فایننشال تایمز: محمد بن سلمان در صدد نابودی جده است

به گزارش مجله پیکورو، یک روزنامه انگلیسی با تاکید بر تداوم تخریب منازل ساکنان جده بیان نمود که دولت عربستان در پی نابود کردن جده است.

فایننشال تایمز: محمد بن سلمان در صدد نابودی جده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت عربستان سعودی حدود 20 میلیارد دلار برای ساخت پروژه های تازه در شهر جده که دروازه اصلی مکه است، اختصاص داده ، جایی که محله های محبوب در حال تخریب برای ایجاد پروژه های تازه مسکن و ساخت خانه اپرا، موزه و غیره است. این اقدام محمد بن سلمان ولیعهد سعودی جنجال گسترده ای را ایجاد کرده است.

به گزارش الخلیج التازه، یک تاجر بازنشسته سعودی در گفت وگو با روزنامه فایننشال تایمز فرایند تخریب و ساخت و ساز را شوک بزرگی توصیف کرد.

وی بیان نمود: تخریب منازل جده اینگونه بود که ولیعهد سعودی بر فراز جده پرواز و با تحقیر به این محله نگاه کرد و گفت: تغییرش دهید.

به گزارش فایننشال تایمز، فرایند تخریب می تواند حدود نیم میلیون نفر را تحت تأثیر قرار دهد که بیشتر آنها مهاجر هستند.

یک استاد دانشگاه سعودی که خواست نامش فاش نشود، گفت: این یک تلاش هماهنگ برای نابود کردن جده است.

وی تاکید کرد که 20 میلیارد دلار بودجه برای توسعه شهر جده بسیار کم است.

این شخصیت دانشگاهی ابراز نگرانی کرد که شهر جده به نفع تجارت ریاض به حاشیه می رود.

فایننشال تایمز در ادامه نوشت تلاش دولت سعودی برای دوبرابر کردن جمعیت ریاض به حدود 15 میلیون نفر تا سال 2030، نگرانی هایی را در مورد آینده جده ایجاد می کند که قبلاً شاهد انتقال بانک ها و ادارات دولتی به مرکز بوده ایم.

تخریب منطقه ها مسکونی جده بخشی از طرح دولت برای جایگزین کردن پروژ ه های بزرگ است.حداقل 10 محله تا به امروز به طور کامل نابود شده اند و عملیات تخریب در 10 محله دیگر همچنان ادامه دارد .

این طرح حدود 60 منطقه را هدف قرار می دهد که عمدتاً در بخش جنوبی شهر هستند وپیش بینی می شود ماه ها ادامه یابد .

ساکنان جده بیان نمودند که تخریب منطقه ها مسکونی از طریق مقامات سعودی آن ها را غافلگیر کرد؛ چرا که آن ها زمان بسیار کمی برای ترک محله خود و جابه جایی دارند .

بسیاری از ساکنان جده همچنین بیان نمودند که دولت به آن ها مسکن موقت و غرامت ارائه نداده و در واقع بسیاری از صاحبان خانه را به اجاره نشین تبدیل کرده است .

تخریب جده در حالی صورت گرفت که ولیعهد سعودی یک پروژه سرمایه گذاری تازه برای ساخت چهار بنای مهم جهانی خانه اپرا، موزه، استادیوم ورزشی و حوضچه های اقیانوسی و مزارع مرجانی را علاوه بر ده پروژه توریستی ویژه را در چارچوب اجرای برنامه های چشم انداز 2030 در این شهر آغاز کرده است .

این فعالان بیان نمودند که شهرداری جده به ساکنان این محله ها 48 ساعت و به برخی فقط 24 ساعت فرصت داده و به برخی نیز دستور تخلیه فوری خانه هایشان را داده است. این فعالان با تأکید بر آن که غرامتی که به برخی داده شده، به اندازه یک سوم ارزش خانه هایشان نیست، افزودند که شهرداری جده قبل از اخطار، آب، برق و خدمات را قطع می کند .

تخریب منطقه ها مسکونی جده بحران مسکن در عربستان را تشدید کرده و قیمت اجاره در سطح شهر به شدت افزایش یافته است به گونه ای که ساکنان می گویند اجاره بها در عرض چند روز دو برابر شده و بسیاری از آنها توانایی پرداخت آن را ندارند .

مقامات سعودی به بهانه توسعه شهر، خانه ها را تخریب و ساکنان آن را آواره می کنند و این درحالی است که ده ها پروژه در جده سال هاست متوقف شده و هنوز تکمیل نشده اند .

به نظر می رسد دولت سعودی مصمم به ادامه کمپین تخریب محله های اعلام شده بدون توجه به شرایط نارضایتی ها است. پروژه ای در مرکز جده با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان جایگزین این محله ها می شود و وی با بودجه تقریبی 500 میلیاردی این پروژه را پیروزی بر زاغه ها می داند .

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 خرداد 1401 بروزرسانی: 8 خرداد 1401 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 2030

به "فایننشال تایمز: محمد بن سلمان در صدد نابودی جده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایننشال تایمز: محمد بن سلمان در صدد نابودی جده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید