طاق بستان کجاست؟

به گزارش مجله پیکورو، کرمانشاه، کباب دنده های معروفی دارد و هرجای شهر که سرک بکشید بوی کباب دنده به مشام می رسد. حال می خواهد وسط شهر باشد یا طاق بستان، جایی که نمی گردد کرمانشاه رفت و بدون دیدنش شهر را ترک کرد.

طاق بستان کجاست؟

طاق بستان کجاست؟

9 کیلومتر که از شهر به طرف شمال غربی برویم به طاق بستان می رسیم. طاق بستان، تماشای ترین جای کرمانشاه است. هم برای خود کرمانشاهی ها و هم برای مسافران. این محوطه، خنک ترین جای شهر است و تابستان ها خیلی ها برای فرار از گرما به آن پناه می برند. در جهت رسیدن به اینجا، ماشین تان از لابه لای دودها می گذرد، سفره خانه ها، چایخانه ها، کبابی ها و بستنی فروشی ها را پشت سر می گذارد تا به ورودی ای سرسبز برسد.

بساط کباب و دودش، همه جا برپاست، آنقدر که مانع از ثبت جهانی طاق بستان در لیست میراث جهانی یونسکو شده است. وجود صنف دنده کبابی ها، ساخت و سازهای غیرمجاز و نبود زیرساخت مناسب برای گردشگران از جمله دلایلی ست که مانع این ثبت شده، هرچند که در چند سال اخیر کوشش هایی هم برای پاکسازی حریم این منطقه اجرا شده و هنوز ادامه دارد.

علاقه به خوردن کباب در این منطقه آنقدر زیاد است که خیلی ها دلشان می خواهد بساط کباب شان را در محوطه و کنار دریاچه هم برپا نمایند. بنابراین به گفته مسئول فروش بلیط، یکی از سوال های همیشگی موقع ورود این است: می گردد پیک نیک تو برد؟ و خوشبختانه همواره جواب منفی ست. یکی از کارهای ماموران نیروی انتظامی هم این است که مراقب باشند تا مبادا کسی در محوطه پیک نیک روشن کند.

در طاق بستان چه می بینیم؟

تصاویر طاق بستان پر شده از انعکاس ایوان ها در دریاچه روبه رویش و تماشا این تصویر از نزدیک، به مقدار تماشایش در عکس ها می تواند ما را سر ذوق بیاورد. می توانیم یک راست برویم سراغ تماشای کنده کاری های دل کوه یا کمی زیر درخت های محوطه بنشینیم، یا گشتی در غرفه های کوچک صنایع دستی و سوغات بزنیم.

کرمانشاهی ها به طاق بستان، طاق وه سان هم می گویند. طاق وه سان در کردی به معنی طاق سنگی ست. عمر این منطقه را مربوط به قرن سوم میلادی و دوره ساسانیان می دانند. شاهان ساسانی، اوایل، اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس هایشان انتخاب نموده بودند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان بعد از او، به طاق بستان آمدند، جایی که هم سر راه ابریشم قرار داشت و هم سرسبز و پرآب بود.

مهمترین قسمت این مجموعه ایوان مستطیلی به ارتفاع 9 متر است. مورخان قدمت این ایوان را مربوط به دوره خسرو دوم می دانند و معتقدند از آنجایی که نقش و نگارهای این ایوان نوع لباس ها و طلا و جواهرهای دوره ساسانی را تعیین می نماید، مهم است. روی دیوارهای این ایوان، صحنه هایی از تاج گذاری پادشاه ساسانی با حضور اهورامزدا و آناهیتا دیده می گردد.

صحنه های شکار شاهی هم در دیواره های جانبی ایوان بزرگ به تصویر در آمده. در سمت راست صحنه شکار گوزن ها و در سمت چپ، صحنه شکار گرازها.

با غار قوری قلعه آشنا شوید

طاق بستان، علاوه بر اینها یک ایوان کوچک با ارتفاع 5 متر هم دارد. که در آن پیکره های شاپور سوم و پدرش شاپور دوم، کنده کاری شده. و در کنار همه اینها سنگ نگاره تاج گذاری اردشیر دوم، نهمین پادشاه ساسانی دیده می گردد.

این محوطه به جز اینها، سنگ نگاره ای از دوره قاجار با تصویری از محمد علی میرزا شاه، نشسته بر تخت را هم در خودش جای داده. و سر که بچرخانیم حواس مان به خانه هایی که رو به محوطه، پنجره دارند جلب می گردد. و با خودمان می گوییم خوش به حال آنهایی که پنجره خانه شان رو به همچین جایی باز می گردد.

ساعت بازید و قیمت بلیط

تابستان ها از ساعت 8 صبح تا 8 شب و زمستان ها هم تا ساعت 17 و 30 می گردد به تماشا این منطقه رفت. قیمت بلیط برای بازتماشامایندگان ایرانی 3 هزار تومان و برای خارجی ها 20 هزار تومان است. تاکسی های سطح شهر هم شما را می توانند به بلوار طاق بستان برسانند.

برترین رستوران های طاق بستان

به خاطر وجود تعداد زیاد رستوران در طاق بستان، شاید انتخاب یکی از بین همه سخت باشد. دنده کباب در اینجا حرف اول را می زند و رستوران های زیادی در کار طبخ آن هستند. در این منطقه، رستوران حیدری، رستوران جمشید و رضایی از بقیه معروف ترند و در نزد بقیه محبوب.

بعد از غذا هم می توان گشتی در محوطه و زیر سایه روشن درخت ها زد. و از آن همه کنده کاری در دل کوه که به دست انسان اجرا شده، حیرت کرد.

برترین رستوران های کرمانشاه، مرکز دنده کباب ایران

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1918

به "طاق بستان کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طاق بستان کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید