فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

به گزارش پیکورو، درد یا کاهش انعطاف پذیری گردن از علل اصلی بیماری دیسک گردن یا آرتروز گردن می باشد اما این دو بیماری تفاوت هایی با هم دارند و معمولا هر دو در سنین بالا ایجاد می شود.

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، هیچ چیز تا ابد دوام نمی آورد، به خصوص بدن انسان. دهه ها خم کردن، بلند کردن، و چرخاندن واقعا می تواند آسیب هایی را به گردن شما برساند. با در نظر دریافت تمام این فشارهای تکراری، تعجبی ندارد که در حدود دو سوم مردم در برخی از نقاط زندگیشان درد گردن را تجربه می کنند با این حال، بیماری دیسک گردنی بیش از یک درد در گردن است.

یک فرآیند انحطاط می تواند باعث ایجاد درد متشعشع کننده و نیز بی حسی و ضعف در شانه ها، بازوها و دست شما گردد. این ناراحتی و از دست دادن تحرک می تواند تاثیر عمده ای بر زندگی، خانواده و کیفیت زندگی شما داشته باشد.

بیماری دیسک گردن چیست؟

دیسک گردن:جذب کننده های شوک طبیعی

ستون فقرات گردنی در گردن شما از هفت استخوان تشکیل شده که مهره نامیده می شوند، که دیسک ها با یک ماده ژله ای بالشتک پر شده است. دیسک گردنی شما باعث حرکات راحت و نرم گردنتان می گردد. بدون دیسک ها، ستون فقرات بسیار خشک خواهد بود.

همچنین بالشتک بعنوان جذب کننده شوک عمل می کنند.در طول زمان، این جذب کننده طبیعی، فرسوده می گردد و می تواند شروع به فاسد شدن کند. فضای بین مهره ها نازک می گردد و ریشه های عصبی فشرده می شوند. این فرآیند به عنوان بیماری انحطاط دیسک شناخته می گردد.

تحقیقات نشان می دهد که در حدود 25 درصد از افراد بدون علایم زیر 40 سال و 60 درصد در بالای 40 سال دارای درجه ای از این بیماری هستند. با پیشرفت این بیماری، گردن انعطاف پذیری اش کم می گردد و ممکن است درد و سفتی گردن را به ویژه در اواخر روز احساس کنید.

دیسک گردن در سنین بالای 40 سال

هنگامی که دیسک شکسته می گردد و یا بیرون می زند، فشار بر رشته نخاعی یا ریشه های عصبی وارد می گردد، اگرچه بیماری دیسک گردنی به طور کلی یک فرآیند آهسته است، یک فتق دیسک گاهی می تواند پس از آسیب و یا ضربه به گردن، به سرعت رخ دهد.

رایج ترین و آشکارترین علایم بیماری انحطاط دیسک، درد و سفتی گردن است. زمانی که یکی از این شرایط بر روی یک یا چند اعصاب که از نخاع حرکت می کند فشار می آورد، شما می توانید درد، بی حسی و یا ضعف بر روی شانه و بازوها و دست خود حس کنید.

درد و سفتی گردن از علائم بیماری انحطاط دیسک

تشخیص بیماری انحطاط دیسک

برای تشخیص بیماری انحطاط دیسک خود، پزشک ابتدا یک سابقه پزشکی برای پیدا کردن علائم بیماری شما به دست خواهد آورد، و این که آن ها چقدر شدید هستند و چه عواملی باعث بهبود یا بدتر شدن آن ها می گردد.شما احتمالا یک تست عصبی برای قدرت، واکنش و احساس در بازوها و دست خود خواهید داشت، اگر آنها تحت تاثیر قرار دارند.

آزمایش تصویربرداری از قبیل ایکس-ری، ام آر آی، و سی تی اسکن می تواند به پزشک شما کمک کند تا رشته های نخاعی شما را در ذهنش مجسم کند تا به منبع درد گردنتان برسد.

تشخیص دیسک گردن با آزمایش تصویربرداری ام آر آی

چه کاری باید در مورد بیماری انحطاط دیسک انجام داد؟

حتی اگر بیماری انحطاط دیسک و یا دیسک لغزیده داشته باشید، احتمال این وجود دارد که بتوانید بدون عمل جراحی آن را درمان کنید. اولین خط درمان برای این بیماری ها استفاده از داروهای ضد درد از جمله استامینوفن و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن است.

این داروها می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. در صورتی که این داروهای بدون نسخه تجویز شوند و تاثیر نداشته باشند، ممکن است پزشک استروئید و یا داروهای دیگری را تجویز کند.

فیزیوتراپی یک گزینه درمانی دیگر برای بیماری دیسک گردنی است. درمانگر می تواند از کشش و انقباض گردنی استفاده کند و یا به آرامی ماهیچه ها و مفاصل را دستکاری کرده و درد و سفتی شما را کاهش دهد. هم چنین درمانگر می تواند به شما کمک کند محدوده حرکت خود را افزایش داده و حرکات ورزشی و حالات بدنی را برای کمک به بهبود درد گردن خود نشان دهید.درد گردن باید با این درمان های محافظه کارانه بهبود یابد.

درمان دیسک گردن یا انحطاط دیسک با فیزیوتراپی

اگر شما همچنین بی حسی و یا ضعف قابل توجهی داشته باشید، با پزشک تماس بگیرید. شما و پزشکتان باید قدم بعدی در درمان را در نظر بگیرید. جراحی یک گزینه درمانی است و تصمیم گیری در مورد اینکه آیا به آن نیاز دارید یا خیر، اغلب یک فرآیند ذهنی است.

برخی افراد می توانند درد و بی حسی بیشتری را نسبت به دیگران تحمل کنند. پزشکان سعی می کنند کاری کنند که بیماران حداقل شش هفته [قبل از جراحی] صبر کنند، زیرا در عرض شش هفته بیشتر بیماران بهتر می شوند.

عمل اصلی بیماری انحطاط دیسک دیسککتومی نامیده می گردد. در طی این فرایند، جراح دیسک رو به وخامت برمی دارد. دیسککتومی اغلب با جایگزینی دیسک مصنوعی انجام می گردد، که در آن یک دیسک فلزی در جای دیسک قرار داده می گردد.

دیسککتومی نیز ممکن است با ادغام گردن انجام گردد که در آن قطعه کوچکی از استخوان در فضای بین مهره ها کار گذاشته می گردد.وقتی استخوان درمان می گردد، آن را با مهره های بالا و زیر آن ترکیب می کند.

دیسککتومی عمل اصلی بیماری انحطاط دیسک

بعد از بهبودیبیماری انحطاط دیسک

  • گردن خود را در وضعیتی سالم نگه دارید.
  • این کار می تواند از چند هفته طول بکشد تا درد گردن شما بهبود بخشد، به مدت سه ماه تا یک سال برای درمان استخوان بعد از جراحی التیام یابد.
  • وقتی شخصی با مشکل ستون فقرات روبرو می گردد، پزشکان در مورد سلامت ستون فقراتش در طولانی مدت فکر می کنند، آنها به فرد کمک خواهند کرد تا از وقوع مسائل بعدی جلوگیری کند.
  • حتی این بیماری انحطاط دیسک که اغلب به خاطر سن است، می تواند تحت تاثیر عوامل سبک زندگی نیز باشد.
  • برای اینکه مطمئن شوید ستون فقرات خود را در شکلی سالم نگه داشته اید، یک رژیم متعادل داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.
  • دود سیگار و سیگار کشیدن یک عامل خطر برای بیماری دیسک گردنی است.
  • همچنین به حالت بدنی خود نگاه کنید، همیشه گردنتان را صاف نگه دارید و کمرتان به خوبی پشتیبان تان باشد.
  • اگر چه درد گردن ناشی از بیماری انحطاط دیسک می تواند باز گردد، اما اگر مراقبت خوبی از گردن و بقیه بدن خود داشته باشید، خطر و ریسک ابتلا به این اتفاق بسیار کاهش می یابد.

مراقبت های لازم پس از جراحی دیسک گردن

تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

آرتروز گردن وقتی ایجاد می گردد که غضروف های اطراف مفاصل دچار پارگی شوند، که این اتفاق حرکات نرم و آسان استخوان ها را دچار مشکل کرده و در نهایت باعث تورم و درد مفاصل می گردد. وقتی که این اتفاق در مهره های گردن رخ دهد به عنوان آرتروز گردن شناخته می گردد. برخی اوقاب آسیب غضروف ها می تواند به دلیل بیماری های مخرب رخ دهد که به آن استئوآرتریت گردن گفته می گردد.

به عنوان توضیح دو مفصل گردنی کوچک در پشت هر مهره قرار گرفته که امکان حرکات به سمت جلو ،عقب و خم کردن را ممکن می کنند. این مفاصل دربرگیرنده غضروف در سطوح بالایی و پایینی بوده تا قسمت های پشتی استخوان های ستون فقرات را محافظت کنند.

در نبود غضروف، استخوان ها بر روی یکدیگر حرکت کرده که این مسئله موجبه ساییده شدن، التهاب و درد خواهد شد که در نهایت باعث آرتروز گردن می گردد. اما دیسک گردن شامل یک لایه بافته شده از فیبرهای غضروفی است که در عین سخت بودن منعطف نیز می باشد و داخل این لایه فیبری حلقوی، به وسیله یک ماده ژله ای نرم پروتئینی پر شده است که امکان مهار ضربه و استرس را توسط دیسک فراهم می کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1358

به "فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید