برای تشریفات مراسم و جشن های مختلف امپراطور استفاده می شده است. یکی از جالب ترین قسمت های بازدید از این قلعه، گردش در چاتا چوک Chatta Chowk، بازار سرپوشیده قرن هفدهمی است که همه چیز از جواهرات گرفته تا لباس های ابریشمی و بعلاوه سوغاتی ها و مواد غذایی در آن به فروش می رسد. درست است که خودتان به تنهایی قادر هستید به گشت و گذار در قلعه بپردازید؛ اما برای بازدید از آن، تورهای راهنما ارائه می شوند که اطلاعات جذابی از زندگی و دوران شاه دنیا در اختیار بازدید نمایندگان می گذارند. از جمله بازدید از سالن زیبای مرمری سفید رنگ Hall of Public Audiences (Diwan-i-Am) (دیوان عام)، مکانی که شاه دنیا در آن، اشخاص را به دیدار می پذیرفته است.

نکته مهم: سعی کنید در سفر به هند، حتما نمایش صدا و نور، که هر بعدازظهر برگزار میشود و وقایع مهم رخ داده در تاریخ وجود این قلعه را نشان می دهد ببینید.

منبع: همگردی
انتشار: 16 دی 1401 بروزرسانی: 16 دی 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2169

به "معرفی جاذبه های گردشگری هند ، سفر مجازی به هندوستان (قسمت اول) (تور هند ارزان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه های گردشگری هند ، سفر مجازی به هندوستان (قسمت اول) (تور هند ارزان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید