سکته و پیشرفت بیماری قلبی

به گزارش مجله پیکورو، این هم دلیل دیگری برای نگرانی: در کسانی که بیماری قلبی تازه شروع به پیشرفت کرده و هنوز عارضه ای بروز نداده باشد، احتمال مرگ در صورت وقوع سکتۀ قلبی بیش تر از کسانی است که در آنان بیماری پیشرفت بیش تری داشته است.

سکته و پیشرفت بیماری قلبی

مترجم: زهرا هدایت منش

منبع:راسخون

این هم دلیل دیگری برای نگرانی: در کسانی که بیماری قلبی تازه آغاز به پیشرفت کرده و هنوز عارضه ای بروز نداده باشد، احتمال مرگ در صورت وقوع سکتۀ قلبی بیش تر از کسانی است که در آنان بیماری پیشرفت بیش تری داشته است.

در گزارشی که در مجلۀ پزشکی نیواینگلند به چاپ رسید، این حقیقت شگفت انگیز به واکنش پیچیدۀ بدن در قبال بیماری قلبی ربط داده شد. معمولا بیماری قلبی با تجمع رسوب در جدارة شریان های آکلیلی آغاز می شود، که باعث می شود این عروق تنگ تر شوند. در نتیجة این تنگی منجر به کاهش جریان خون در شریان ها می شود، که به این حالت آیسکمی گویند. اما در بسیاری از افراد با شدت یافتن آبسکی، شریان های جانبی تغذیه کننده قلب بزرگ می شود، تا مقداری از این ظرفیت کاهش یافته شریان های اولیه را جبران کنند.

کسانی که بیماری¬شان بدین مرحله رسیده باشد از دو مزیت برخوردارند. اولا بیماری شان به راحتی تشخیص داده می شود- مثلا از طریق مطالعۀ نوار قلبی بااحساس دردهای سینه ای معروف به آنژین. علاوه بر این، اگر یکی از شریان های اکلیلی اصلی به طور ناگهانی مسدود شود، بزرگ شدت شریان های جانبی باعث تخفیف اثر کشندة حمله، یا انفارکت موکاردی، می شود.

برعکس در کسانی که ایسکمی و در نتیجه بزرگ شدن شریان های جانبی هنوز روی نداده باشد، کاستی ای مضاعف وجود دارد. اینان هیچ نشانی از مسائل خود بروز نمی دهند و بنابراین نیازی به برداشتن قدم های درمانی احساس نمی کنند. اگر انسدادی دریکی از شریان های آکلیلی اصلی پیش آید، اثرات آن به احتمال زیاد کشنده خواهد بود، چون شریان های جانبی نمی توانند آن را پشتیبانی کنند.

به نوشتۀ استیون ایشتاین، ارشد قیومی و رابرت بوتو از انستیتو ملی قلب، ریه و خون در مری لند، به همین دلیل است که در مدتی مشخص و در جمعیتی فاقد نشانه های بالینی که بیماریابی شده باشند، تعداد کل مرگ ومیرها در بیمارانی که آزمایش هایشان منفی باشد بسیار بیش تر از کسانی است که آزمایش هنگام ها مثبت بوده است. به عقیدة نویسندگان این مقاله، هیچ راه عملی برای شناسایی و درمان متعاقب افرادی که در معرض این حملات ناگهانی قرار دارند وجود ندارد. اینان نتیجه می گیرند که تنها در صورتی می توان از تعداد چنین مرگ ومیرهایی کاست که مردم بیش تری برای جلوگیری کامل از وقوع بیماری قلبی، رژیم غذایی و دیگر جنبه های زندگی خود را تغییر دهید.

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: picoro.ir شناسه مطلب: 1818

به "سکته و پیشرفت بیماری قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکته و پیشرفت بیماری قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید